Mavzu: Kvadratlar ayirmasi formulasi


Download 39.17 Kb.
Sana02.12.2023
Hajmi39.17 Kb.
#1780166
Bog'liq
matematika va infarmatika 7 sinf


Mavzu: Kvadratlar ayirmasi formulasi


1.Darsning maqsadi: o’quvchilarga kvadratlar ayirmasi formulasini ko’rsatish. 2) Formulani isboti.
2.Tarbiyavi maqsad: O’quvchilarning hamjihat bolib fikirlash qobiliyatlarini o’stirish
3.Rivojlantiruvchi maqsad: Misolar yechishda formulalardan foydalanib maqsadga tez va to’g’ri bajarishni o’rgatish
4.Dars jihozi: 1.7-sinf darsigi
2.a2-b2=(a-b)(a+b) Formula
3.Kadaskop
5.Dars uslubi: Aqli hujum
6.Darsning borishi:



1

Darsning tashkil etish

3-daqiqa

2

Yangi mavzuga tayorgarlik ko’rish

3-daqiqa

3

Yangi mavzuni yoritish

10-daqiqa




a) Formulaning isboti

7-daqiqa




b) Misolarda ko’rsatish

5-daqiqa




v) Mustahkamlash

7-daqiqa




g) Test

5-daqiqa

4

Baholash

3-daqiqa

5

Uyga vazifa

2- daqiqa



Yangi mavzuning bayoni.
Ikki son ayirmasini ikki son yig’indisiga ko’paytiramiz:
(a-b) (a+b)=a2-ab+ab+b2=a2-b2
Yani: (a-b) (a+b)= a2-b2 (1)
Yoki: a2-b2 =(a-b) (a+b) (2)
Qoyida:Ikki son ayirmasi bilan yig’indisining ko’paytmasi shu sonlarning kvadrfatlar ayirmasiga teng
(1) va (2) tenglikda a,b istalgan son yoki algebraik tenglikdir
1) (nm+2k) (2k-nm)= n2m2-4k2
2) 25a2b6-4a4b4=(5ab3-2a2b2) (5ab3+2a2b2)
3) (c+d)2-16 =(c+d-4)(c+d+4)
(1) formulani ham qisqa ko’paytirish formulasi deyiladi uni hisoblashlarni sodalashtirish uchun qo’laydilar
M: 53*47=(50+3)(50-3)=2500-9=2491
98*102=(100-2)(100+2)=1002-22=10000-4=9996
(2) tenglikni kvadratlar ayirmasi formulasi deyiladi u ko’phadlarni ko’patuvchilarga ajratishda qo’laniladi.
M:

  1. a2-16=(a-4) (a+4)

  2. 4b2-0,81c2=(2b-0,9c) (2b+0,9c)

  3. (a-b)2-1=(a-b-1) (a-b+1)

  4. (a+b)2=a2+2ab+b2

  5. (a+b)2-(a-c)2=a2+2ab+b2-a2+2ac-c2=b(2a+b)+c(2a-c)=(b+c)(2a+b-c)



7.Yangi mavzuni mustahkamlash
№392
1) (с+b)(с-b)=с2-сb+cb-d2=c2-d2
3) (a+c)(c-a)=(a+c)(-a+c)=(-a)2-ac+ac+c2=a2+c2
5) (a-b)(-a-b)=(-a)2+ab-ab+b2=a2+b2
№393

  1. (x+5)(x-5)=x2-52=x2-25

  1. (a-4)(4+a)=a2-16

  2. (1+a)(1-a)=1-a2

№394

  1. ( 2b+a)(2b-a)=4b2-a2

  2. (c+3d)(c-3d)=c2-9d2

№395

  1. (4d- )(4d+ )=16d2-

  1. ( p- k)( p+ k)= p2- k2

O’zingizni sinab ko’ring
Test
1.Qasi biri to’g’ri:
a) (a+b)2=a2+2ab+b2
b) (a+b)2=a2-2ab+b2
v) (a+b)2=a2+2ab-b2
g) (a+b)2=a2-2ab-b2
2.Kvadrfatlar ayirmasining formulasini toping.
a) (a+b)2=a2+2ab+b2
b) a2-b2=(a+b) (a+b)
v) (a+b) (a-b)= a2-b2
g) (a-b) (a-b)= a2-b2
3.To’grisini toping.
a) a2-9=(a+3) (a+3)
b) a2-9= (a-3) (a+3)
v) a2-9= (a-3) (a-3)
g) a2-9= a2-18a+81
4.Xni shunday almashtirinki natijada to’g’ri tenglik hosil bo’lsin.
a2-4a+x

    1. a2-4a+3

    2. a2-4a+5

    3. a2-4a+2

    4. a2-4a+7

9.Darfsni yakunlash
10. Baholash
11.Uyga vazifa №393-397 juft nomerlari


Yangiyol tumani 17 –umumiy
o’rta ta’lim maktabining matematika sinf o’qituvchisi Abdug’aniyeva O’ktamoyning matematika fanidan bir soatlik
DARS ISHLANMASI
Download 39.17 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling