Amaliy matematika va informatika 017-45 guruh talabasi Bozorov Abbosning Matematika va informatika o`qitish metodikasi fanidan 7-amaliy topshiriq bo`yicha tayyorladi Mavzu


Download 17.65 Kb.
Sana24.05.2020
Hajmi17.65 Kb.
#109504
Bog'liq
7-topshiriq Bozorov Abbos


Amaliy matematika va informatika 017-45 guruh talabasi Bozorov Abbosning Matematika va informatika o`qitish metodikasi fanidan 7-amaliy topshiriq bo`yicha tayyorladi

Mavzu: ” Matematika o’qitishni tashkil etish va zamonaviy matematika darsi

1. Maktabda matematika o’qitish qanday tashkil etiladi?

Har bir pedagog qanday dars utishidan oldin dars ishlanmasining bosqichlarini bilishi lozidir va bu bosqichlar 5 ta bosqichdan iborat.



  1. Mavzu qo’yiladi ->masalan Natural sonlar

  2. Darsning maqsadi bu bosqichning uzi ham 3 taga bo’linadi

  1. Talimiy

  2. Tarbiyaviy

  3. Rivojlantiruvchi

  1. Darsning turi

  2. Metodlar -> klaster, aqliy, ko’rgazmali

  3. Darsning borishi -> bu bosqich ham o’z ichiga 7 ta bo’limni oladi

    1. Kirish. Salom berish

    2. O’tgan mavzuni surash

    3. O’tilgan mavzuni mustaxkamlash

    4. Yangi mavzu bayoni

    5. Yangi mavzuni mustaxkamlash

    6. Baholash

    7. Uyga vazifa berish

Matematika o’qituvchisi ham darsni hudi shuday tashkil qiladi. Har bir dars o‘quv tarbiyaviy jarayondir. Shuning uchun ham har bir darsda o‘quv-tarbiyaviy jarayonining maqsadi, mazmuni, shakli, metodlari va uning vositalari orasidagi o‘zaro aloqalar mazmunan ochib beriladi.

2. Zamonaviy matematika darsi deganda nimani tushunasiz?

Men zamonaviy matematika darsi deganda An`anaviy usuldan voz kechilgan xolda O`qituvchi matematika darsida axborot kommunikatsiya texnalogiyalaridan keng miqiyosda foydalanib o`quvchi-talabalarni dars jaroyoniga maksimal ravishda qiziqtira olishi va buning natijasida o`quvchi-talabalar tomonidan mavzu chuqur o`zlashtirilishini tushunaman. Yillab o‘tkazilgan tadqiqotlar natijasi shuni ko‘rsatadiki, an’anaviy dars o‘tish ta’limning o‘ziga xos modellaridan biri bo‘lib qolmoqda.

An’anaviy dars – muayyan muddatga mo‘ljallangan, ta’lim jarayoni ko‘proq o‘qituvchi shaxsiga qaratilgan, mavzuga kirish yoritish, mustahkamlash va yakunlash bosqichlaridan iborat ta’lim modelidir.

O‘quv materiali yangi va ancha murakkab bo‘lganda, an’anaviy dars – ko‘p hollarda ta’lim jarayonining birdan-bir metodi bo‘lib qolmoqda.

Ma’lumki, an’anaviy darsda ta’lim jarayonining markazida o‘qituvchi turadi. Shu bois ba’zida an’anaviy darsni markazida o‘qituvchi turgan o‘qitish usuli deb ham atashadi.

3. Bitta ixtiyoriy dars ishlanmasing texnologik xaritasini tuzasiz. Bosqichma bosqich.

Fanni nomi Marematika guruh 10-b sana 12.04.2020

Mavzu: Arfmetik amallar

Maqsad: a) ta’limiy- qushish, ayirish, kupaytirish,bulish amallarini urganadi

b) tarbiyaviy- hayotda kerakli natijalar olishda qullaydi

g)rivojlantiruvchi- arfmetik amallarni urgansa har bir qadamida rivojlanish bosqichma bosqich oshib boradi

Darsning turi- aniqlikka yunalgan

Asosiy tushuncha va iboralar- har bir inson armetik amallarini bilish shart

Fanlar aro aloqalar- kuplab fanlarimiz arfmetika bilan uzviy bog’liqdir

O‘qitish vositalari- bilim, bur, ko’rgazmali

Dars shiori- o’qish,o’qish,…….., va yana o’qish.

Har qanday loyihalashtirilgan dars yakunida o‘qituvchi quyidagi natijaga erishishi kerak:



  1. O‘quvchilarda fanga xos bilimlarni egallashiga;

  2. Fanlar aro aloqa, integratsiya, metapredmetlikni vujudga keltirishga;

  3. Shaxsiy fazilatlarni shakllantirishga.

Download 17.65 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling