Sana:
Mavzu: Bo`lishsizlik olmoshlari
Darsning maqsadi:
a) ta`limiy maqsad: o`quvchilarga bo`lishsizlik olmoshlari haqida ma`lumot berish;
b) tarbiyaviy maqsad: do`stlikni qadrlash, kasb-hunar egallashga qiziqish, vatanparvarlik, axloq-odob tuyg`ularini singdirish;
d) rivojlantiruvchi maqsad: so`zlarga izoh berish malakasini hosil qilish, fikrlash qobiliyatini shakllantirish.
Dars turi: aralash
Dars usuli va uslublari: suhbat, ko`rsatish, munozara,
guruhlarda ishlash
Dars jihozi: darslik, multimediya, tarqatmalar, “kredit
kartochkalar” …
Dars bosqichlari jadvali:
Guruhlarga topshiriqlar
berish orqali
o`tilgan mavzuni so`rash
Yangi mavzuni bayon
etish
Xotira mashqlari va
mashqlarni bajarish
orqali mavzuni
mustahkamlash
Dars yakuni va
o`quvchilarni
baholash
Uyga topshiriqlar
berish
Tashkiliy qism
1
D a r s b o s q i c h l a r i
2
3
4
5
6
15 daqiqa
10 daqiqa
2 daqiqa
10 daqiqa
5 daqiqa
3 daqiqa
- Tashkiliy qism:
a) salomlashish;
b) davomatni aniqlash;
d) sinf xonasi va o`quvchilarning
darsga tayyorgarligini tekshirish
Darsning borishi:
II. O`tilgan mavzuni so`rash:
O`tilgan mavzuni so`rashda “Kontakt”
usulidan foydalaniladi. Sinf 5 guruhga ajratil-
gan. Birinchi guruh: “Tillar ichra yagonasan,
ona tilim” mavzusida hikoyani boshlab beradi.
1- guruh o`quvchisi o`z nutqida kishilik olmo-
shini ishtirok ettiradi. Ma`lum joyda to`xtab
hikoyani 2- guruh o`quvchisi davom ettirish-
ini so`raydi.2 - o`quvchi hikoyani davom etti-
rib, ko`rsatish olmoshidan foydalanadi. Bu
usul shu tariqa davom ettiriladi. Natijada bir
hikoya ichida olmoshning 5 turi ishtirok etadi,
o`tgan mavzular esga olinadi va izohlanadi.
Do'stlaringiz bilan baham: |