Ta’limiy:O’quvchilarga kvadratlar ayirmasi
formulasiga
oid tushunchalarni muammoli vaziyatlar
orqali o’rgatish.Ilmiy bilim va malakalarini
shakllantirish
Tarbiyaviy: O’quvchilarga ma`naviy
tarbiya berish,
o’zaro hurmat, hamkorlik, faollik
tuyg’usini shallantirish
asnosida milliy qadriyatlarga hurmatni
oshirish.
Rivojlantiruvchi: Tafakkur, xotira, idrok
mashqi amaliy
ishlashlar orqali matematika
faniga o’quvchilar qiziqishini
oshirish.
DARS MAQSADI
Sinf: 7 Fan: algebra
MAVZU: Kvadratlar ayirmasining formulasi.
Dars tipi
Dars uslubi
Dars usuli
O’tilgan mavzularni
takrorlash
va mustah-
kamlash
Ko`rgazmali-
amaliy
Noan`anaviy:
Suhbat, bahs,
Klaster,
boshqotirma,
test sinovi
Dars jihozi:
Tarqatma materiallar,krassvord, slaydlar,
test kartochkalari, buklet, rangli rasmlar.
1. Tashkiliy qism
2. O`tgan mavzuni so`rash
3.Yangi mavzuni bayoni
4.Mavzu ustida ishlash
5.Mustaqil ish
6.Mustahkamlash
7.Baholash
8.Uyga vazifa berish
Reja
1). Ma`naviyatga ta`rif bering?
2). Fevral oyi qaysi fan oyligi?
3). 2011-yilning nomlanishi.
4). Prezident asarlarini bilasizmi?
1). Ayirmaning kvadratiga ta`rif bering va izohlang ?
2). Qisqa ko`paytirish formulalarini yozib bering?
3). yig`indining kvadiratiga ta`rif bering va izohlang?
1.Tashkiliy qism:
Mavzu bayoni
Ikki son yig`indisining ayirmasiga ko`paytiramiz:
(a+b)(a-b)=a²-ab+ab-b²=a²-b²
a+b)(a-b)=a²-b²
a²-b²= (a-b)(a+b)
Ikki son kvadratlarining ayirmasi shu sonlar
ayirmasi bilan ular
yig`indisining ko`paytmasiga teng
Masalan:
1) 63∙57=(63+3)(60-3)=3600-9=3591;
2) 98∙102=(100-2)(100+2)=100²-2²=10000-4=9996.
Masalan:
a²-9=(a-3) (a+3);
Formulalardan foydalanib, ko`paytirishni bajaring:
386-miso
1 (c+d)(c-d)=c²-cd+cd-d²= c²-d²;
2) (p+q)(p-q)= p²-pq+pq-q²= p²-q²;
3) (a+c)(c-a)=ac- a²+ c²-ac=c² - a²
4) (m-n) (m+n)= m²+mn-mn-n²= m²-n²;
388-misol.
1) (2b+a)(2b-a)= 4b²-2ab+2ab-a²=4b²-a²;
2) (c+3d)(c-3d)= c²-3cd+3cd-9d²= c²-9d²;
3) (y+6x)(6x-y)= 6xy-y²+36x²-6xy=36x²-y²;
4) (3m-2n)(2n+3m)=6mn+9m²-4n²-6mn= 9m²- 4n²;
Qisqa ko`paytirish formulasidan foydalanib yeching:
395 misol
1) 48∙52=(50-2) (50+2)= 2500-4=2496
2) 68 ∙72=(70-2) (70+2) = 4900-4=3896
3) 43 ∙37=(40+3) (40-30)= 1600-9=1591
4) 47 ∙53= (50-3) (50+3)= 2500-9= 2491
TEST savollari:
Ona farzandlari uchun a so`m dan 8ta rasim daftar,
b so`mdan 5ta ruchka, c so`mdan 20ta daftar sotib
oldi jami xaridni hisoblash uchun ifoda tuzing
A) 33( a+b+С) B)8a+25(b+c) C)800 abc;
D)8a+100ba E)8a+5b+20c
Mustaqil ish;
Mustahkamlash:
2.Qavuslarni oching -(a-2b +3c)
A)-a+2b-3c B) a-2b+3c C) -a-b-3c D) -5acb
E) 2ab-3c
3.Yig`indini ko`paytma shaklida yozing 4+4+4+4+4
A) 4●5 B) 45 C) 20 D) 4*4*4*4*4 E) 16
4.Ko`paytirishni daraja shaklida yozing
(-2,7)· (-2,7)· (-2,7)· (-2,7)
A) -2,7 B) -2,74 C) -(-2,7)4 C) –(2,7)4 E) (-2,7)4
5. Onasi 50 yoshda qizi 28 yoshda Necha yil
oldin qiz
onasidan Ikki marta yosh bo`lgan?
A) 4 B) 6 C) 5 D) 2 E) 3
6 Asosi 3 bo`lgan daraja shaklida yozing: 243
A) 33 B) 34 C) 35 D) 36
7. Tenglamani yeching. X:32=33
A) 31 B)3-1 C)35 D) 27 E) 9
8.Qqysi bir javob natural sonlar qatorini tashkil qiladi.
A) 1,2,3,4,5; B) 1,4,5,6,… D) 1,2,3,4 ,…;
E) 2,3,4,….;
9. 7 raqami ishtrok etgan barcha ikki xonali sonlar
nechta
A) 10 ta B) 19 ta D) 9 ta E) 18 ta
10. a+36=63 tenglamani yeching
A) 97 B) 27 D) 39 E) 99
Savollar:
1.Noma`lum qatnashgan tenglik? (tenglama)
2.Arifmetik amal? ( bo`lish)
3.Eng kichik to`rt xonali son?( ming)
4.Eng kichik umumiy bo`luvchi? (EKUB)
5.Hamma tomoni teng bo`lgan
parallelopepid? (Kub)
6.Butunnig teng bo`laklari? (ulushlar)
7. Vaqt o`lchov birligi? (soat)
Uyga vazifa: 396-misol
Savollar:
1.Noma`lum qatnashgan tenglik?
2.Arifmetik amal?
3.Eng kichik to`rt xonali son?
4.Eng kichik umumiy bo`luvchi?
5.Hamma tomoni teng bo`lgan paralellopepid?
6.Butunnig teng bo`laklari?
7. Vaqt o`lchov birligi?
Uyga vazifani
so`rash va baholab
chiqish:
Do'stlaringiz bilan baham: |