Navbahor tuman xalq ta'limi bo'limiga qarashli 14-umumiy o'rta ta'lim maktab 3-sinf o`qituvchisi ibragimova shaxnoza asatovnaning matematika fanidan bir soatlik ochiq
Download 110.68 Kb.
|
3-sinf matematika ochiq dars
- Bu sahifa navigatsiya:
- NAVBAHOR TUMAN XALQ TALIMI BOLIMIGA QARASHLI 14-UMUMIY ORTA TALIM MAKTAB 3-SINF O`QITUVCHISI IBRAGIMOVA SHAXNOZA ASATOVNANING MATEMATIKA FANIDAN BIR SOATLIK OCHIQ
- Matematika Mavzu
- Jihozlar
- Tarbiyaviy
- Dars jarayoni va texnologiyasi Dars bosqichi
- Darsning borishi
- II. Otilgan mavzuni mustahkamlash.
- VI. Dars yakuni. O’quvchilar bilimini baholash va rag’batlantirish
NAVBAHOR TUMAN XALQ TA'LIMI BO'LIMIGA QARASHLI 14-UMUMIY O'RTA TA'LIM MAKTAB 3-SINF O`QITUVCHISI IBRAGIMOVA SHAXNOZA ASATOVNANING MATEMATIKA FANIDAN BIR SOATLIK OCHIQ Dars ishlanmasi Navoi - 2020
Darsning maqsadi: Ta’limiy: 0‘quvchilarda uch xonali sonlarni o‘nlikdan va yuzlikdan o‘tib ayirish bo‘yicha bilim, ko‘nikma va malakalarni shakllantirish. Tarbiyaviy: Ona Vatanimizga, milliy qadriyatlarimizga bo'lgan muhabbatni o'stirish, ularni mehnatsevarlik ruhida tarbiyalash. Rivojlantiruvchi: mustaqil ishlash malakasini shakllantirish. Kutilayotgan natijalar: Uch xonali sonlarni o‘nlikdan va yuzlikdan o‘tib ayirish bo‘yicha bilim, ko‘nikma va malakalarga ega bo`ladilar. Axborot bilan ishlash kompetensiyasi Tavsiya etilgan mediya manbalardan axborotni izlab topa olish, zarur bo’lsa uni boshqa ko’rinishlarga matn , jadval, sxemaga o’tkaza olish. Axborotlarni statistic ma’lumotlarning ko’rinishlarning bir turidan ustunli,chiziqli va doiraviy diogrammalar,jadvallar,chizmalar boshqa ko’rinishga o’tkaza olish; Uchta sonning o’rta arifmetigini topish; Mustaqil ravishda turli media manbalaridan axborotni izlab topa olish, dastlabki tahlil qila olish.
−Darsning borishi: I.Tashkiliy qism Darsga hozirlik ko’rish. Darsning maqsadini aytish. II.O’tgan mavzuni so’rash va mustahkamlash. Uyga berilgan vazifa tekshirib baholanadi.
357-185=172 318-246=72 642-252=390 726-534=192 931-840=91 II. O'tilgan mavzuni mustahkamlash. Uyga berilgan mavzuni aniqlab, tekshirib baholayman. Aqliy hujum 1) Kamayuvchi 20, ayiriluvchi 6, ayirmani toping. 2) Kamayuvchi 80, ayiriluvchi 10, ayirmani toping. 3) Kamayuvchi 50, ayiriluvchi 15, ayirmani toping. 4) 36 va 6 sonini ayrilmasini toping. 5) 24 va 4 sonini ayrilmasini toping. III.Yangi mavzu bayoni. 614-misolni yechish orqali uch xonali sonlarni o‘nlikdan va yuzlikdan o‘tib ustun shaklida ayirish tushuntiriladi. Har bir o'quvchi uch xonali sonlarni o‘nlikdan va yuzlikdan o‘tib ustun shaklida ayirish qoidasini yoddan bilishi kerakligi ta’kidlanadi. 423 156 ______________ 267 615-misoI mustaqil yechiladi. Shu bilan birga o‘quvchilar misollarni doskada ham yechadilar. 234-176= 58 555- 366=189 743-257=486 346- 158= 188 635-147= 488 825- 358=467 423-254= 169 671-482=189 947-559=388 616 - masalaning yechilishi: 1) ikkinchi kuni sotildi - 524- 256 = 278 (ta); 2) ikki kunda sotilgan kitoblar farqi - 278 - 256 = 22 (ta). IV. Mustahkamlash. 617-topshiriqda chiziladigan ABCD to‘rtburchakning perimetri: 27 + 25 + 21 +40 = 113 (mm) ; KLMN to‘rtburchakning perimetri: 25 + 35 + 27 + 40 = 127 (mm 127 mm = 12 sm 7 mm. 618 - topshiriqdagi boshqotirmaning javobi: Donishmand o‘z tuyasini ham qo‘shgan. Shunda aka-ukalardagi tuyalar 18 ta bo‘lgan. Katta o‘g‘il 18 ta tuyaning yarmisi – 9 ta tuyani, o'rtancha o‘g‘il 18 ta tuyaning uchdan biri – 6 ta tuyani, kichik o‘g‘il 18 ta tuyaning to‘qqizdan biri – 2 ta tuyani olgan. Ortib qolgan 1 ta tuyaga, ya’ni o‘z tuyasiga minib, donishmand yo‘lini davom ettirgan. V. Uyga vazifa: 619-misoI va 620- topshiriq uyga berilib, ularni bajarish bo‘yicha tegishli ko‘rsatmalar beriladi. 620-topshiriqdagi rasm asosida quyidagicha masala tuzish mumkin: Do'konda 320 ta fanta va nestle bor edi. Tushgacha 96 ta fanta va 78 ta nestle sotildi. Hammasi bo‘lib sotilmagan nechta fanta va nestle qolgan?i
Darsdagi faolligiga qarab o‘quvchilar baholanadi. Uyga qo‘shimcha topshiriq: Uch xonali sonlarni o‘nlikdan va yuzlikdan o‘tib ustun shaklida ayirish qoidasini yod olish. i Download 110.68 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling