Mavzu : Aksonometrik proeksiyalar (Izometriya)da qirqimlarni tasvirlash. Tekshirdi: Ibodullayeva Nigora Bajardi: Ozodov Jaloladdin


Download 145.12 Kb.
Sana16.06.2023
Hajmi145.12 Kb.
#1511785
Bog'liq
Jaloladdin dars ishlanma


O’ZBЕKISTОN RЕSPUBLIKASI
О
LIY VA O’RTA MAХSUS TA’LIM VAZIRLIGI



Urganch Davlat univеrsitеti San’atshunoslik fakulteti “Tasviriy san`at va muhandislik
grafikasi” yònalishi 201-guruh talabasi Ozodov Jaloladdinning Chizmachilik fanini
o'qitish metodikasi fanidan

Dars ishlanmasi


Mavzu : Aksonometrik proeksiyalar (Izometriya)da


qirqimlarni tasvirlash.

Tekshirdi: Ibodullayeva Nigora
Bajardi: Ozodov Jaloladdin


____________________________________________________2023yil 9-sinf


Mavzu: Aksonometrik proeksiyalar (Izometriya)da qirqimlarni tasvirlash.


I.Darsning maqsadi va vazifasi:
Ta’limiy maqsad.1.Mavzu bo’yicha o’quvchilarga to’g’ri tushuncha berish.
II.Rivojlantiruvchi maqsad.
O’quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish.
III.Tarbiyaviy maqsad.
Tarbiyali, e’tiborli, xushmuomalali, intizomli bo’lishga tarbiyalash.
Kommunikativ kompetensiyasi: mavzudan kelib chiqib to‘g‘ri javob bera oladi.
Axborotlar bilan ishlash kompetensiyasi: mavjud axborot manbalaridan (internet, televizor, radio (audio-video yozuv), telefon, kompyuter, elektron pochta va boshq.) foydalana oladi.
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: shaxs sifatida doimiy ravishda o‘zini-o‘zi rivojlantirib, jismoniy, ma’naviy, ruhiy va intellektual kamolotga intila oladi.
Ijtimoiy faol fuqarolik kompetensiyasi: Mehnat qonunchiligida o‘z haq huquqlarini biladi, jamiyat va oilasi manfaatlari uchun xizmat qila oladi.
Milliy va umummadaniy kompetensiya: Vatanga sadoqatli, insonlarga mehr-oqibatli hamda umuminsoniy va milliy qadriyatlarga e’tiqodli bo‘la oladi.
IV.Darsning turi.
O’quvchilarning bilim, ko’nikma va malakalarini rivojlantirish.
V.Darsda foydalaniladigan turli xil metodlar: Amaliy.
VI.Darsda foydalaniladigan jihozlar: Ko’rgazmali qurollar va plakatlar.
VII.Darsning rejasi:
1.Tashkiliy qism -2 m.
2.Kirish so’zi- 2 m
3.Uy vazifasini tekshirish- 11 m
4.Yangi mavzu bayoni -20 m.
5.Mustaxkamlash -4 m.
6.Darsning xulosasi – 4 m.
7.Uyga vazifa – 2 m
VIII.Darsning borishi.
1.Tashkiliy qism.
A)O’quvchilar bilan salomlashish.B)Navbatchining axboroti.V)Davomatni aniqlash.
IX.Uy vazifasini va o’tilgan darsni umumlashtirish.
X.Yangi dars bayoni:
8-sinfda detallarning aksonometrik proyeksiyalarini qirqimsiz chizish usulini o‘rgangan edingiz. Endi detaining ichki tuzilishini aksonometriyada aniqlash maqsadida qirqimni bajarishni ko‘rib chiqamiz. Aksonometriyada ham qirqimlar ko'rinishlaridagi kabi frontal, profil va gorizontal qirqimlar tatbiq qilinadi.
Misol. 14.1-chizma, a da berilgan detaining ko‘rinishlari asosida uning aksonometriyasi chizilib, qirqimlari bajarilsin. Quyida detaining izometriyasida qirqim chizish bosqichma-bosqich ko‘rsatilgan. gllips (aylana) markazi О da x, y, z o‘qlar belgilanadi (14.1-chizma, b). Ular jjetal asosida ham belgilanadi va


detaining asosi — prizma yasaladi (14.1-chizma, cl). petal asosi ustidagi prizma hamda undagi va ostidagi ellipslar chiziladi. x va у 0‘qlar orqali frontal va profil kesuvchi tekisliklar o‘tgan, deb faraz qilinadi. Bu tekisliklar z o‘qida kesishadi. Shunda tekisliklar detaining vertikal 1—1, 2—2, 3—3 va 4__4 hamda gorizontal 1—2, 3—4 chiziqlarda kesadi (14.1-chizma, d). Bu chiziqlaming ortiqchalari o‘chiriladi va chizma taxt qilinadi (14.1-chizma, e).


Detaining qirqilgan yuzalari izometriyada 14,2-chizma, a dagi kabi shtrixlanadi. О dan x, у va z o‘qlarga bir xil masofalar OA = B= ОС tarzida oichab qo'yiladi va AB, AC, BC lar o‘zaro tutashtiriladi. Shunda H, V, W tekisliklarga parallel joylashgan kesim yuzalarining shtrixlanish yo‘nalishi hosil bo‘ladi.
Frontal dimetriyada kesim yuzalarini shtrixlash 14.2-chizma, b da ko‘rsatilgan. Bu yerda О dan x va z larga bir xil О A = ОС, у o'qiga OB = 1/2 О A (ОС), ya’ni ikki marta kam o‘lchab qo‘yiladi. Shunda V dagi AC shtrix chiziq x va z ga nisbatan 45° burchak ostida chizilgan
XI.Darsning xulosasi.
O’tilgan mavzu bo’yicha o’quvchilar bilan savol-javob o’tkazish.
XII.Uyga vazifa.
A)Mavzuni o’qib kelish. B)Konspekt qilish.V)Keyingi darsga tayyorgarlik ko’rish.
Tasdiqlayman:______________ O’TIBDO’.
Download 145.12 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling