Пәні: Физика
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Тұрақты электр тогы
|
Мектеп: № 59 жалпры орта білім беретін мектебі.
|
Күні: 15.02.2023 1530 -1610
|
Мұғалімнің аты-жөні: Абдалиев М, Асербаев А
|
Сынып: 8 –сынып
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Электр тогының жұмысы мен қуаты. Токтың жылулық әрекеті Джоуль–Ленц заңы.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.4.2.12 – жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану
8.4.2.13 – Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Электр тогының жұмысы мен қуаты арасындағы байланысты көрсете отырып, Джоуль–Ленц заңының физикалық мағынасын тұжырымдап есептер шығаруда қолдану.
|
Оқушылардың басым бөлігі: Джоуль–Ленц заңының формулаларына талдау жасау және керекті физикалық шаманы қорытып есептер шығару.
|
Кейбір оқушылар: Оқушылар алған білімін тұрмыста қолдана біледі, өз көзқарасын еркін жеткізе алады.
|
Бағалау критерийі
|
Электр тогының жұмысы мен қуатының формуласын біледі.
|
Жұмыс пен қуаттың формулаларын қолданып есептер шығара алады.
|
Джоуль–Ленц заңының формулаларына талдау жасап, түрлендіріп, еесептер шығара алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Тұрақты электр тогы тарауы бойынша негізгі ұғымдары мен шамаларын қолдану арқылы оқушылардың ғылыми тілдік дағдыларын дамыту.
Сөздік қорын толықтыру.
Оқушылар:
Джоуль –Ленц заңына талдау жасап, өз пікірлерін ұсына алады.
Пәндік лексика және терминология:
Ағылшын тілінде
|
Орыс тілінде
|
Қазақ тілінде
|
Work of electric current
|
Работа электрического тока
|
Электр тогының жұмысы
|
Power of electric current
|
Мощность электрического тока
|
Электр тогының қуаты
|
Electric current
|
Электрический ток.
|
Электр тогы.
|
The Law of Joule-Lenz.
|
Закон Джоуль-Ленца.
|
Джоуль-Ленц заңы.
|
Диалогтар пен жазу үшін қолданылатын тіркестер
Электр тогының жұмысы мен қуатының арасында қандай байланыс бар? Электр тогының жұмысы – ток күші, кернеу және жұмысты істеуге кеткен уақыттың көбейтіндісіне тең. Токтың қуаты табу үшін өткізгіштегі ток күші және кернеуді өлшеп, олардың көбейтіндісін табу керек.
Джоуль –Ленц заңының формуласы? -Q=I2Rt
|
Құндылықтарға баулу
|
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы аясында топтық , жұптық жұмыстар жасау арқылы оқушылардың бойында ықтымақтаса еңбек ету және бірлесіп жетістікке жету дағдыларын дамыту.
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика, химия
|
Алдыңғы білім
|
Электр тогының күші және кернеуін біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 минут
|
Ұйымдастыру бөлімі:
Оқушылармен сәлемдесу;
Оқушыларды түгелдеу;
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Топтарға біріктіру: «Мозайка» әдісі негізінде жүргізіледі.Оқушылар карточкалар алып,жазылған мәлімет бойынша 2 топтарға біріктіремін.
–топ «Ток»
– топ «Кернеу»
Үй тапсырманы тексеру: «Сиқырлы ұяшықтар» әдісі
Мақсаты: Өткен тақырып бойынша оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеру.
Сұрақтар:
Ток күші дегеніміз не? -ток күші дегеніміз кернеудің кедергіге қатынасын айтамыз.
Ток күшінің формуласы қандай? - I=U/R
Кернеудің өлшем бірлігі? -1V
Кедергі дегеніміз не? - Кернеудің ток күшіне қатынасын кедергі деп айтамыз.
Қалыптастырушы бағалау- Балдық жүйе бойынша жүргізіледі
Критерий Кернеудің физикалық мағынасын тұжырымдайды және формуласына сипаттама береді.
Дескриптор
Ток күші жайлы баяндайды.
Кедергіні анықтайды.
Кернеудің формуласына сипаттама береді.
|
|
Сабақтың ортасы
27 минут
|
I. Жаңа материалды зерттеу.
|