Mavzu: Abdulla Qahhorning “Dahshat” hikoyasini o’rganish.
Darsning maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: “Dahshat” hikoyasini o’qish hikoya matni ustida ishlash, o’quvchilarning hikoya asosida olgan bilimlarini mustahkamlash;
b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarda o’zaro hamkorlik tuyg’ularini shakllantirish, ularning ongiga mardlik, sadoqat, ezgulik kabi fazilatlarni singdirish, har tomonlama sog’lom va barkamol etib tarbiyalash;
d) rivojlantiruvchi maqsad: og’zaki nutq malakalarini rivojlantirish, mantiqiy fikrlash doirasini kengaytirish insoniy fazilatlarini rivojlantirish va mantiqiy fikrlashga o’rgatish.
Dars turi: umumlashtiruvchi, yangi tushuncha , bilimlarni shakllantiruvchi
Darsda foydalaniladigan usullar: “Tilsim”, “Ma`lumotlar sandig`i”, ”Aql charxi”.
Darsda foydalaniladigan jihozlar: A.Qahhor portreti, adibning hikoyalari to’plami.
a) internet ma’lumotlari slaydlar, oq qog’ozlar , kompyuter, proektor, kitoblar, tarqatmalar, rag’bat kartochkalari.
Fanlararo bog’lanish: milliy istiqlol g’oyasi, tarix, musiqa, tabiat, tasviriy san’at, geografiya.
Shakllantiriladigan kompetensiyalar: axborot bilan ishlash, o’z-o’zini rivojlantirish, ijtimoiy faol fuqarolik, adabiy-nutqiy, badiiy asarni tahlil qilish kompotensiyalari.
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism:
1. Salomlashish.
2. Navbatchi o’quvchi yordamida davomatni aniqlash.
3. Sinf xonasining tozaligini tekshirish.
Darsning shiori: A`lo mamlakatning a`lo farzandi,
Bilib qo’yki, seni Vatan kutadi.
Darsning rejasi:
1. Takrorlash – bilimlarning onasi.
2. ”Dahshat” hikoyasining mavzu va g’oyasi.
3. Dodhoning xotinlariga munosabati.
4. Unsin – zamona qurboni.
5. Asardan olgan taassurotlar.
O’qituvchi: Bog’ ichida, gulg’unchalar salom sizga
Qo’ydingizni daftar kitob oldingizga
Sabog’ingiz olmoq uchun keldingizmi
Tayyormisiz adabiyot darsimizga?
Do'stlaringiz bilan baham: |