Mavzu: Uy hayvonlari yasash (Plastilindan)


Download 21.37 Kb.
Sana24.04.2023
Hajmi21.37 Kb.
#1394027
Bog'liq
Документ Microsoft Word



Sana: 9.02.2023
Fan nomi: Lepka
Mavzu: Uy hayvonlari yasash (Plastilindan)
Darsning maqsadi.
Ta`limiy: DST talablari asosida dars o`tish o`qituvchilarning tasviriy malakalarini rivojlantirish, badiiy-ijodiy qobiliyatlarini o`stirish, Ferma haqidagi bilimlarni boyitish.
Orasta kiyinish, yurish turushida kattalardan o`rnak olish.
Tarbiyaviy: badiiy-estetik didni o`stirish, kuzatuvchanlik va xotirani rivojlantirish; mehnatsevarlik, to`g`rilik, hurmat qilish kabi sifatlarga ega bo`lish. O`zining o`quvchilik burchi va vazifalarini bilish.
Rivojlantiruvchi: tabiatga nisbatan estetik munosabatni shakllantirish.
Naturaning shakli, hajmi tuzilishini kuzata oladi, ish joyini to`g`ri tashkil eta oladi;
Tasviriy faoliyat turi: Borliqni idrok etish
Darsning usuli: Yangi bilim berish
Darsning jihozlari: O`qituvchi uchun uy hayvonlarining turli xil rasmlar plakatlari
O`qituvchi uchun: plastrin, anatomiya uchun yupqa va qalin similar, plastrin anjomlari, plastrin uchu doska va toza latta (qo`l tozalash uchun).

T/R

Bo`limlar

Vaqti

1

Tashkiliy qism

3 daqiqa

2

O`tkan mavzuni mustahkamlash

5 daqiqa

3

Yangi mavzu bayoni

10 daqiqa

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

10 daqiqa

5

O`quvchilarni rag`batlantirish va darsni yakunlash

10 daqiqa

6

Uyga vazifa

2 daqiqa




Jami

40 daqiqa


I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni aniqlash, navbatchining axboroti.
Sinf tozaligini nazorat qilish, o`quvchilarni darsga tayorgarligini nazorat qilish.
II.O`tgan mavzuni so`rab baholash. O`tilgan mavzuda berilgan uyga vazifasini tekshirish.
O`tgan darsda uyga vazaifa qilib berilgan topshiriqlar tekshiriladi, ba`zi ishlar baholanadi va namoyish
qilinadi. Iqtidorli o`quvchilarni ishi ham tekshiriladi va ularning mualliflari rag`batlantiradi.
III. Yangi mavzuni bayoni:
Dars. Uy hayvonlari plastirindan anatomic ko`rinishi o`quvchilarga ko`rsatib berish.
Asosiy qism: Hayvonlarning anatomik ko`rinishida ularning tanasi qanday shakilda joylashgani, bo`yin
oyoq bosh qismlari ko`rsatib beriladi.
Darsni qiziqarli o`tish uchun o`quvchilarni iki guruhga ajratib, fermadagi hayvonlarni fotolar orqali tasvir-
Lashlari kerak bo`ladi.Amaliy mashg`ulot davomida axborot texnikasi orqali plastirin tarkibiy qismi kelib
chiqishi o`quvchilarga video rolik orqali ko`rsatib beriladi. O`quvchilarga turli xil savollar va topshiriqlar
beriladi.
1.Ot yasash uchun qanday ranglarni qo`shib rang chiqarish mumkin?
(Oq sariq qizil qora)
2. To`rt oyoqli temir tuyoqli bu nima?
(Ot)
3.Hayvonlardan birining nomini ikki tomondan o`qilsa ham o`zgarmaydi. Bu qaysi hayvon?
(Kiyik)
4.Kulrangni chiqarish uchun qanday ranglardan foydalaniladi?
(Qora oq ko`k)
5.Tovuq haqida nimalarni bilasiz?
(Tuxum qo`yadi, tovuq rangi oq bo`ladi, tovuq go`shtini taom sifatida iste`mol qilsa bo`ladi)
6.Uy hayonlarini sanab bering.
(mushuk,tovuq,it….)
7.Suv ostida yashaydi lekin jon taslim qilmaydi
(Baliq)
8.Kuchukcha nima bilan oziqlanadi va uni yasab bering.
(suyak)
9.Qaysi uy hayvonlari terisidan foydalanish mumkin?
10.Tapir-tupir to`rtovlon hangragani birovlon bu nima?
(Eshshak)
Amaliy mashg`ulot. Fermadagi hayvonlarni ishlash.
IV. Darsni mustahkamlash;
Uy hayvonlari yuz qismiga alohida e`tabor berib ularni mustahkamlash.
V. Dars jarayonida faol qatnashgan o`quvchilarni rag`batlantirish va baholash.
O`quvchilarning darsdagi ishtiroki va ijodkorligi, faolligi topshiriqlarni bajarish darajasiga ko`ra o`quvchi
tomonidan baholab beriladi. Dars yakunida umumiy baholar e`lon qilinadi va faol bilimdan o`quvchilar
rag`batlantiriladi.
IV. Uyga vazifa:
Download 21.37 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling