Yangi O`zbekiston mening taqdirimda
Download 25,77 Kb.
Konsepsiya
“Yangi O`zbekiston mening taqdirimda” Konsepsiyasi Konsepsiyaning huquqiy shakli:
Joriy yilning 19-yanvar kuni Prezidentimiz tomonidan imzolangan ”MAHALLALARDA YOSHLAR BILAN ISHLASH TIZIMINI TUBDAN TAKOMILLASHTIRISH CHORA-TADBIRLARI TO‘G‘RISIDA” qarori bilan respublikamiz bo`ylab mahallalarda yoshlar yetakchisi lavozimi joriy etildi. Ushbu qaror bilan mahalla yoshlar yetakchisining vazifa va imkoniyatlari belgilab berildi. Shu bilan bir qatorda Surxondaryo viloyati Denov tumani Oxtom mahallasida ham ushbu qaror ijrosi bo`yicha yoshlar yetakchisi tomonidan kerakli ishlar olib borilmoqda. Shu jumladan:
Har bir mahallada “Bir nuroniyga o‘n nafar yosh”, “Keksa avlod uchrashuvlari” loyihalarini amalga oshirish maqsadida mahallada faoliyat yuritayotgan mahalla nuroniysi G`aniyev Vali bobo bilan birgalikda “Bir nuroniyga o‘n nafar yosh” loyihasi doirasida yoshlarni nuroniylarga biriktirish orqali ularga bugungi hayotda o`z o`rnini topishda muhim rol o`ynamoqda. Bugunga qadar mahalla nuroniysiga 20 nafar yoshlar biriktildi va yoshlarni hayotda o`z o`rnini topishiga nuroniy orqali ko`maklashildi. Vazirlar mahkamasining 07.06.2022-yildagi “YOSHLAR MUAMMOLARINI O‘RGANISH VA HAL ETISH TIZIMINI YANADA TAKOMILLASHTIRISH CHORA-TADBIRLARI TO‘G‘RISIDA”gi VM-312-son qarori ijrosini ta`minlash maqsadida Oxtom mahallasida Yoshlar daftari electron paltformasiga kiritilgan yoshlarga har hil turdagi yordamlar ko`rsatish uchun kerakli ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan:
3-bob “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarning muammolarini tizimli ravishda hal etish va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash 1-xatboshisi “Yoshlar daftari”ga kiritilgan moddiy ahvoli og‘ir yoshlarga bir martalik moddiy yordam ko‘rsatish tartibiga muvofiq mahallaning Nvruz ko`chasida yashovchi XUSANOVA BIBISORAga mahalla yoshlar yetakchisining tavsiyasi asosida bir martalik moddiy yordam 1 million 200 ming so`m pul mablag`i yoshlar daftari jamg`armasidan berildi.
3-bob “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarning muammolarini tizimli ravishda hal etish va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash 6-xatboshisi “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarga tadbirkorlik faoliyatini boshlash va o‘zini o‘zi band qilishga zarur bo‘lgan asbob-uskunalar yoki mehnat qurollarini xarid qilishga subsidiya ajratish tartibiga muvofiq mahallaning Do`stlik ko`chasi 35-uyda yashovchi AZIMOVA NASIBAga mahalla yoshlar yetakchisining tavsiyasi asosida yashlar daftari jamg`armasi hisobidan subsidiya asosida tikuv mashinkasi berildi va fuqaro bugungi kunda ushbu tikuv mashinkasidan foydalanib kelmoqda.
3-bob “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarning muammolarini tizimli ravishda hal etish va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash 7-xatboshisi “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarga professional va oliy ta’lim tashkilotlari o‘quvchi-talabalarining ta’lim to‘lov-kontrakt summasining bir qismini to‘lab berish tartibiga muvofiq mahallaning Do`stlik ko`chasida yashovchi Raximova Nozimaga, Mahallaning Arg`un ko`chasida yashovchi Sharofiddinova Dildoraga va Raximov Baxromga Yoshlar daftari jamg`armasidan tegishli tartibda to`lov kantrakt pullari to`lab berildi.
3-bob “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarning muammolarini tizimli ravishda hal etish va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash 12-xatboshisi “Yoshlar daftari”ga kiritilgan bemor yoshlarga davolanish xarajatlari uchun subsidiya ajratish tartibiga muvofiq mahallaning Do`stlik ko`chasida yashovchi TO`RAYEVA MUHAYYOga davolanish harajatlari uchun mahalla yoshlar yetakchisining tavsiyasi bilan yoshlar daftari jamg`armasidan 2 million so`m pul mablag`i ajratildi va ko`z kasalligida nuqsoni bo`lgan yoshimizda dardiga shifo ulashildi.
3-bob “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarning muammolarini tizimli ravishda hal etish va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash 14-xatboshisi “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarning safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmatni o‘tash badalini to‘liq miqdorda qoplash uchun subsidiya ajratish tartibiga muvofiq mahallaning Navruz ko`chasida yashovchi RAJABOV MA`MURga, Istiqlol ko`chasida yashovchi MAHMUDOV HUVAYDOga, Arg`un ko`chasida yashovchi MENGTOSHOV MAQSUDga mahalla yoshlar yetakchisining tavsiyasi asosida SCHR to`lovlari tegishli tartibda to`lab berildi.
3-bob “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarning muammolarini tizimli ravishda hal etish va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash 18-xatboshisi “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarning ish bilan bandligini ta’minlash bo`yicha mahallaning Navruz ko`chasida yashovchi Mingnorov Sunnatullo va Mingnorov Abdullolar mahalla yoshlar yetakchisining tavsiyasi asosida mahalla hududida joylashgan “Lutfullo” fermer xo`jaligiga texnolog vazifasiga doimiy ishga joylshtirildi va ular bugungi kunda doimiy ishlab daromad qilib kelmoqdalar.
3-bob “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarning muammolarini tizimli ravishda hal etish va ularni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash 19-xatboshisi “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarni tadbirkorlikka jalb qilish bo`yicha mahallaning Oxtom ko`chasida yashovchi BEKMURODOV ANVARga mahalla yoshlar yetakchisining tavsiya va hokim yordamchisining yordami bilan 33 million so`m miqdorida tadbirkorlik qilish maqsadida imtiyozli kredit mablag`i ajratildi va fuqaro bugungi kunda ushbu pul mablag`i bilan zamonaviy issiqxona qurib daromad olib kelmoqda. Shuningdek mahallada istiqomat qilib bugungi kunda hunar o`rganish istagi bo`lgan HAZRATOVA DILRABO mahallada faoliyat yuritadigan tikuvchi hunarmandga biriltirilgan va u bugungi kunda tikuvchilik sir-asrorlarini o`rganib kelmoqda. Mahalla hududida yashab, bugungi kunda dehqonchilik qilish istagi bor bo`lgan 11 nafar, jumladan: 1. Abdujalilov Javohir 2. Ergashov Ashraf 3.Nematova Munisa 4. Abdujalilova Zarina 5. Bobojonova Bonu 6. Mirzayev Shohboz 7. Xaydarov Azamat 8. Ergashov Xusrav 9. Mirzaliyev Jahongir 10. Suyunov Ravshan 11.Boboqulova Dilshodalar mahalla yoshlar yetakchisining tavsiyasi asosida Yoshlar daftariga kiritilib, Auksion orqali yer yutib oldilar va ular bugungi kunda yerdab unumli foydalanib daromad olib kelmoqda. Umuman olganda VM-312-son qaroriga muvofiq OXTOM mahallasida yoshlar daftariga 27 nafar yoshlar kiritilgan bo`lib bugungi kunda ulardan 26 nafariga yordam ko`rsatilib yoshlar daftaridan chiqarilgan. Download 25,77 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |