Guruhlar 26 Sana


Download 18.07 Kb.
Sana25.10.2023
Hajmi18.07 Kb.
#1720452
Bog'liq
12-mavzu. tex .xarita


«Tasdiqlayman»
O’quv-metodik bo’lim
boshlig’i A.Mavlonov_____
«____»____ 2022 yil
Seminar dars rejasi № 17

Guruhlar

26

Sana.

11.04.2022.

Fan: «Konstitutsiyaviy huquq» fani


MAVZU: O’ZBEKISTON RESPUBLIKASINING OLIY MAJLISI.


Ta’limiy maqsad: O`quvchilarni parlament tushunchasi, O’zbekiston Respublikasida parlament tarixiy tarqqiyoti hamda o’ziga xos jihatlari bilan tanishtirish;
Tarbiyaviy maqsad : O`quvchilarini siyosiy ong va siyosiy madaniyatni tarbiyalash;
Rivojlantiruvchi tarbiya: O`quvchilarda muloqot qilish va notiqlik madaniyati ko`nikmlarini rivojlantirish;
Darsdan kutilayotgan natijalar – mavzuni o’zlashtirgandan so’ng o’quvchilar quyidagi bilim va ko’nikmalarga ega bo’ladilar:
1.O’quvchilarning yangi mavzu haqida bilimlarini yanada chuqurlashtirish, mustahkamlash va amaliyotda qo’llay olish malaksiga ega bo’lishadi;
2.O’quvchilarda mantiqiy, aqliy, ijodiy tanqidiy, mustaqil fikrlashni malakasini shakllantirishga, qobiliyatlarini rivojlantirishga, raqobatbardosh, etuk mutaxasis bo’lishlariga ko’maklashadigan bilim hamda ko’nikmalarga ega bo’lishadi.
Dars turi : seminar mashg’uloti.
Dars usuli : “muloqot” texnalogiyasi, diskussiya metodi, suqrot metodi, aqliy hujum metodi, debat usuli;
Dars jihozi : O`zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi mavzuga oid qonunlar va darslik qo`llanmalar.
O’qituvchi nutqi, huquqiy manbalar, didaktik materiallar, faollashtiruvchi savollar, multemedia, tarqatma materiallar, slaydlar, kompyuter, proektpor, markerlar, internet materiallari, o’quv adabiyotlari.
Darsga ajratilgan vaqt: 50 daqiqa.
Uyga vazifa: Huquqiy hujjat bilan ishlash hamda parlamentarizm tarixi va tarqqiyotini o’rganish.
O’qituvchi: ________ Sobirov M.R.
Seminar darsning tеxnologik xaritasi



T/r

Mashg’ulot bosqichlari

Ajratil-gan vaqt

Mashg’ulot mazmuni

Ta’lim mеtod

Ta’lim vosita

1

Tashkiliy qism

3
daqiqa

Salomlashish, davomatni aniqlash,o’tilgan mavzuni va uy vazifasini aniqlash, siyosiy axborot berish;

“muloqot” texnalogiyasi

O’quv junali, majmua,

2

Kirish qismi
(motivatsiya)

5
daqiqa

O`tilgan mavzu yuzasidan o`quvchilar bilimini mustahkamlash;
O`quvchilarga savollar berish, ularning diqqatini jamlash;

suqrot metodi,
aqliy hujum metodi



O’qituvchi nutqi, huquqiy manbalar, didaktik materiallar, faollashtiruvchi savollar.

3

Yangi mavzuning mazmuni

30
daqiqa

Yangi mavzuning o’ziga xos jihatlarini, huquqiy manbalarini va ularning konstitutsiyaviy huquqiy tahlilariga mavzuga siyosiy yondashgan holda kichi ma’ruzalarda yoritib berish.

kichik guruhlarda ishlash,
aqliy hujum metodi

Multemedia, huquqiy manbalar, tarqatma materiallar, slaydlar, kompyuter, proektpor, markerlar, internet materiallari,
o’quv adabiyotlari.

4

Mustahkam lash
(Qo’llash)

12
daqiqa

O`quvchilar o`z guruhlari-da topshiriqni bajaradilar va taqdimotni o`tkazadi-lar. Bajargan topshiriqlari namoyish qilib berishadi, muamoli vaziyatlarga huquqiy echim topishadi. O’zaro debatlar uyushtira-dilar.

debat usuli, aqliy hujum metodi,



Multemedia, huquqiy manbalar, tarqatma materiallar, slaydlar, kompyuter, proektpor, markerlar, internet materiallari,
o’quv adabiyotlari.
spikerlar uchun mainbar ,

5

Yakuniy
qism

5
daqiqa

O`qituvchi o`quvchilar bajargan ishlarini hulosa qilinadi (refleksiya) , faol o`quvchilarga rag`batlan-tirish e`lon qilinadi, uyga vazifa beriladi. Uyga vazifani bajarishda tavsiyalar hamda ko’rsatmalar beriladi.




O’qituvchi nutqi,
majmua, huquqiy manbalar, tarqatma materiallar,
o’quv adabiyotlari.
o’quv junali,



O’qituvchi: ________ Sobirov M.R.
Download 18.07 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling