Sana: 201 y. Mavzu: Diagrammalar Darsning maqsadi
Download 10.63 Kb.
|
diagrammalar mavzusida 5 sinflar uchu
- Bu sahifa navigatsiya:
- Darsning ko’rgazmali qurollari
- 3. Yangi mavzuni yoritish: Diagrammalar Diagrammalar uch xil bo’lishi mumkin: doiraviy, chiziqli va ustunli . 1. Doiraviy diagrammalar.
- 2. Chiziqli diagramma.
- 5. Darsga yakun yasash va baholash
- 6. Uyga vazifa ________________________
Aim.uz Sana: «___» _____________ 201__ y. Mavzu: Diagrammalar Darsning maqsadi: Diagrammalar haqida tushuncha va ular ustida to’rt amalga doir mashqlar yechishni o’rgatish, mavzuga doir misollar yechib ko’rsatish. Darsning ko’rgazmali qurollari: ______________________________ Darsning borishi: 1. Tashkiliy qism – salomlashish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali qurol va jihozlarni darsga hozirlash; 2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish; 3. Yangi mavzuni yoritish: Diagrammalar Diagrammalar uch xil bo’lishi mumkin: doiraviy, chiziqli va ustunli. 1. Doiraviy diagrammalar. Ma’lumotlarni doirada bunday tasvirlash doiraviy diagramma deyiladi. 2. Chiziqli diagramma. 3. Ustunli diagramma. 521. Yer atmosferasining tarkibida azot 78% ni, kislorod 21% ni, argon va boshqa gazlar esa 1% ni tashkil qiladi. 522. Aviatsiya sanoatida ishlatiladigan duraluminiyning tarkibida aluminiy 95% ni, mis $% ni, marganes 0,5% ni va magniy 0,5% ni tashkil qiladi. 523. Tishga qo’yiladigan metal qotishma tarkibida oltin 58% ni, kumush 14% ni, mis esa 28% ni tashkil qiladi. 525. Sport to’ga raklarida 72 o’quvchi qatnashadi. Ulardan: 15 nafari shaxmat; 20 nafari kurash; 100 nafari boks; 8 nafari stol tennisi to’garaklariga va qolganlari fudbol to’garagagiga qatnashadi. O’quvchilarning sport turlari bo’yicha qatnashishiga oid doiraviy diagramma yasang. 5 26. 6«A», 6«B» va 6«D» -sinf o’quvchilari Navro’z bayrami arafasida o’tkazilgan hasharda 26 tup olma, 16 tuo o’rik va 12 tup shaftoli ko’chatlari o’tqazishdi. Ular ekkan ko’chatlar sonini masshtabi «1 ko’chat – 5 mm» bo’lgan ustunli diagrammada ifodalang. 527. Farg’ona vodiysi viloyatlarining hududi quydagicha: Andijon – 4,2 ming km2; Farg’ona – 6,7 ming km2; Namagan – 7,4 ming km2. Masshtabni 1 ming km2 – 1 sm deb olib, bu viloyatlar hududiga mos ustunli diagramma chizing. Ustun asosini 1 sm deb oling. 528. Doiraviy diagrammada 6-sinf o’quvchilari shug’ullanadigan to’garaklar keltirilgan (14- rasm). Diagrammadan foydalanib, boshqa to’garaklarda necha foizlar o’quvchi shug’ullanishishini toping. 5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan birgalikda aniqlash. O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish. Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash; 6. Uyga vazifa ________________________ Aim.uz Download 10.63 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling