5-sinf.
,, Matematik bilimdonlar’’ to`garagida o`tkazilgan tadbir ishlanmasi.
Mashg`ulotning maqsadi:
Ta`limiy: O`quvchilarda o`nli kasrlarni qo`shish va ayirish malakasini oshirish.
Tarbiyaviy: O`quvchilarning matematika faniga qiziqishlarini orttirish, vatanparvarlik, mehnatsevarlikka o`rgatish.
Rivojlantiruvchi: O`quvchilarni intelektual salohiyatini oshirish,ularning og`zaki va yozma hisoblash malakalarini rivojlantirish.
Mashg`ulotning turi: Mustahkamlovchi.
Mashg`ulotning metodi: Guruhlarda ishlash.
Mashg`ulotning jihozi: Ko`rgazma, kompyuter, masalaga doir rasm, kartochkalar va baliqchalar.
Mashg`ulotning borishi:
Tashkiliy qism: Salomlashish. Davlatimiz madhiyasi aytiladi. Matematikaga doir she`r aytiladi :
Matematika fanlar sultoni,
Ximiya, fizika unga egizak.
O’zbek olimlarning hissasi
Fanlarning ko’ksiga qo’yilgan bezak.
Navbatchi o`quvchi axboroti tinglanadi. Shiorimiz: Takrorla biliming gar bo`lsa ummon,
Ilming-la go`zaldir bu ikki jahon.
O`tilgan mavzuni so`rash:
1) Qanday sonlarni o`nli kasr ko`rinisida yozish mumkin?
2) Onli kasrning butun va kasr qismi nima bilan ajratiladi?
3) Kasr deb nimaga aytiladi? 4)Birga teng bo`lgan o`nli kasrga misol yozing.
5) Sonlarni o`nli korinishda yozishning qanday afzalliklari bor?
6) O`nli kasrlar qanday taqqoslanadi?
Mashg`ulotimiz bosqichlari:
1) Savol-javob 2) Tez va to`g`ri hisobla 3) pantamima
4) Mustaqil fikr yurit
O`suvchilarni ikki guruhga: a`lochlar va zukkolar guruhiga ajratamiz. Har bir guruhda 4 tadan ishtirokchi bor.
Savol-javob sharti: Har sohadan bir shingil.
A`lochilar guruhining birinchi ishtirokchisiga beriladigan savollar. 1. 12*2 nechaga teng? ( 24)
2. Bir sutkaning yarmi necha soatga teng? ( 12 )
3. Haftaning beshinchi kuni nima deb ataladi? ( juma) 4. G`arbni ko`rsating 5. Davlatimiz madhiyasining 5 - qatorini ayting? ( Oltin bu vodiylar jon O`zbekiston!) 6. O`qituvchi so`zini inglizchada ayting? 7. Ingliz tilida o`zingizni tanishtiring. 8. Aqlni charxlaydigan sport turini ayting. ( shaxmat )
Do'stlaringiz bilan baham: |