Mavzu: Zardo‘zlik san’ati. Zardo‘zlikda ishlatiladigan asbob-uskunalar. Zardo‘zlikda ishlatiladigan naqsh turlari. Darsning maqsadi


Download 0.8 Mb.
bet1/4
Sana19.06.2023
Hajmi0.8 Mb.
#1620933
  1   2   3   4
Bog'liq
2-Amaliy mashg`ulot


2-amaliy mashg`ulot. “Zardo‘zlik san`ati tarixi va uni rivojlanishi” mavzusiga dars rejasini tuzish va ishlanmasini tayyorlash

Mavzu:Zardo‘zlik san’ati. Zardo‘zlikda ishlatiladigan asbob-uskunalar. Zardo‘zlikda ishlatiladigan naqsh turlari.

Darsning maqsadi:

  • Darsning maqsadi:
  • Ta‘limiy maqsad: Zardo‘zlik san’ati. Zardo‘zlikda ishlatiladigan asbob-uskunalar. Zardo‘zlikda ishlatiladigan naqsh turlari. bo‘yicha to‘liq ma’lumotlar berish.
  • Tarbiyaviy maqsad: O‘quvchilarni tozalikka, mehnatsevarlikka o‘rgatish. Turmushdagi ehtiyojlar va ulardan foydalanishni tushuntirish. Texnika xavfsizligi qoidalari, ish o‘rnini tashkil qilish qonun qoidalarini tushuntirish, sanitariya gigiyena talablariga to‘liq rioya etishni o‘rgatish.
  • Rivojlantiruvchi maqsad: Zardo‘zlik san’ati. Zardo‘zlikda ishlatiladigan asbob-uskunalar. Zardo‘zlikda ishlatiladigan naqsh turlari. haqida tasavvurlarini shakllantirish.
  • Kompetentlikni shakllantirish: o‘quvchilarda umumiy va fanga oid kompetensiyalarni rivojlantirish: (darsda shakllantiriladigan kompetensiyalarning tagiga chizing)
  • Umumiy kompetensiyalar: Kommunikativ kompetensiya;Axborot bilan ishlash kompetensiyasi; Shaxs sifatida o‘zini o‘zi shakllantiruvchi kompetensiya; Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi; Umummadaniy kompetensiya; Matematik savodxonlik va fan-texnika taraqqiyoti yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi.
  • Xususiy kompetensiyalar:
  • Xavfsiz mehnat qila olish kompetensiyasi
  • Mahsulotlarni loyihalashtirish va modellashtirish kompetensiyasi
  • To‘g‘ri va ongli kasb tanlay olish kompetensiyasi

Dars uslubi: Tushuntirish, suxbat, tezkor savol – javob, amaliy mustaqil ishlar bajarish, munozara, muammoli topshiriq, ko‘rgazmali va boshqalar.

Dars uslubi: Tushuntirish, suxbat, tezkor savol – javob, amaliy mustaqil ishlar bajarish, munozara, muammoli topshiriq, ko‘rgazmali va boshqalar.

  • Dars metodi: guruhlarda ishlash, “Kim epchil-u, kim chaqqon”, “Ko‘rsam tezroq o‘rganaman”, “Muammo va yechim”, “Krossvord”, “Labirint”, “Tushunchalar tahlili” “Kubik” “Charxpalak”, “T-jadval”, “BLITS savol” va shu kabi metodlar (belgilangan metodlardan darsda qo‘llanilishi lozim bo‘lganining tagiga chizing).
  • Darsda jihozi: tikuvchilik o`quv xonasi, rasm va tarqatma materiallar, o‘quv qurollari, elekron materiallar, test materiallari, shablonlar, mehnat qurollari.
  • Darsning borishi:
  • I. Tashkiliy qism: a)Salomlashish b)Davomatni aniqlash
  • II. Uyga vazifani so‘rash: a)Savol – javob o‘tkazish b)Topshiriqlarni tekshirish

Download 0.8 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling