Zaynabjonning


Download 495 Kb.
Sana05.01.2022
Hajmi495 Kb.
#221659
Bog'liq
1-AMALIY STO







O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI

OLIY VA O‘RTA MAXSUS TA’LIM VAZIRLIGI
AJINIYOZ NOMIDAGI NUKUS DAVLAT PEDAGOGIKA INSTITUT 2-MUTAXASSISLIK

BOSHLANG’ICH TA’LIM VA SPORT TARBIYAVIY ISHLAR YO’NALISHI

O’ZBEK GURUH TALABASI
RO`ZMATOVA

ZAYNABJONNING


“Boshlang’ich sinfda ona tilidan sinfdan tashqari ishlar”


FANI BO’YICHA TAYYORLAGAN

1 -AMALIY ISHI

Mavzu : Sinfdan tashqari o’qish. ( Kitob haqida maqollar o’rganish)
Darsning maqsadi :

1) ta’limiy maqsad : to’g’ri ravon va ifodali o’qish malakasini takomillashtirish, kiobning yaratilishi, uning inson hayotidagi ahamiyati haqida ma’lumot berish ;

2) tarbiyaviy maqsad : o’quvchilarni kitob o’qishga qiziqtirish, uni asrash yo’llarini o’rgatish ;

3) rivojlantiruvchi maqsad : ravon, to’g’ri va ifodali o’qish malakasini rivojlantirish .

Darsning turi : yangi bilim beruvchi .

Darsning metodi : suhbat metodi .

Darsning jihozi : darslik, kitoblar ko’rgazmasi, testlar .

Darsning borishi .

O’tgan darsni takrorlash va mustahkamlash maqsadida suhbat uyushtirildi :

Qadimda kitob qanday asralgan ?

Hozir Italiyada noyob tarixiy kitoblar qanday asralyapti ? ( Bu ma’lumot oldingi darsda gapirib berilgan bo’ladi : suvning bug’lanishi, suv bosishi natijasida kitoblar nam tortib, mog’orlab ketayotgani uchun uni salafan qog’ozlarga solib, uning ichidagi havo chiqarilib, o’z holida saqlashga erishilyapti . )

a) “ Kim kitob ko’p o’qigan ? ” ( darsliklardan tashqari)

1 – variant . Kim ko’p ertak nomini aytadi ?

2 – variant . Kim ko’p ertak qahramonlari nomini aytadi ?

3 – variant . Kim ko’p hikoyalar nomini aytadi ?

Natijani hisoblash uchun o’qituvchi o’quvchilardan birini yordamga chaqirishi mumkin . Natija hisoblabib, g’oliblar taqdirlanadi .

b) “ Tez va soz ” o’yini . Bunda asosiy e’tibor kitob ta’mirlashga qaratiladi . 3 ta bo’sh partalardan har birining ustiga 1 tadan eskiroq kitob va ularni ta’mirlash uchun yelim, skotch, qaychi qo’yilib, uch o’quvchi taklif etiladi . Ularga vaqt belgilanadi . O’quvchilar esa olqishlab turishadi . G’olib o’quvchilar rag’batlantiriladi . ( Bu o’yinni qatorlararo ham o’tkazish mumkin . )

3. Yangi mavzuning bayoni . Kitob haqida quyidagicha suhbat o’tkaziladi :

1. Kitoblar qayerda turadi ? ( Kitob javonida .)

2. Kitob orqali biz nimalarni egallaymiz ?

( Bilimlarni egallaymiz .)

3. Kitobni nima uchun asrashadi ? ( Bolalar o’qishi uchun . Biz ham darsliklarimizni asrashimiz kerak . Kitoblar qimmat . Undan bizning ukalarimiz, singillarimiz ham foydalanishadi . Kitobga ko’p kishilarning mehnati singan .)



Bugun sinfdan tashqari o’qish darsida kitob haqidagi maqollar o’rganamiz..

Kitob bilim bulog’i,

O’quvchining o’rtog’i.

4. Maqolni o’qib, mazmuni tushuntiriladi . O’quvchilardan bilgan maqollari so’raladi . Yaxshi bilgan o’quvchilar rag’batlantiriladi .

5. Boshqotirmani yechish :














































Javob : Kitob bilim manbayi .


6. Uyga vazifa : kitob haqida maqollar o’rganib kelish .



7. O’quvchilarning reytingini e’lon qilish .
Download 495 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling