Mavzu: Yozma qo’shish va ayirish


Download 173 Kb.
Sana08.02.2023
Hajmi173 Kb.
#1168785
Bog'liq
Qobulova Qlara




Xorazm viloyati Xonqa tumanidagi 10-son
umumiy o`rta ta`lim maktabining boshlang’ich
sinf o’qituvchisi Qobulova Qlaraning
3- “ B’ sinfida matematika fanidan
“ Yozma qoshish va ayirish” mavzusida
yozga bir soatlik

2015-2016-o’quv yili


Sana:
Sinf: 3- sinf
Fan: Matematika
Mavzu: Yozma qo’shish va ayirish
Xonadan o’tmasdan qo’shish
Darsning maqsadi:

  1. ta’limiy maqsad: o’quvchilar ongiga uch xonadan o’tmasdan qo’shish bo’yicha ustun shaklida qo’shish haqida bilim, ko’nikma va malaklarini singdirish.

  2. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni kattalarga hurmat va do’stga sadoqat ruhida tarbiyalash. Estetik, ekokogik va tejamkorlik tarbiyalarini berish.

  3. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarni matematik qobiliyqtini rivojlantirish. Mantiqiy fikrlash, muammolarni hal qilishda o’z fukrini erkin ifodalashga undash.

Dars uslubi: yangi bilim beruvchi
Dars metodi: suhbat, tushuntirish, savol-javob, “Aqliy hujum” metodi, turli xil o’yinlar.
Dars jihozi: Matematika darslikgi, chizg’ich mavzuga doir plakatlar, slayd.
Darsning taqsimoti.

  1. Darsni tashkil qilish 3 daqiqa.

  2. O’tilgan mavzuni mustahkamlash 8 daqiqa.

  3. Yangi mavzuni bayoni 20 daqiqa.

4.Darsni mustahkamlash 10 daqiqa.
5.O’quvchilarni ballash 2 daqiqa.
6.Uyga vazifa berish 2 daqiqa.
Darsning borishi:
1. Tashkiliy qism.
Salomlashaman. Sinf xona tozaligini tekshiraman. O’quvchilarni formasi darsga tayyorgarligini aniqlayman. Davomatni aniqlayman. Navbatchi axborot qiladi.
_2016-yil qanday nomlandi.
_ 2016-yil “ Sog’lom ona va bola” yili deb nomlandi.
_Hozir qaysi fasl
_Oish fasli
_Yanvar oyida qanday sanalar bor?
_14-yanvar “ Vatan himoyachilari kuni”

  1. O’tilgan mavzuni mustahkamlash. O’qitib tekshiraman.

528-misol
260-120=140 580-340=140
350-220=130 740-310=430
450-340=110 870-540=330
III. Yangi mavzu bayoni:
-Bugungi sana?
-16-yanvar.
530- misol. Ekranda yechilishini tushuntiraman.
Birliklar birliklarga , o’nliklar o’nliklarga, yuzliklar yuzliklarga qo’shiladi.
Doskada o’quvchilarga yechdiraman.
23 35 42 67
34 43 46 35
57 78 88 99
5 31-misol. Misolni tushuntirib beraman.
532-misol. Doskada o’quvchilarga yechdiraman.
256 407 832
321 352 160
577 759 992
533-masala. Masalani o’qitaman. Slayddan o’quvchilarga sabzavotlar rasmini ko’rsataman. Sabzavotlarni ahamiyatini tushuntiraman.

1-kuni - 312 kg


2-kuni - ? 43 kg ortiq
Ikki kunda ?

  1. 1-usul 312+ ( 312+43)=312+355=667

2-usul 312 312


43 355
355 667 Javob: 667 kg piyoz
Dam olish daqiqasi.
Doskada bor 1 misol
Sen uni yechgin darxol
Ustun qilib ishlagin
“ 5” bahoni tezroq ol.
3 54-masala. Kvadratlarning perimetrlarini santimetr va millimetrlarda toping:
_Bular qanday shakl?
_Kvadrat
_ Kvadratning necha uchu, nechta burchagi bor?
_ Kvadratni to’rtta uchi , to’ttta burchagi bor.
Barcha tomonlari bir-biriga teng bo’lgan to’g’ri to’rtburchak kvadrat deyiladi.
1) 3+3+3+3=12 sm



  1. 1 sm 5 mm

1 sm 5 mm
1 sm 5 mm
1 sm 5 mm
6 sm 0 mm



  1. 1+1+1+1=4 sm




  1. 2+2+2+2=8 sm




  1. 5 mm+5 mm+5 mm+5 mm=2 sm


  1. 2 sm 5 mm

2 sm 5 mm
2 sm 5 mm
2 sm 5 mm
10 sm0 mm

5 35-masala. Masala shartini o’qitaman, slayd tushuntirib beraman. Mustaqil yechishga topshiraman.


2X3=6 g’ildirak


12-6=6g’ildirak
6:2=3 velosiped
5-3=2 velosiped


IV Darsni mutahkamlash.

  1. Qoidani so’rayman.

  2. Ustun shaklida qo’shishda xona birliklariga ajratishni va komponentlar nomini eslataman.

  1. O’quvchilarni ballayman.

Dars so’ngida faol qatnashgan o’quvchilarga “ Ofarin”, “ Barakalla”, “ Harakat qil” deb yozilgan rag’bat kartochkalarini beraman.
VI. Uyga vazifa: 356-357-misol, masala.
Darsimiz sizga yoqdimi?
E’tiboringiz uchun rahmat!


Foydalanilgan adabiyotlar.



  1. 3-sinf. Matematika o’qituvchi uchun qo’llanma .

  2. Matematika 3-sinf uchun darslik. S. Burxonov, O. Xudoyorov, Q. Norqulova. Toshkent. 2014 -yil

O’qituvchi: Q. Qobulova.


Uslub birlashma raisi: F. Quryozova.
Ilmiy bo’lim mudiri: S. Avazmetova.
Download 173 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling