MAVZU: IJTIMOIY-IQTISODIY VA MADANIY HAYOTNING JONLANISHI
Darsning maqsadi:
Tahlimiy: O’quvchilarga Ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy hayotning jonlanishi haqidagi bilimlar beriladi;
Tarbiyaviy: O’quvchilarga ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy hayotning jonlanishi haqida tushunchalar berish.
Rivojlantiruvchi: Guruhda ishlash malakasini rivojlantirish.
Mavzuning mazmuni: Pul islohoti. Yer egaligi. Chig'atoy ulusining bo'linishi. Madaniy hayot
Kalit so’zlar: Pul islohoti. Yer egaligi. Chig'atoy ulusining bo'linishi. Madaniy hayot
Kutilayotgan natija: O’quvchilar ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy hayotning jonlanishi tarixi haqida ma’lumotlarga ega bo’ladilar.
O’quv jarayonini tashkil etish texnologiyasi
Metod: Aktiv
O’qitish shakllari: Aralash, jamoa, guruhli.
Vosita: Darslik, dunyo siyosiy xaritasi, atama, tushuncha, sanalar yozilgan kartochkalar.
Nazorat: Savol-javob, baholash, rag’batlantirish.
Darsning borishi
I. Tashkiliy qism: 2 daqiqa.
II. Uy vazifasini takrorlash: 10 daqiqa.
Uyga berilgan topshiriqlar, savollar bo’yicha o’tkaziladi. O’qituvchi o’quvchilarga darslikda berilgan mavzu oxiridagi savollarda foydalanishi ham mumkin.
III. Yangi dars mazmunini tushuntirish: 12 daqiqa.
Bunda o’qituvchi yangi mavzuni oldindan tayyorlangan ma’ruza orqali, mavzu hajmi doirasida o’quvchilarga tushuntiradi.
IV. O’tilgan mavzuni mustahkamlash: 14 daqiqa.
Savol-javob va mavzuning asosiy mazmunini takrorlash orqali amalgam oshiriladidi.
O’qituvchi sinfni bir nechta guruhlarga bo’lib, ularga o’tilgan mavzuga doir qiziqarli o’yinlar tashkil etadi.
Guruhda ishlash yakunini chiqarish.
Dars yakunlarini chiqarish: 5 daqiqa.
1. O’quvchilar bergan savollarga javob berish;
2. Baholarni e’lon qilish.
Uyga vazifa: 2 daqiqa.
1. Mavzu oxirida berilgan savol va topshiriqlar bilan ishlash;
2. Mustaqil ishlash uchun berilgan vazifani daftarda tayyorlab kelish.
Do'stlaringiz bilan baham: |