Tenglama darsning maqsadi
Download 2.8 Mb.
|
METODIKA ANVAROVNA
- Bu sahifa navigatsiya:
- Darsning borishi
- I guruh
- III guruh
- 1. Diskriminant katta noldan, tenglama nechta yechimga ega
- 2. x2-5x-6 keltirilgan kvadrat tenglamani kvadrat uchhadga ajrating.
TERMIZ DAVLAT UNIVERSITETI AMALIY MATEMATIKA VA INFORMATIKA YO`NALISHI 120-GURUH TALABASI JAVLIYEVA MASTURANING MATEMATIKA O`QITISH METODIKASI FANIDAN TAYYORLAGAN BIR SOATLIK DARS ISHLANMASI MAVZU : KVADRAT TENGLAMA DARSNING MAQSADI O`quvchilarda umumiy ta`lim mahoratini shakllantiriish, ijodiy qobiliyatini o`stirish, Bikvadrat tenglama, kvadrat tenglamalarga keltiriladigan tenglamalar tushunchasini hosil qilish va uni tahlil etish. Tarbiyaviy: O`quvchilarga aqliy va axloqiy tarbiya berish, ota-ona va Vatan oldidagi o`z burchlarini chuqur tushunadigan, bilimli va erkin fikrlay oladigan ma`naviy barkamol inson ruhida tarbiyalash. Rivojlantiruvchi: Mantiqiy tafakkurni, nutqni, xotirani rivojlantirish, BIKVADRAT TENGLAMALAR haqidagi tushunchani mustahkamlash, BIKVADRAT TENGLAMALARNI YECHISH ko’nikmasini shakillantirish. Darsning oltin qoidasi
4. Faollik 5. Erkin fikr 6. O’ng qo’l qoidasi Darsning borishi:
ax2+bx+c=0 ko'rinishidagi tenglamalar kvadrat tenglama deb ataladi. Bunda a,b,c -kvadrat tenglamaning koeffitsiyentlari, x esa noma'lum son. 3x2-x-2=0 bosh koeffitsiyent "3", ikkinchi koeffitsiyent "-1", ozod had "-2".
Kvadrat tenglamani ko'paytuvchilarga ajratish orqali ildizlarini topishda eng muhim jihati shuki, ozod hadni 2 ta mos ko'paytuvchiga ajratish. Agar o'quvchining sonlar ustida arifmetik amallarni bajarish qobiliyati yaxshi bo'lsa, u holda bu usul orqali kvadrat tenglamani ildizlarini topish o'quvchi uchun muammo tug'dirmaydi. Endi ko'paytuvchilarga ajratish usuli orqali quyidagi kvadrat tenglamalarning ildizlarini topamiz. 2x2-10x+12=0 kvadrat tenglamada a=2, b=-10, c=12. D=(-10)2-4∙2∙12=100-96=4. D>0 demak, tenglama 2 ta yechimga ega: 2-misol. x2-5x+4=0 tenglamani ko'paytuvchilarga ajratamiz. Bunda ozod hadni ya'ni, tenglamamizdagi ozod had "4" sonini shunday 2 ta ko'paytuvchiga ajrataylikki, hosil bo'lgan sonlarni qo'shganimizda "-5" soni ya'ni, ikkinchi koeffitsiyent hosil bo'lsin. Demak "4" sonini ko'paytuvchilarga ajratib ko'ramiz: 4=1-4, 4=2-2, 4=-1-(-4), 4=-2-(-2) bu tengliklarni ko'rib chiqsak, 4=-1-(-4) shu sonlarning yig'indisi -5ga teng bundan kelib chiqadiki,
O`TILGAN MAVZUNI MUSTAHKAMLASH I guruhI guruh1. Kvadrat tenglama formulasini yozing .2. Kvadrat tenglama ildizlarini hisoblash formulasi yozing.II guruhII guruh1. Diskriminant formulasi.2. Keltirilgan kvadrat tenglama deb qanday tenglamaga aytiladi, ildizlarini hisoblash formulasini yozing.III guruhIII guruh1. Diskriminant nolga teng bo’lsa, kvadrat tenglama nechta yechimga ega?2. Viyet teoremasi bo’yicha keltirilgan kvadrat tenglamaning ildizlarini topish formulasi.IV guruhIV guruh1. Diskriminant katta noldan, tenglama nechta yechimga ega?2. x2-5x-6=0 tenglamani Viyet teoremasi yordamida tenglamaning ildizlarini toping.V guruhV guruh1. Diskriminant kichik noldan, tenglama nechta yechimga ega?.2. x2-5x-6 keltirilgan kvadrat tenglamani kvadrat uchhadga ajrating.UYGA VAZIFA : KVADRAT TENGLAMALARDAN MISOLLAR YECHIB KELISH Download 2.8 Mb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling