Respublikasi oliy


Download 84.3 Kb.
Sana18.02.2023
Hajmi84.3 Kb.
#1211765
Bog'liq
2 sinf Tasviriy san\'at Oq va qora rangda panda rasmini chizish dars


O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI
OLIY VA O‘RTA MAXSUS TA’LIM VAZIRLIGI


TERMIZ DAVLAT UNIVERSITETI


MILLIY LIBOS VA SAN’AT FAKULTETI
TASVIRIY SAN’AT VA MUHANDISLIK GRAFIKASI
sirtqi ta’lim yo‘nalishi
4-bosqich TS-S-119-guruh talabasi
ning
TASVIRIY SAN’ATNI O‘QITISH METODIKASI fanidan
BIR SOATLIK DARS ISHLANMASI
Termiz-2022

Sana:
Dasr mavzusi: Oq va qora rangda panda rasmini chizish Darsning maqsad:
Ta’limiy maqsad: O‘quvchilarni tasviriy san’at turlari bilan tanishtirish. Tevarak-atrofdagi borliq va hodisalarni, ulardagi go‘zallikni ko‘ra bilish va idrok etishga, narsa va hodisalarning tuzilishi, shakli, rangi, o‘lchovlarini farqlay olishga o‘rgatish;
Tarbiyaviy maqsad: Narsa va buyumlarni, atrofni go‘zalligi haqidagi tushunchalarni shakllantirish.
Rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilar e’tiborini tasviriy san’at turlari orqali tabiatning o‘ziga xos go‘zalligiga, ranglarning turli – tumanligiga qaratishi va ularda estetik idrokini tarbiyalash, his eta olishni o‘rgatish.
O`quv jarayoniga oid kompetetsiyalar: TK2– turli manbalardan axborotlarni eshitish, ko‘rish va tushunish. FK1-sodda tasvir va haykallarni naturaning xarakterli jihatlari asosida ishlay oladi;TK3– tasviriy san’at faniga oid bilimlarini boyitish, tirishqoqlikni, qo‘l harakat motorikasini rivojlantirish.
Dars turi: yangi bilim beruvchi
Dars jihozi: ko‘rgazma, mehnat qurollari, slaydlar, kompyuter, darslik, rasm chizish uchun o‘quv qurollari
Dars tipi: aralash,savol-javob
Dars metodi: Aqliy hujum, BBB, Charxpalak metodi
Darsning borishi.


T/R

Bo‘limlar

Vaqti

1

Tashkiliy qism

3 daqiqa

2

O‘quvchilar bilan kirish suhbati

5 daqiqa

3

Yangi mavzu bayoni

15 daqiqa

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

10 daqiqa

5

O`quvchilarni rag`batlantirish. Darsni yakunlash.

10 daqiqa

6

Uyga vazifa

2 daqiqa

Jami

45 daqiqa

I.Tashkiliy qism.

  1. O‘quvchilar bilan

  2. Salomlashish .

  3. Davomatni aniqlash .

II .O‘quvchilar bilan kirish suhbati .o‘quvchilar bilan yozgi ta’til haqida va mustaqillik haqida suhbat o‘tkaziladi.
III. Yangi mavzu bayoni.
Panda tasvirini mashq daftariga ketma-ketlik asosida chizing.
Panda Xitoyda yashaydi. Uning bo‘yi 1,2-1,5 metrgacha, vazni 17-160 kg atrofida bo‘ladi. U bambuk va o‘simliklar bilan oziqlanadi.
Panda, kichik panda (Ailurus fuldens) - yenotsimonlar oilasiga mansub sut emizuvchi, urugʻning yagona turi. Baʼzan ayiqsimonlar oilasiga yoki katta panda bilan birga pandasimonlar oilasiga kiritiladi. Gavdasi 50-66 sm, dumi 28-48 sm. Boshi dumaloq, yuz qismi kichik, rangi sargʻish, qorin tomoni va oyoqlari krramtir, "yuzi" oqish tusda. Janubiy-gʻarbiy Xitoy, Nepal, Shimoliy Myanma, Shimoliy- sharqiy Hindistonda tarqalgan. Togʻ bambukli oʻrmonlarda yashaydi. Bambuk nihollari, oʻtlar, mevalar, baʼzan qushlar tuxumi va mayda sut emizuvchilar bilan
oziqlanadi. Yilda 1-marta 1-2 tadan (baʼzan 4 tagacha) bola tugʻadi


IV .Yangi mavzuni mustahkamlash. O‘tilgan mavzu yuzasidan o‘quvchilarni savollariga javob beriladi va ularga amaliy ishlar bo‘yicha ko‘rsatmalar beriladi.

  1. Panda qayerda yashaydi?

  2. Panda tasvirini chizishda qanday geometrikshakldan foydalanamiz?

V. O‘quvchilarni rag‘batlantirish darsni yakunlash: Dars yakunida , darsda faol qatnashgan o‘quvchilarni rag‘batlantirish , darsni yakunlash.
VI . Uyga vazifa: O‘quvchilar darsdagi vazifalarni uyida davom etirib kelishadi
Download 84.3 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling