Naimova Feruzaning " Mening sevimli ertak qahramonlarim"
Download 192.55 Kb.
|
1-sinf O\'qish fanidan Mening sevimli ertak qahramonlarim dars ishlanmasi.docx
- Bu sahifa navigatsiya:
- Darsning texnologik xaritasi
- MAVZU: Mening sevimli ertak qahramonim Darsning maqsadi: Ta’limiy maqsad
- O’qituvchi
- O’qituvchi: 1-guruh – Bilimdonlar: O’qituvchi: 2 -guruh - Donolar: O’qituvchi: 3 -guruh - Topqirlar
- O’tilganlarni mustahkamlash
- YANGI MAVZU BAYONI : Mavzu
- Dam olishdaqiqasi qo’shig’ini birgalikd akuylaydilar. Yangi mavzuni mustahkamlash
- Darsga yakun yasash va o’quvchilarni baholash Rebus yechish
Samarqand tuman Xalq ta’limi bo’limiga qarashli 41-umumta’lim maktabi Boshlang’ich sinf o’qituvchisi Naimova Feruzaning “Mening sevimli ertak qahramonlarim”mavzusida 1-soatlik DARS ISHLANMASI Samarqand – 2021 Darsning texnologik xaritasi
MAVZU: Mening sevimli ertak qahramonim Darsning maqsadi: Ta’limiy maqsad: o’quvchilarni ertak qahramonlari haqida malumot berish, tassavur hosil qilish to’g’ri fikrlashga undash ko’nikmasini shakllantirsh, o’quvchilarni ahloqiy bilim darajasini kengaytirish, mavzu haqida ma’lumot berish FK1: o’rganilgan mavzu mazmunini tushuna olish va o’z munosabatini bildira olish. TK2: mavjud axborot ma’lumotlariga ongli munosabat bildira olishi Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilar qalbida ertak qahramonlariga va ularga bo’lgan muhabbat tuyg’usini tarbiyalash; TK4: yaxshi va yomon odatlarni bir-biridan farqlay olish Rivojlantiruvchi maqsad: o'quvchilarni mustaqil fikrlashga o’rgatish, milliy an’analarimizga hurmat ruhida tarbiyalash, milliy o’zlikni anglatish. FK2: mavzu mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob ber aolish Dars uslubi: noan’anaviy dars Darsning turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi. Darsning jihozi: AKT, darslik, turli rasmlar, tarqatma materiallar, slaydlar Dars metodi: “To’g’ri-noto’g’ri”, “Uch bosqichli intervyu”, “Ruchka”,”Mo’jizalar maydonchasi” metodi Darsning borishi: Tashkiliy qism Salomlashish Davomatni aniqlash Darsga tayyorlash O’qituvchi: O’quvchilar omonmisiz, Bugun darsga tayyormisiz? O’quvchilar: Biz hammamiz omonmiz, Bugun darsga tayyormiz? O’qituvchi: Maqsadimiz: O’quvchilar: Ota-onamga, elimga sodiq farzand bo’lish O’qituvchi: Shiorimiz: O’quvchilar: Biz barkamol avlodmiz, Kelajagi porloq farzandmiz. O’qituvchi: Bugun oddiy dars emas, Balki sinov darsidir. O’tib olsak sinovdan, Bu hammadan yaxshidir. Qani, ayting bolalar, Kim navbatchi bo’ladi? Ushbu kunnig hisobin, Menga aytib beradi? O’quvchi: Bizlar yaxshi bolamiz, Ochilgan gul-lolamiz. Ota-ona izmidan, Ustozlarning so’zidan Bizlar aslo chiqmaymiz. Sinfdagi barchamiz, Darsga shay-gulg’unchamiz. O ’qituvchi tomonidan sinf 3 guruhga bo’linadi: O’qituvchi: 1-guruh – Bilimdonlar: O’qituvchi: 2-guruh - Donolar: O’qituvchi: 3-guruh - Topqirlar: O’tilgan mavzuni so’rash O’qituvchi: O’quvchilar o’tgan darsimizda maktabim gulshanim mavzusida maktabimiz bilan tanishib maktabdagi tartib qoidalarga amal qilish bilim olish uchun yaratilgan sharoitlar buyumlarni qanday saqlash haqida suhbat o’tkazdik. Siz o’tilgan mavzudan nimalarni o’zingiz uchun bilib oldingiz? O’tilganlarni mustahkamlash O’quvchilarning guruhdan vakillari chiqadilar va har bir guruhga o’tilgan mavzuni mustahkamlash uchun (to’gri noto’g’ri metodidan foydalanib savollar beriladi. 1-Maktabingizda bilim olish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. 2-Maktabimiz ozoda. 3-Sinfimizda o’zaro hurmat bor 4-Maktabimizni mulkini asraymiz 5-Farroshlar mehnatini qadrlaymiz 6-O’n tomon qoidasiga amal qilamiz 7-Maktabda darsga tayyor holatda kelamiz 8-xush muomilamiz 9- qo’limizni sovunlab yuvamiz 10-kattalarni hurmat qilamiz O’qituvchi guruh vakillarini javoblariga ko’ra rag’batlantiradi. YANGI MAVZU BAYONI : Mavzu: Mening sevimli ertak qahramonlarim Demak, o’quvchilar bugun siz bilan mening sevimi ertak qahramonlarim haqida suhbatlashamiz. Diqqatingizni ekranga gaqarating.Unda siz hayotingiz davomida eshitgan sevimli ertak qahramonlarini ko’rasiz. Hozir siz bilan ertak olamiga sayohat qilamiz *** Bor ekan-da, yo’q ekan Och ekan-da, to’q ekan Bori bakovul ekan Tulki yasovul ekan Qarg’a qaqimchi ekan Chumchuq chaqimchi ekan G’oz karnaychi ekan O’rdak surnaychi ekan Toshbaqa tarozibon ekan Qurbaqa undan qarzdor ekan Qirg’ovul qizil ekan Dumlari uzun ekan Tog’dan tog’ga qo’nar ekan Oyoqlari singan ekan Ertak o’qituvchi tomonidan aytib beriladi Qadim zamonda bir chol bo’lgan ekan… ‘Uch bosqichli intervyu” metodidan foydalanamiz Ekranda rasmlar va slaydlar namoyish etiladi ertakning davomini rasmlarga qarab o’zingiz ayting. Guruhlarga rasmlar tarqatiladi, “Ruchka” metodidan foydalanib ular ertak tayyorlaydilar.Tayyor o’lgan ertaklarini “Uch bosqichli intervyu “metodi asosida so’zlab beradilar. Dam olishdaqiqasi qo’shig’ini birgalikd akuylaydilar. Yangi mavzuni mustahkamlash Mo’jizalar shaharchasi Siz ertak qahramolarining o’rnida bo’lganizda qanday mo’jizalar yarata olardingiz Darsga yakun yasash va o’quvchilarni baholash Rebus yechish O’quvchilar darsdagi ishtirokiga ko’ra baholanadilar. Uyga vazifa: Aqlni charxlash uchun savol va topshiriqlar XULOSA:Bilimsiz hech narsaga erishib bo’lmaydi Download 192.55 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling