Сабақтың тақырыбы: Манометрлер. Сорғылар Бөлімі: Қысым


Download 33.32 Kb.
bet1/3
Sana26.02.2023
Hajmi33.32 Kb.
#1233156
TuriСабақ
  1   2   3
Bog'liq
Манометр Қысым Азада


Қысқа мерзімді жоспар


Сабақтың тақырыбы: Манометрлер. Сорғылар



Бөлімі:

Қысым




Педагогтің аты-жөні:







Күні:







Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы:

Манометрлер. Сорғылар




Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.1.10 – манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау




Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Манометр құралын не үшін
қолданылатынын анықтай алады,түрлерін біледі,оларды күнделікті өмірде қолдана білуге үйренеді.
Көптеген оқушылар істей алады: Барометр мен манометр құралын салыстыра отырып,айырмашылығын түсінеді.Манометрмен қысым айырымын өлшей алады,бөлік құнын анықтай
Кейбір оқушылар істей алады: Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принциптерін,заңдылықтарын айқын тұжырымдайды.Адамның қан айналым жүйесіндегі қысымды өлшей алады.




Бағалау критерийлері



-Манометр мен сорғылардың түрлеріне анықтама бере алады.
-Манометр мен сорғылардың түрлері мен ерекшеліктерін ажырата алады.
-Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу заңдылықтарын айқын тұжырымдайды,практика жүзінде аспаптармен өлшеулерді толық жүргізе алады.




Тілдік мақсаттар



Арнайы пәндік лексикамен терминалогия: Сөздік



Ағылшынша

Қазақша

Орысша

Pump

Сорғы

Насос

Piston

Поршень

Поршень

Gas manometer

Манометр

Манометр

Atmospheric pressure

Атмосфералық қысым

Атмосферное давление

Valve

Клапан

Клапан

Жазылым , айтылым дағдыларына сүйене отырып , оқушылардың сөздік қорын дамыту;


Манометрдің жұмыс істеу принципі қандай заңға негізделген..........
Су сорғысының құрылысы қандай және ол қалай жұмыс жасайды..............
Метал манометр қалай жұмыс атқарады...............




Құндылықтарға баулу



Өмір бойы оқуға дайын болу,шығармашылық пен сын тұрғысынан
ойлауды талдау,қарым-қатынас жасау қабілеті.




Пән аралық байланыс

Математика , ағылшын , география , биология






Сабақтың барысы:



Сабақ кезеңі/
Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
10 минут

1.Ұйымдастыру:Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы алдыңғы білімді қайталау
1. Жердің ауа қабығының Жер бетіне және ондағы денелерге түсіретін қысымы (Атмосфералық қысым дегеніміз не?)
2. 1643ж. алғаш рет итальяндық физик Эванджелиста Торричелли өлшеген болатын (Атмосфералық қысымның сандық мәнін кім, қашан өлшеді?) 3.133 Па – ға тең (1мм.сын.бағ нешеге тең?) 4.766 мм.сын.бағанына тең атмосфералық қысым (Қалыпты атмосфералық қысым деген не?) 5. Барометр (Қысымды өлшеуге арналған құрал?)

«Сиқырлы таяқшаны» ұстап,сұраққа жауап беріп,өзінің сұрағын қояды




АКТ
ДК экран


Слайд

Сөздер жазылған стикерлер


Қарындаш,


қаламсап,
сызғыш

Сабақтың ортасы
25 минут



Қысымды өлшеуге арналған арнайы аспаптарды манометрлер деп атайды.Грекше манос-сирек,тығыз емес,ал метрое- өлшеймін деген мағына береді.Қарапайым манометр ішіне сұйық құйылған латынның U әрпі пішіндес шыны түтіктен,қатынас ыдыстардан тұрады.Сұйық ретінде көбіне су,спирт,май қолданылады.Адамның қан айналымы жүйесіндегі қысым арнайы құрал сфигмоманометрмен грекше sphygmos-жүрек соғуы немесе қазір тонометр деп аталатын құралмен өлшейді.
Атмосфералық қысымның әрекетіне негізделген құрылғылардың біріне сорғылар жатады. Сорғылардың кейбір түрін пайдалану арқылы сұйықтар мен газдардың бағытталған қозғалысын тудыруға болады.

Download 33.32 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling