1-sinf Matematika Mavzu: Burchaklarning turlari. Darsning maqsadi


Download 1.08 Mb.
bet1/2
Sana17.05.2020
Hajmi1.08 Mb.
#107177
  1   2
Bog'liq
1-sinf matematika Burchaklarning turlari Xujamiyarova Uldan


1-sinf

Matematika

Mavzu: Burchaklarning turlari.

Darsning maqsadi:

  1. Ta’limiy: O'quvchilarni o'tilgan mavzu yuzasidan egallagan bilimlarini boyitib borish, o'lchov birliklarini bir-biridan ajrata olish maqsa­dida amaliy ishlardan o'rinli foydalanish. O'quvchilarga nuqta, chiziqlar, kesma, siniq chiziq haqida bilim berish.

  2. Tarbiyaviy: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuza olishni tarbiyalash.

  3. Rivojlantiruvchi: 0 dan 100 gacha bo‘lgan nomanfiy butun sonlarni o‘qiy oladi, yoza oladi, to‘g‘ri va teskari tartibda sanay oladi;

0 dan 100 gacha bo‘lgan nomanfiy butun sonlarni taqqoslay oladi, tartibga sola oladi, modellarda ko‘rsatib bera oladi;

O’quvchilarda shakllantiriladigan tayanch va fanga oid kompetensiya elementlari:



Kommunikativ kompetensiya:

matematikaga oid atamalarni to‘g‘ri talaffuz etish;

o‘z fikrini aniq ifodalay olish;

Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi:

murakkab bo‘lmagan hisoblashlarda hisoblash vositalardan foydalana olish.



Matematika mazmuniga oid umumiy kompetensiya:

o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila oladi, tegishli misollar keltira oladi;



Darsning jihozlanishi:

1-sinf «Matematika» darsligi;

mavzuga mos chizmalar;

geometrik shakllar.

AKT vositalari va mavzuga ishlangan slaydlar.

Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism: O'quvchilar diqqatini darsga jalb etish.

1. O'quvchilar diqqatini darsga jalb etish.

Darsning maqsadini aytish;

Darsga hozirlik ko’rish;

Darsning qoidalari bilan tanishtirish.



Darsning «Oltin qoida»lari:

1. O'zaro hurmat

2. O’ng qo'l qoidasi

3. Tanqid qilmaslik

4. Erkin fikr

5. Reglament (vaqt)

6. Faollik

7. Rag'batlantirishga rioya qilish.


II. Uy vazifasini tekshirish.

3-misol:


6+1 < 10 5 — 1 < 8 6 + 2 < 10

8 + 2=10 9 — 2 < 9 7 + 1 > 4

O'tilgan mavzuni mustahkamlash maqsadida matematik diktant o'tkazish:


            1. Qovunning og'irligi 7 kg, qovoqning og'irligi esa undan 2 kg ortiq. Qovoqning og'irligi qancha?

            2. 8 bilan 2 ning yig'indisini yozing;

4. 10 bilan 7 ning ayirmasini yozing;

5. 9 bilan 6 ni taqqoslang.



III. Yangi mavzuni bayon etish.

                1. O'quvchilarga nuqta haqida tushuncha berish maqsadida doskaga nuqta qo'yib ko'rsatib beriladi. Mana buni «•» nuqta deb aytilar ekan.

                2. Slaydlar ko’rsataman:








Chiziqlar esa:
Download 1.08 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling