Reymova nigoraning


Download 483.6 Kb.
bet1/4
Sana23.12.2022
Hajmi483.6 Kb.
#1050124
  1   2   3   4
Bog'liq
ochiq dars



O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI

QO’NG’IROT TUMANI XALQ TA’LIMI BO’LIMIGA
QARASHLI 53-SONLI UMUMIY O’RTA TA’LIM MAKTABINING
MATEMATIKA FANI O’QITUVCHISI

REYMOVA NIGORANING
6b SINF UCHUN
BUTUN SONLARNI QO`SHISH ”
mavzusida ochiq dars ishlanmasi

Qo`ng`irot 2022


Mavzu: Butun sonlarni qo’shish
Darsning maqsadi 1.Darsning ta’limiy maqsadi: O’quvchilarga har xil ishorali sonlarni qo’shish haqida tushuncha berish.
2. Darsning tarbiyaviy maqsadi: a) O’quvchilarga a har xil ishorali sonlarni qo’shish orqali matematika fanining hayotdagi o’rnini tushuntirish.
b) boshqa fanlarga va hayotga bog’lab o’quvchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash.
3. Rivojlantiruvchi maqsad: a) o’quvchilarning aqliy qobilyatini o’stirish
b) o’tilgan mavzuni mustahkamlash, yangi mavzuni tushuntirish
Dars o‘tish rejasi:
1.Tashkiliy qism [5daqiqa]
2.O’tilgan mavzularni mustahkamlash. [10daqiqa]
3. Yangi mavzu bayoni. [15daqiqa]
4. Mavzuni mustahkamlash. [10daqiqa]
5.Darsni yakunlash, baholash, uyga vazifa berish [5daqiqa]
Darsning turi: yangi bilim berish.
Darsning usuli: guruhlarda ishlash, savol-javob.
Darsning jihozi: darslik, darsga oid ko’rgazmalar, tarqatmalar, taqdimot,
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: salomlashish, davomat, ma’naviy daqiqa(Zaxiriddin Muhammad Bobur).
Uyga vazifani tekshirish.
O’tilgan mavzuni so’rash:
(o’quvchilarga tarqatma materiallar berish)
Yangi mavzu bayoni: Musbat va manfiy sonlarni qo’shish natural son va kasr sonlardagi kabi o’rin almashtirish va guruhlash qonunlariga bo’ysunadi.
Ixtiyoriy a va b musbat yoki manfiy sonlar uchun
a+b=b+a o’rin almashtirish qonuni
(a+b)+c=a+(b+c) guruhlash qonuni 
tengliklar o’rinli bo’ladi.
-misol. Yig’indini toping: (-3)+(+6)
Yechish.│-3│=3 va │+6│=6 ekani ravshan.
Butun sonlar qatorida (-3) sonidan boshlab o’ng tomonga qarab 6ta sonni sanaymiz. Shunda sanash (+3) soniga kelib to’xtaydi, demak, (-3)+(+6)=+3=3
Javob: 3.
Bu misolda musbat qo’shiluvchining moduli katta edi, shuning uchun ham yig’indi – natija musbat son chiqadi.
2-misol. Yigindini toping.
(+2)+(-5)

  • Yechish; │+2│=2, │-5 │=5 moduli kattasidan moduli kachigini ayiramiz: 5-2=3

  • natiaga moduli katasini ishorasini qo’yamiz:

(+2)+(-5)=-3

Download 483.6 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling