Mavzu: So‘z tarkibi
Download 353.8 Kb.
|
15 Сўз таркиби
- Bu sahifa navigatsiya:
- 2-bosqich
- E’tiboringiz uchun rahmat!!!
Mavzu: So‘z tarkibiI. Darsning maqsadi: 1. Ta’limiy maqsad. O‘quvchilarga so‘zning tarkibi, asos va qo‘shimchalari haqida bilim berish 2. Tarbiyaviy maqsad. O‘quvchilarda mehnatga va kasbga bo‘lgan muhabbat hissini uyg'otish 3. Rivojlantiruvchi maqsad. O‘quvchilar og'zaki va yozma nutqini, o‘z fikrini erkin ifodalash malakasini rivojlantirish Darsning metodi: Klaster, “Zinama-zina”, “O‘zingni angla”, “Tushuntirish”, “Savol-javob”, “Mantiqiy chalkash zanjir” metodi, “Muammoli o’qitish” texnologiyalari. Darsning vositasi: Ona tili darsligi, tarqatma materiallar, (kompyuter videoproyektori), rag'bat kartochkalari, ko‘rgazmali qurollar (jadval).
Darsning texnik chizmasi: Kun hikmati: Dunyoni o‘zgartrish istagidagi inson, avvalo, o‘zi o‘zgarmog‘i lozim. Dars shiori: O‘zingga ishon, o‘zgadan qo‘rqma!!! Darsning borishi: 1. Tashkiliy qism: O‘quvchilar bilan salomlashish, navbatchini tinglash, o‘quvchilar davomatini aniqlagach, sinfdagilarni dars jarayoniga moslashtirish uchun “Men kelajakda”, mavzusini dars mavzusiga bog‘lashda “o‘zingni angla” metodidan foydalaniladi. N a m u n a: MEN KELAJAKDA Men kelajakda ilmli inson bo‘laman. Hech shubhasiz, insonlarga nafi tegadigan ilmli shaxs bo‘lmoqchiman. Mening bobom shifokor bo‘lganlar. Men ham kelajakda ularning ishini davom ettiraman. Mening ona-yurtimning kelajagi porloqdir. Bugungi kunda o‘zbekistonimizni butun jahon ahli taniydi. Shu bois ham mening orzularim osmon qadar yuksak ekan, albatta, ularga yetishishga harakat qilaman.II.Takrorlash: Bu jarayon berilgan uyga vazifani so‘rash mobaynida o‘tgan mavzu yuzasidan takrorlash amalga oshiriladi hamda o'tgan darsning uzviy davomi sifatida bugungi mavzuga bog‘lanadi. “Klaster” metodi orqali bilimlar jamlab olinadi. Matnidagi so‘zlarning lug‘aviy va grammatik ma’nolari o‘qituvchi nazoratida aniqlanadi.Morfologiya III. Yangi mavzu bayoni. “Tushuntirish” metodi orqali qoida tushuntiriladi: So‘z tarkibi asos va qo‘shimchadan iboratdir.Asos + qo‘shimcha Ish Ish O‘qit Zakovat -ni -la -uvchi -li So‘z
1-bosqich. Yozuv taxtasiga yangi mavzuga oid ko‘rsatmali qo‘llanma ilib qo‘yiladi. Keyin slayd orqali izohlanadi. So‘zning asosiy ma’nosini ifodalab, mustaqil qo‘llana oladigan qismi Asos
Mustaqil qo‘llana olmaydigan, asosga qo‘shilib, unga yangi yoki qo‘shimcha ma’no yuklaydigan, shuningdek, so‘zlarni bog‘lashga xizmat qiladigan qism 3-bosqich. So‘zlarni asos va qo‘shimchaga ajrating va yangi yoki qo‘shimcha ma’no anglatayotgan qo‘shimchalarni toping. Bunda ajratilgan guruhlarga varaqalar tarqatiladi. O‘quvchilar so‘zlarni olib, asos va qo‘shimchaga ajratadilar. Ma’nolarini farqlaydilar. Bu og‘zaki tarzda bajariladi.So’z ] yasovchi qo’shimchalar Ishсhi Ishla
So’z o’zgartuvchi qo’shimchalar Ish Ishni
Ishsiz Ishga
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash. 1-topshiriq. “ Hamkorlik” texnologiyasi orqali berilgan so‘zlar ma’noli qismlarga ajratiladi va o‘qituvchi tomonidan umumiy fikrlar birlashtiriladi. Masalan: (-lar, -ga, -chi, -zor)Ombor Paxta
Kitob Onam
Shaxs Makon Ko‘plik Ataganlik Keyingi bosqichda guruhlarga darslikdagi 42-mashq asosida “Zinama-zina” metodi ustida mashg‘ulot olib boriladi. Mashqda berilgan topshiriqni bajarib bo‘lgach, o‘quvchilar so‘zlardan zinalarni to‘ldirishlari kerak bo‘ladi. Qaysi guruh birinchi bo‘lsa, o‘sha guruh g‘olib hisoblanadi va rag‘bat kartochkasi taqdim etiladi.6----------------------------------------------------------------------------------------- 5------------------------------------------------------------------------------ 4------------------------------------------------------------------ 3------------------------------------------------------- 2---------------------------------------------- 1------------------------------------ 3-bosqich. “Individual ishlash” metodi orqali 43-mashq shartiga ko‘ra bajariladi. Keyin o‘quvchlardan bajargan vazifalariga izoh so‘raladi. Xato va kamchiliklari bo‘lsa, to‘ldirilib, mavzu yuzasidan ko‘nikmalar shakllantiriladi. 4-bosqich. 44-mashq asosida olib boriladi. Guruhlarga quyidagi so‘zlar beriladi va “ Kim eng ko‘p so‘z topa oladi” musobaqasi o‘tkaziladi. Bunga 3 daqiqa vaqt ajratiladi. Guruhga tarqatilgan varaqalardagi so‘zlar:Bilim Aql
Idrok Non
Suv Quyosh
4-bosqich. “Savol-javob”metodi orqali keyingi topshiriq bajariladi. Buning uchun guruhlarga alohida savol beriladi hamda javob “Fikrni davom ettir” o‘yini orqali qabul qilinadi. Birinchi guruh aytgan fikrlarni keying guruhlar navbatma-navbat to‘ldirib borishadi.Bilim Aql
Idrok Morfologiya deganda nimani tushunasiz? So‘z tarkibi haqida tushuncha bering. “Do‘stlarimizni” so‘zining tarkibini aniqlang. Guruhlar darsda egallagan bilimlarni sinash va mustahkamlash maqsadida “Mantiqiy chalkash zanjir” metodidan foydalaniladi. Bunda zanjirda to‘g‘ri va noto‘g‘ri bo‘lgan fikrlar beriladi. Guruhlar esa noto‘g‘ri fikrlarni topib, ularni to‘g‘rilashlari kerak bo‘ladi. Morfologiya so‘z va uning leksik ma’nosi, grammatik shakllarini o‘rganadi Asos mustaqil ma’no anglatib, so‘z tarkibiga yangi ma’no beruvchi qism Qo‘shimcha so‘zga faqat yangi ma’no hosil qilishga xizmat qiladigan qism V. Darsni yakunlash va baholash: Dars yakunida har bir guruh to‘plagan ballar hisoblanib, g'olib guruh aniqlanadi. g'olib guruh a’zolariga a’lo baholar qo‘yiladi. Shuningdek, dars davomida faol qatnashgan o‘quvchilar ham baholanadi. Uyga vazifa: 45-mashqni shartiga ko‘ra bajarish. E’tiboringiz uchun rahmat!!!Download 353.8 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling