Sana: 201 y. Mavzu: O’nli kasrni o’nli kasrga ko’paytirish Darsning maqsadi
Download 43 Kb.
|
onli kasrni onli kasrga kopaytirish m
- Bu sahifa navigatsiya:
- Darsning ko’rgazmali qurollari
- O’nli kasrni o’nli kasrga ko’paytirish qoidasi: 1-qadam
- 5. Darsga yakun yasash va baholash
- 6. Uyga vazifa ________________________
Aim.uz Sana: «___» _____________ 201__ y. Mavzu: O’nli kasrni o’nli kasrga ko’paytirish Darsning maqsadi: O’quvchilarga o’nli kasrni o’nli kasrga ko’paytirishni o’rgatish, mavzuga doir misollar yechib ko’rsatish. Darsning ko’rgazmali qurollari: ______________________________ Darsning borishi: 1. Tashkiliy qism – salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali qurol va jihozlarni darsga hozirlash; 2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish; 3. Yangi mavzuni yoritish:
141. Ko’paytmani toping: 1) 2,25·1,4=3,15 3) 3,15·1,6=1,55 2) 0,03·0,07=0,0021 4) 0,72·0,09=0,0648. 142. Oddiy kasrlarni o’nli kasrga aylantirib, ko’paytmani toping: 143. 7,8·8,4=65,52 ekanidan foydalanib, ko’paytmalarni toping: 1) 7,8·84=655,2 3) 0,78·84=65,52 2) 0,78·8,4=6,552 4) 78·84=6552. 144. Tenglamani yeching: 1) 7,05·12,4-x=8,5 2) x-8,3·2,5=7,5·3,4 87,42-x=8,5 x-20,75=25,5 x=87,42-8,5 x=25,5+20,75 x=78,92 x=46,25. 145. Amallarni bajaring: 1) 36,5·1,2-63,7·0,41=43,8-26,117=17,683 2) 3,65·12-6,37·4,1=43,8-26,117=17,683 3) 7,005·10,4-8,04·3,05=72,852-24,522=48,33 4) 62,25·1,8+50,08·0,05=112,05+2,504=114,554 146. Bir dala hovlining bo’yi h=50,4 m, eni bo’yining 0,75 qismini tashkil etadi: a=50,4·0,75=37,8 m Ikkinchisining eni a=40,5 m, bo’yi enidan 1,3 marta uzun: h=40,5·1,3=52,65 m Qaysi dala hovlining yuzi katta? Qanchaga katta? S1=a·h=37,8·50,4=1905,12 m2 S2=a·h=40,5·52,65=2132,325 m2 Javob: Ikkinchi hovlining yuzi birinchi hovlining yuzidan 2132,325-1905,12=227,205 m2 katta Qaysi dala hovlini o’rab olishga kam material ketadi? P1=2·(a+h)=2·(37,8+50,4)=176,4 m P2=2·(a+h)= 2·(40,5+52,65)=186,3 m Javob: Birinchi dala hovlini o’rab olish uchun ikkinchisiga qaraganda 186,3-176,4=9,9 m kam material ketadi. 147. A=12,8·a+14,5·b; B=10,6·a-13,2·b
148. V1=14,5 km/soat, t1=2,4 soat bo’lsa, S1=V1·t1=14,5 ·2,4 =34,8 km V2=12,8 km/soat, t2=2,5 soat bo’lsa, S2=V2·t2=12,8 ·2,5 =32 km Javob: Velosipedchi jami 34,8+32=66,8 km yo’l yurgan. 5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan birgalikda aniqlash. O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish. Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash; 6. Uyga vazifa ________________________ Aim.uz Download 43 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling