Darsning maqsadi: a ta`limiy: o`quvchilarga misol va masalar yechishni o`rgatish. Tk1


Download 77.24 Kb.
Sana05.12.2020
Hajmi77.24 Kb.
#159940
Bog'liq
Дарс ишланма масала


Darsning maqsadi:

a)ta`limiy:o`quvchilarga misol va masalar yechishni o`rgatish.

TK1: so‘z va gaplarni bog‘lagan holda o‘z fikrini aniq va ravshan ifodalay olish; TK6:

aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy rejalarni tuzish; FK1: o‘rganilgan matematik tushunchalarni qabul qila olish, mavzuga doir tegishli misollar keltira olish.



b)tarbiyaviy: tartibli va ozoda bo`lishni o`rgatish.

TK3: masala yechimiga yaqinlashish darajasini baholay olish va zarur hollarda o‘z faoliyatini to‘g‘rilay olish;

c)rivojlantiruvchi: tasavvur ko‘nikmalarini rivojlantirish. FK2: o‘qituvchi bilan hamkorlikda masalaning yechimini topish rejasini tuza olish, tuzilgan reja asosida ishlay olish va o‘z faoliyatini to‘g‘rilab olish.

Darsning turi: yangi bilim beruvchi;

Darsning metodi: suhbat, savol- javob, interfaol metodlar.

Darsning jihozi: darslik, tarqatmalar, ko`rgazmalar, akt.

Darsning borishi:

T/R

Bo’limlar

Vaqti

1

Tashkiliy qism

3 daqiqa

2

O`tgan mavzuni mustahkamlash

5 daqiqa

3

Yangi mavzu bayoni

15 daqiqa

4

Yangi mavzuni mustahkamlash

10 daqiqa

5

O`quvchilarni rag`batlantirish. Darsni yakunlash.

10 daqiqa

6

Uyga vazifa

2 daqiqa

Jami

45 daqiqa

I. Tashkiliy qism.Salomlashish. O’quvchilarni darsga tayyorlash. Sinf ahborotini eshitish.

II. O`tilgan mavzuni mustahkamlash yuzasidan savol- javob o`tkaziladi va rag`batlantiriliboriladi.Uyga vazifa tekshiriladi. Daftarlar almashtiriladi.

III. Yangi mavzu bayoni:Yangi mavzu sinf doskasiga yoziladi. Oquvchilarga yangi mavzu aytiladi. Darslikdagi misol masalalar yordamida yangi mavzu tushuntiriladi.

1.O`quvchilarga misolni yechilishini tushuntiraman.

Chizmadan foydalanib yig`indilarni taqqoslang.



Ifodalar tengligi haqida xulosa chiqaring.



2. Guruhlab qo‘shing:

120+ 80 + 20 220+ 460+ 40 530 + 120 + 70

140+ 90 + 60 350 + 170+ 50 280 + 320 + 210

3. To‘g‘ri to‘rtburchakning bo‘yi 72 cm, eni bo‘yidan

27 cm qisqa. To‘rtburchakning perimetrini toping.



4. 7 · x = 63 48 : x = 6 54 : x = 9

X=63:7 x=48:6 x=54:9

X=9 x=8 x=6

Tek:9*7=63 Tek:48:8=6 tek: 54:6=9

63=63 6=6 9=9

5. Rasm asosida masala tuzing va yeching:





6. Qulay usulda qo‘shing. Misolni tushuntirib o`tiladi.

520 + 240 + 180 = 370 + 270 + 230=

260 + 130 + 340 = 410 + 280 + 190=

IV.O`tilgan mavzu yuzasidan savo- javob o`tkaziladi va

mustahkamlanadi.



V.Darsda faol ishtirok etgan o`quvchilarni rag`batlantiriladi.

VI. Uyga vazifa:7- masala.

Bor edi- 890- nafar o`quvchi

Bitirdi – 80 nafar o`quvchi

Qabul qilindi- 90 nafar



Y: 1)890-80=810

2)810+90=900 j:900 ta o`quvchi
Download 77.24 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling