Sana: 201 y. Mavzu: O’nli kasrni o’nli kasrga ko’paytirish Darsning maqsadi


Download 43 Kb.
Sana29.12.2022
Hajmi43 Kb.
#1071454
Bog'liq
onli kasrni onli kasrga kopaytirish m


Aim.uz

Sana: «___» _____________ 201__ y.


Mavzu: O’nli kasrni o’nli kasrga ko’paytirish


Darsning maqsadi: O’quvchilarga o’nli kasrni o’nli kasrga ko’paytirishni o’rgatish, mavzuga doir misollar yechib ko’rsatish.


Darsning ko’rgazmali qurollari: ______________________________


Darsning borishi:


1. Tashkiliy qism salom-alik qilish, davomatni tekshirish, zarur ko’rgazmali qurol va jihozlarni darsga hozirlash;
2. O’tilganlarni takrorlash va yangi mavzuni boshlashga hozirlik – yangi mavzu bilan bog’liq o’tilgan dars mavzularini takrorlash; o’quvchilarning yangi
mavzuni o’tishdan oldin bu mavzuga oid bilim darajalarini aniqiash, baholash
va yangi materialni o’zlashtirishga tayyorlash; yangi dars maqsadini tushuntirish;
3. Yangi mavzuni yoritish:

O’nli kasrni o’nli kasrga ko’paytirish qoidasi:
1-qadam: vergulga e’tibor bermay, ularni natural sonlar kabi ko’paytirish.
2-qadam: ko’paytuvchilarda birgalikda verguldan keyin nechta raqam (kasr qismidagi raqamlar soni) borligini sanash.
3-qadam: ko’paytmada o’ngdan chapga shuncha raqamni sanab, so’ngra vergul qo’yish kerak.

141. Ko’paytmani toping:
1) 2,25·1,4=3,15 3) 3,15·1,6=1,55
2) 0,03·0,07=0,0021 4) 0,72·0,09=0,0648.
142. Oddiy kasrlarni o’nli kasrga aylantirib, ko’paytmani toping:

143. 7,8·8,4=65,52 ekanidan foydalanib, ko’paytmalarni toping:
1) 7,8·84=655,2 3) 0,78·84=65,52
2) 0,78·8,4=6,552 4) 78·84=6552.
144. Tenglamani yeching:
1) 7,05·12,4-x=8,5 2) x-8,3·2,5=7,5·3,4
87,42-x=8,5 x-20,75=25,5
x=87,42-8,5 x=25,5+20,75
x=78,92 x=46,25.
145. Amallarni bajaring:
1) 36,5·1,2-63,7·0,41=43,8-26,117=17,683
2) 3,65·12-6,37·4,1=43,8-26,117=17,683
3) 7,005·10,4-8,04·3,05=72,852-24,522=48,33
4) 62,25·1,8+50,08·0,05=112,05+2,504=114,554
146. Bir dala hovlining bo’yi h=50,4 m, eni bo’yining 0,75 qismini tashkil etadi:
a=50,4·0,75=37,8 m
Ikkinchisining eni a=40,5 m, bo’yi enidan 1,3 marta uzun:
h=40,5·1,3=52,65 m

  1. Qaysi dala hovlining yuzi katta? Qanchaga katta?

S1=a·h=37,8·50,4=1905,12 m2
S2=a·h=40,5·52,65=2132,325 m2
Javob: Ikkinchi hovlining yuzi birinchi hovlining yuzidan 2132,325-1905,12=227,205 m2 katta

  1. Qaysi dala hovlini o’rab olishga kam material ketadi?

P1=2·(a+h)=2·(37,8+50,4)=176,4 m
P2=2·(a+h)= 2·(40,5+52,65)=186,3 m
Javob: Birinchi dala hovlini o’rab olish uchun ikkinchisiga qaraganda
186,3-176,4=9,9 m kam material ketadi.
147. A=12,8·a+14,5·b; B=10,6·a-13,2·b

a

4,5

6,3

9,2

10,7

18,4

20,5

24,3

b

2,6

4,5

5,4

7,5

10,3

13,4

16,8

A






















B
























148. V1=14,5 km/soat, t1=2,4 soat bo’lsa, S1=V1·t1=14,5 ·2,4 =34,8 km
V2=12,8 km/soat, t2=2,5 soat bo’lsa, S2=V2·t2=12,8 ·2,5 =32 km
Javob: Velosipedchi jami 34,8+32=66,8 km yo’l yurgan.
5. Darsga yakun yasash va baholash – darsning maqsadini yana bir bor eslatish va unga qanchalik erishilganligini o’quvchilar bilan birgalikda aniqlash. O’quvchilarning mavzu bo’yicha savollariga javob berish, ulaming o’zlashtirganlik darajasini aniqiash, darsning asosiy lahzalarini qayd qilish. Darsda faol qatnashgan o’quvchilarni tilga olish va baholash;


6. Uyga vazifa ________________________



Aim.uz



Download 43 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling