5- sinf uchun ona tili fanidan


Download 197.25 Kb.
Sana24.04.2023
Hajmi197.25 Kb.
#1393587
Bog'liq
5-sinf ona tili hamdamova M


O'ZBEKISTON RESPUBLIKASI XALQ TA'LIMI VAZIRLIGI
QASHQADARYO VILOYATI XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
KITOB TUMANI XALQ TA'LIMI MUASSASALARI
FAOLIYATINI METODIK TA'MINLASH VA TASHKIL
ETISH BO'LIMI
Kitob tumani 35 - umumiy o’rta ta’lim maktabining ona tili va adabiyot fani o’qituvchisi Hamdamova Maftunaning
5- sinf uchun ona tili fanidan
Joy nomlari tarixi ”
mavzusida tayyorlagan bir soatlik
DARS ISHLANMASI

Manzil:

Qashqadaryo viloyati Kitob tumani
35- umumiy o'rta ta'lim maktabi

Ishtirokchi:

Hamdamova Maftuna

Lavozimi:

Ona tili va adabiyot fani o'qituvchisi

Fan nomi:

Ona tili

Sinf:

5- sinf

Dars ishlanma nomi:

Joy nomlari tarixi

O'quvchi soni:

18 nafar o'quvchi

Pochta manzil:






Mavzu : Joy nomlari tarixi
I. Darsning maqsadi:
a)Ta’limiy maqsad : o’quvchilarga ona tili darsidan joy nomlari tarixi mavzusini tushuntirish.

  1. Tarbiyaviy maqsad: O’quvchini vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, jamoatchilik hamda shaxsiy ma’suliyatni hisqilish ruhida tarbiyalash, o’zgalar fikrini hurmat qilish, bir-biriga do’stona munosabatda bo’lishni o’rgatish.

C)Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilar nutqini o’stirish, savodxonligini oshirish, tarixiy tafakkurini oshirish
Dars uslubi:
Savol-javob, muammoli savollar bilan o’quvchilarni izlanish, fikrlashga undovchi usullar, guruhlar bilan ishlash.
Darsning jihozi: Mavzuga oid rasmlar, tarqatmali materialla, test savollari, darslik.
Darsning shiori: Ilmsiz inson mevasiz daraxt kabidir.
Darsning borishi :
Tashkiliy qism:

  1. Salomlashish

  2. Sinf tozaligiga e’tibor

  3. O’quvchilarni davomatini tekshirish.

Vositalar: magnit doska, 5-sinf kitobi, tarqatmali savollar, test materiallari , mavzuga oid rasmlar.
Usullar: Guruhlararo bellashuv.
III. O'quv manbalari: 5-sinf kitobi, tarqatmali savollar, test materiallari , mavzuga oid rasmlar
IV . Darsning tafsiloti va texnologik xaritasi



Darsning bosqichlari.

Qisqacha tasnif

Qo'llanila
digan usullar

Ajratilgan vaqt

1

Tashkiliy qism

1. Salomlashish;
2. Navbatchi hisoboti;



Muloqat

2

2.

O’tilgan mavzu va uy vazifasini tahlili.



1. Uy vazifasi mavjudligini tekshirish.
2. fanga doir savol-javob
3. O’tgan mavzu bo’yicha kartochkalarga yozilgan savol va javoblar, magnit doskasida aralash holda qo’yiladi. Guruh a’zolari kartochkalarni tartib bilan taxlaydi.
Me’tod: savol-javob: “O’rgan-o’rgat” , “Izohini top ”tadbiri asosida

Musobaqa
“5 savolga 5 javob”

O’yla , izla, top. “Kartoteka” usuli



5
2

3


3.

Motivatsiya

Izlagan imkon topar

Bahs- munozara

1

4.

Yangi mavzuning qisqacha bayoni

Joy nomlari doimo katta harflar bilan yoziladi. Ularga qishloq, shahar, respublika, tuman viloyat kiradi. Har bir joyning o’z nomiga ega qiziqarli tarixi bo’ladi.



Boshqo-
tirma.
Ma’ruza.

18

5.

Mavzuni mustahkamlash.

Aql charxi

Amaliy

15

6.

O'quvchilar bilimini baholash

''5'' balli tizim asosida rag'batlantirish.

Noan'anaviy rag'batlan-
tirish

2

7.

Uy vazifasini belgilash.

Tayanch so’zlarni yozib, mavzuni o’qib kelish.

Sinf doskasi

1

8

Darsni yakunlash

O’qituvchi o’quvchilarga beriladigan bilimlarni turli xil usullar orqali yetkazadi. Kelgusi dars rejasini tuzadi. O’quvchi yangi bilimlar asosida o’z bilimini boyitadi.

Muloqat

1

Assalomu alaykum aziz o’quvchilarim


Va alaykum assalom aziz ustoz muallim
Bizlar shaymiz savodga, siz bizga bering ta’lim.
Juda yaxshi o’quvchilar sizlarni darsga tayyorgarligingizni ko’rib juda xursand bo’ldim.
Bugun darsda kim navbatchi?
Sinfda bugun navbatchi
Men Mahmudova Malika , birin, ketin aytayin
Aniq, puxta va ravon, sinfda 18 o’quvchi o’qiydi.
Hamma darsga tayyor, navbatchi emas ayyor.
Gullar suv ichdi rosa, xonamiz bo’ldi toza.
Unda darsimizni o’zimizning oltin qoidalarimiz bilan boshlaymiz.

  1. Intizom

  2. Erkin fikr

  3. Fikr almashish

  4. Bir –biriga yordam berish

  5. Mening fikrim yagona emas, o’zgalar fikrini hurmat qilaman.

  6. Faollik

  7. Vaqt

  8. Rag’batlantirish

Mana biz hozir o’z qoidalarimizni bilib oldik, ularga dars davomida rioya qilmog’imiz lozim.
O’quvchilar: Biz bu qoidalarga amal qilamiz.
Hozir darsimiz
O’quvchilar: Ona tili
Endi o’quvchilar o’tilgan mavzuni mustahkamlab olsak
Mana o’quvchilar berilgan savollarga javoblar orqali o’tilgan mavzuni mustahkamladik.


Quyidagi so’zlarni izohini toping.

Cherik

Qo’shin

Dorug’a

Shahar hokimi

Gisu

soch

Suvoriy

Otliq askar

Bugungi darsimizni “O’rgan- o’rgat” tadbiri tadbiri asosida tashkil etsak. Har bir partaga bergan kartochkani partadosh o’rtog’imiz bilan hamkorlikda bajaramiz. Qoidaga ko’ra bilganimizni o’rgatamiz, bilmaganimizni o’rganamiz.


Bir- birimizni qo’llab quvvatlab to’g’ri qarorga kelishga harakat qilamiz.
Unda juda yaxshi.
O’quvchilar bajargan ishlar nazorat qilinadi va natijaga qarab rag’batlantiriladi.
Bugungi mavzuni boshlasak ham bo’ladi.
Yangi mavzu: Joy nomlari tarixi






Juda yaxshi, dars yakunida men sizlarni darsdagi ishtirokingizni baholab rag’batlantirishim lozim. Bunda menga sardorlar yordam berishadi. Sardorlar gurh a’zolarini ishtirokini baholab o’tadilar. O’quvchilarning dars davomida kuzatib borganligim bilan sardorlar bahsini taqqoslab o’taman.
O’quvchilar rag’batlantirib, ularni baholayman. Jurnal va kundaliklarga baholarni qo’yaman.
Aziz oq’uvchilarim bugungi ishtirokingizdan judayam mamnunman. Kuch birlikda degan maqolimiz bejisga aytilmagan. Agar dangasalikni unutsak hammamiz bilimli, dono, bilimga chanqoq bolalarmiz.
Uyga vazifa: 308-mashq. O’zingiz yashaydigan mahalla qishloq tumanning nomi qanday ma’no anglatishini bilasizmi? Fikringizni 3-4 jumlada yozma bayon qiling.
Download 197.25 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling