DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
Mavzu: “Yaxmalak” hikoyasi. Tamila Qosimova
|
Soatlar soni 1 soat (45 daqiqa)
|
Mavzuning qisqacha mazmuni: Darslikda berilgan “Yaxmalak” hikoyasi orqali o’quvchilarga qish fasli, qish tabiati hamda qish faslida bo’ladigan hodisalar haqida bilimlar berish
|
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi.
|
Dars metodlari: “Baliq skeleti” usuli, muammoli izlanish, “Zinama zina metodi, savol-javob, suhbat, ko’rgazmalaik interfaol usullardan foydalanish.
|
Dar turi: Yangi bilim beruvchi
|
Shakl: Jamoa va kichik guruhlar bilan ishlash
Dars jihozi: Ko’rgazamalilik qurol, mavzuga oid rasmlar, texnologik jadvallar, tarqatma materiallar, slaydlar
|
Nazorat: O’quvchilarni faolligini hisobga olib boorish maqsadida rag’bat kartochkalari tarqatib boriladi.
|
Baholash: Rag’bat kartochkalari va besh ballik reyting tizimida baholash, kundaliklariga qo’yish
|
Darsning maqsadlari
|
Maqsadlar.
Ta’limiy: hikoya mazmuni bilan tanishtirish, “Yaxmalak” hikoyasi orqali o’quvchilarga qish fasli tabiati haqida bilimlar berish.
Tarbiyaviy: Jamoada o،،’ zaro hurmat, hamjihatlik munosabatlarini o’quvchilar ongiga singdirish. “Yaxmalak” hikoyasini o’qish orqali bolalarga qish fasli fazilatlariga nisbatan munosabat hissiniuyg’otish, ota-onaga hurmat tuyg’ularini tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: O’quvchilarning ifodali o’qish va mustaqil fikrlash qobiliyatini, o’z fikrini erkin bayon etish malakalarini rivojlantirish, xotiralarini mustahkamlash.
Kutilayotgan natija
O’qituvchi: Mavzuni qisqa vaqt ichida o’quvchilar tomonidan o’zlashtirishiga erishiladi.
O’quvchi faolligini oshirida. O’quvchilarda o’qish faniga nisbatan qiziqish o’yg’otadi. O’quvchilarni mustaqil o’rganish va uni xotirada saqlash, savol berish va savollarga javob berishga o’rgatadi.
O’quvchi: Yangi bilimlarni egallaydi. Mustaqil ijodiy ishlashni o’rganadilar, nutqi rivojlanadi. Darslikda berilgan “Yaxmalak” hikoyasi orqali o’quvchilarga qish tabiati haqida bilimlar rivojlanadi.
|
DARS JARAYONI VA TEXNOLOGIYASI
Ishning nomi
|
Bajariladigan ish mazmuni
|
Metod
|
Vaqt
|
1-bosqich.
Tashkiliy qism
|
O’quvchilar bilan salomlashish. Davomatni aniqlash. Dars shiori, Oltin qoidalar.
Kichik guruhlarda ishlash. Rag’bat kartochkalarini tushuntirish. Ma’naviyat daqiqasi
|
Nazorat metodi
Suhbat
|
3 daqiqa
2 daqiqa
|
2-bosqich.
O’tilgan mavzuni so’rash
|
O’tilgan “Yangi yil archasiga” she’rini so’rash.
Savol-javob o’tkazish.
|
“Baliq skeleti” usuli
|
5 daqiqa
|
3- bosqich O’tilgan mavzuni mustahkamlash
|
1. O’tilgan “Yangi yil archasiga” she’ri asosida xulosa qilib, eng muhim ma’lumotlarga o’quvchilarning diqqatini jalb qilinadi.
2. “Tarmoqlar” usuli.
|
Muammoli izlanish
|
5 daqiqa
|
4-bosqich.
Yangi mavzu bayoni
|
Darsliklarda berilgan “Yaxmalak” hikoyasi orqali o’quvchilarga qish tabiati, hamda qish faslidagi hodisalar haqida bilimlar berish.
Lug’at ishi. Ifodali o’qish mashqi.
|
Zinama -
zina
metodi
|
15
Daqiqa
5 daqiqa
|
5-bosqich.
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
“Yaxmalak” hikoyasidagi ayrim so’zlarni xat taxtad yozib darsni ona tili darsiga ham bog’lash, savol-javob o’tkazish
|
Savol javob
Suhbat
|
5daqiqa
|
6-bosqich.
Darsni yakuni
|
Darsni yakunlash. Baholash va uyga vazifa berish
|
Tushun-tirish
|
5 daqiqa
|
Darsning borishi.
Tashkily qism
O’qituvchi: Assalomu alaykum bolajonlar, hamma darsga tayyormi?
O’quvchilar salomlashadilar, navbatchi o’quvchi ma’lumot beradi.
O’qituvchi: Xush hurmatli o’quvchilar qaysi darsga mehrimizni berishimiz kerak ekan?
O’quvchilar: O’qish faniga
O’qituvchi: Demak hozirgi darsimiz
O’quvchilar: O’qish darsi
Dasr shiori: Kuchli bilim olamiz
O’qib dono bo’lamiz
Oltin qoidalar:
Intizom
O’zaro hurmat
Faollik
Vaqtga unumli foydalanish
Aniq va qisqa javob
Tinglash
“O’ng qo’l qoidasi
Do'stlaringiz bilan baham: |