Adabiyot so`z san`ati. Darsning ma


Download 0.54 Mb.
bet1/172
Sana28.01.2023
Hajmi0.54 Mb.
#1136663
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   172
Bog'liq
5 adabiyot dars konspektlar



Ko’rildi: __________________________
IBM mudiri:___________ А. Mamataliyev
V “A”, “B”, “D” sinf adabiyot № 1 05. 09.2016
Mavzu: Adabiyot - so`z san`ati.
Darsning maqsadlari:
Ta`limiy maqsad-o`quvchilarga mavzu haqida ma’lumot berish,ularning yozilishi to’g’risida o’quvchilar bilimini shakllantirish
Tarbiyaviy maqsad-O’quvchilarni adabiyotga va badiiy asarlarga bo’lgan qiziqishlarni oshirish orqali ularni insoniy fazilarlarga ega bo’lishga undash;
S) rivojlantiruvchi maqsad – Mustaqil fikrlashga o’rgatish, og’zaki nutqini rivojlantirish.
Dars turi: yangi bilim beruvchi
Darsda foydalanilaniladigan
metod: an`anaviy, savol – javob,
Darsda foydalaniladigan jihoz: texnik vositalar, slaydlar, tarqatmalar, testlar.


DARSNING BORISHI:
I.Tashkiliy qism:
A)Salomlashish.
B) Davomatni aniqlash.
V) o`quvchilarni darsga tayyorlash


II. Faollashtiruvchi savollar:
1. San’at deganda nimani tushunasiz?
2. Qanday san’at turlarini bilasiz?
3. Haykaltaroshlik san’atining ish qurollari nimalardan iborat?
4. Rassomlik san’atini- chi?
III. YANGI MAVZU BAYONI.

Adabiyot - so`z san`ati.


Qimmatli farzand, o'zingizning uch-to'rt yasharlik paytingizni eslaysizmi? Yodingizda bo'Is a, u paytlar tele vizor da beriladigan ko'rsatuvlar sizni unchalik qiziqtirmasdi. Agar buni eslolmasangiz, ukalaringizni kuzating. Ular televizor tomosha qilishdan ko'ra ertak eshitishni ko'proq yaxshi ko'radi. Buva va buvilar, ota-onalar har kuni aytaverib, ertaklari ham tugaydi. Eng qiziq ertaklar o'nlab marotaba aytilsa ham bolajonlar jon qulog'i bilan eshitaveradi. Ularga ertak voqealari yod bo'lib ketadi. Lekin, baribir, bolalar ertak eshitishdan zerikmaydi. Nega shunday? Nega oddiy gaplar emas, balki ertak va she'rlar odamni bu qadar o'ziga tortadi? Keling, shu savolga birgalikda javob topaylik. To'rt yildan buyon maktabga qatnab bilib oldingizki, odam bolasi o'zining fikrlay olishi bilan boshqa mavjudotlardan farq qiladi. U nafaqat fikrlaydi, balki bu fikr-o'ylarini so'zlar orqali boshqalarga ham bildira oladi. Odamlar fikrlar ekan, bir narsani boshqasiga solishtiradi. Mana shu solishtirish paytida obrazli (timsolli) fikrlash hodisasi yuz beradi. «Obrazli fikrlash» degan gap sizga sal og'irlik qilayotgan bo'lsa, buni bir-ikki misol bilan tushuntiramiz. Jajji ukalaringizning tiliga, xatti-harakatlariga e'tibor bering. Ular osmondagi bulutlarga qarab sizga goh chopib borayotgan otni, goh ulkan odam qiyofasini ko'rsatadilar. Bir bola barg ustida sudralayotgan ipak qurtini har kuni qishlog'ining chekkasidan o'tadigan poyezdga o'x- shatsa, boshqa bola bahorda lolaqizg'aldoq bilan qoplangan dalalarni qip-qizil gilamga qiyoslaydi. Bolajonlar loydan kulcha, qumdan uy, plastilindan qushcha yasar ekan, yodiga o'sha narsalarning surati - timsolini keltiradi. Qo'lidagini xayolidagiga o'xshatib yasashgaurinadi. Ertaklarda mana shunday obrazli fikrlashning rang-barang ko'- rinishlari aks etadi. Ertak qahramonlari ko'z oldingizda go'yo jonlanadi, turli sarguzashtlarni boshdan kechiradi. Voqealar shunday qiziqarli hikoya qilinadiki, o'zingizni xuddi ularning ishtirokchisidek his qilasiz. Demak, odamlarda bir narsani ikkinchi bir narsaga qiyoslash, hamma narsani so'z yordamida jonlantirishga moyillik, so'z san'atiga - adabiyotga qiziqish azaldan bor ekan, degan xulosaga kelsak bo'ladimi? Albatta, bo'ladi! Ana endi ertak, she'r, hikoya ko'rinishida namoyon bo'ladigan adabiyot - so'z san'atining o'zi nima, u qanday ehtiyojdan pay do bo'ladi, degan savolga javob izlab ko'raylik. Sal awal «odam o'zinmg fikrlay olishi bilan boshqa mavjudotlar- dan farq qiladi» dedik. Fikrlaydigan insonga esa xayolga benlish, orzu qilish, agar maqsadlariga erisha olmasa, armon chekish singari juda ko'p xususiyatlar ham xosdir. Tarix to'g'risidagi hikoyalardan bir narsani bilib oldingiz. Ya'ni ibtidoiy odamlar o'zini o'rab turgan tabiat hodisalari qarshisida ancha ojiz edilar. Boshqa mavjudotlarning imkoniyatlari odamlarning havasini keltirardi. Inson baliqdek suv ostida suzishni, qushlardek osmonda uchishni orzu qilmasdi, deb o'ylaysizmi? Albatta, orzu qilardi. Yoki bo'lmasa, yo'lsizlikdan qiynalgan odamlar ko'z ochib yumguncha o'zlari intilgan manzillarga borib qolishni juda-juda istardi. Sovuq o'lkalarda yashaydigan odamlar quyoshning iliq nurlariga qancha talpmishsa, sahroda hayot kechiradiganlari esa bag'rida sharqirab suvlar oqib yotadigan yashil vodiylarni ko'rgilari kelardi.



Download 0.54 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   172




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling