Fan nomi: Ona tili Dars mavzusi: Undosh tovush va harflar Dars maqsadi


Download 46 Kb.
Sana12.02.2023
Hajmi46 Kb.
#1191603
Bog'liq
1 sinf undosh tovush va harflar dars


DARS ISHLANMASI (KONSPEKT)
Dars sanasi:_________ Sinf: ___
Fan nomi: Ona tili
Dars mavzusi: Undosh tovush va harflar
Dars maqsadi:

  1. ta’limiy maqsad: o’quvchilarga mavzuni to’liq yetkazish, o’tilgan mavzularni mustahkamlash, ularning olgan bilimlarini nazorat qilish

  1. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni chiroyli yozuv qoidalariga rioya qilishga o’rgatish, ularga estetik tarbiya berish

  2. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish, savodli yozish uquvlarini o’stirish

Dars turi: nazorat
Dars uslubi: kichik guruhlarda va yakka holda ishlash
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, tarqatma materiallar, kesma harflar
Ilmdan bir shu’la dilga tushgan on,
Shundan bilursankim ilm bepoyon.
Dars jarayoni va texnologiyasi



Ishning nomi

Bajariladigan ishning mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich
Tashkiliy qism

Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

Suhbat

2 minut

2-bosqich Ehtiyojlarni aniqlash

O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi
Harflarni yozish o’rgatiladi

Savol-javob

3 minut

3-bosqich Yangi mavzu bayoni

O’tilgan mavzuni mustahkamlash
Unldosh tovush va harflarni mustahkamlash
23 – 24 mashqlarni bajarish
Xatolar ustida ishlash

Tushuntirish, izlanish
Og’zaki savol-javob

31 minut

4-bosqich Mustahkamlash

Mavzu yuzasidan savol va topshiriqlar O’yinli mashg’ulotlar

Muammoli izlanish

6 minut

5-bosqich rag’batlantirish

O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi




2 minut

6-bosqich
Uyga vazifa

25-mashq

izlanish

1 minut

Darsning borishi:


1-2 bosqichlar texnologik xarita asosida tashkil etiladi
O’tilgan mavzuni takrorlash, o’quvchilar bilimini aniqlash va mustahkamlash maqsadida aqliy hujum savollari beriladi.
1. O’tgan darsda qaysi mavzu bilan tanishgan edik?

  1. O’zbek tilida nechta tovush bor?

  2. Unli harflar nechta?

  3. I va U unlisi ishtirok etgan so’zlardan ayting.

  4. Tovushlar yozuvda nimalar bilan ifodalanadi?

  5. Nimani talaffuz qilamiz va eshitamiz?



III. Yangi mavzuni tushuntirish
O’quvchilar diqqati doskaga jalb etiladi. Yangi mavzu e’lon qilinadi.
Mavzuga oid mashqlar bajariladi.
23 – mashq. Ko’chiring. Undoshlar tagiga chizing
Yong’oq
Kuz kelganda pishaman,
Qoqsang, tap-tap tushaman.
Yog’li qilib noningni,
Tozalayman qoningni.
24 – mashq rasmdagi sabzavotlar nomini ayting va yozing.
Yozganlaringizni lug’atdan tekshiring,undoshlarni tagiga chizing.


Karam, kartoshka, turf, piyoz, sholg’om, sabzi, qizil lavlagi...


O’quvchilarning so’zlarni yozishda qo’l harakatlari kuzatib turiladi.
Dam olish daqiqasi
Bilim, kitob mavzusida o’quvchilar bilan suhbat o’tkazish

IV.Yangi mavzuni mustahkamlash

      • Unli tovushlar qanday aytiladi?

      • Tilimizda nechta unli tovush bor?

      • Unli tovushni ifodalovchi harf bor?

. V. O’quvchilar darsga ishtirokiga qarab rag’batlantiriladi.
Uyga vazifa. 22 - mashq
Download 46 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling