“TASDIQLAYMAN”
O`quv ishlari bo`yicha direktor o`rinbosari: _________R. Qosimov
«____» ___________ 2016 yil
NAZARIY DARS REJASI №1
Guruhlar
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dars o`tadigan sana
|
|
|
|
|
|
|
|
|
O`quv fanining nomi: JAHON TARIXI
Mavzu nomi:
|
1-MAVZU:II jahon urushidan so`ng dunyo siyosati va hayotidagi o`zgarishlar
|
|
|
Darsning maqsadlari:
|
|
|
|
a)Ta`limiy:
|
Ikkinchi jahon urushidan so`ng dunyo siyosati va hayotidagi o`zgarishlar haqida o'quvchilarga bilim ko'nikma malaka berish.
|
b)Tarbiyaviy:
|
Mustaqil dunyoqarash va erkin tafakkurni shakllantirish, ularni yuksak ma`naviyatli qilib tarbiyalash; mutaxasislikka qiziqishni,mas`uliyat hissiyotlarni shakllantirish.
|
d)Rivojlantiruvchi:
|
Mustaqil mantiqiy fikrlash, erkin mushohada yurita olish, ma`lum qarorlar qabul qila olish kabi xislatlarni shakllantirish.
|
Darsdan kutayotgan natijalar:Mavzuni o`zlashtirgandan so`ng o`quvchilar quyidagi bilim va ko`nikmalarga ega bo`ladilar:
Urushning xalqaro munosabatlarga ta`siri.
AQSH, Angliya va Fransiya tashqi siyosatida “sovuq urush”.
Garb davlatlarining Potsdam shartnomasini buzishi.
Varshava sharnomasi tashkilotining tuzilishi
Dunyo va Yevropaning ikkiga bo`linishi.
Xalqaro munosabatlarining keskinlashib borishi
Ta`lim metodlari
|
Ma`ruza, Insert, bahs-munoza,aqliy hujum, test
|
Baholash metodlari
|
Og`zaki nazorat, savol javob, o`z-o`zini nazorat qilish, ”5”balli reyting tizimi asosida
|
Axborot manbalari va texnik vositalari
|
Vizual materiallar, tarqatma materiallar,xarita
|
Dars turi
|
NAZARIY
|
Darsga ajratilgan vaqt miqdori
|
80 minut
|
Uyga vazifa
|
Quyidagi adabiyotlardan foydalanib ushbu mavzuni konspekt qilish,mavzu yuzasidan savollar tuzish.
1.M.Lafasov Jahon tarixi.Toshkent 2009 yil.145-155 betlar
|
O’qituvchi: ___________________________________ ______________
(F.I.Sh) (Imzo)
NAZARIY DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI
T/r
|
Mashg`ulot bosqichlari
|
Ajratil-gan
Vaqt
|
Mashg`ulot mazmuni
1-ilovada keltirilgan
|
Ta`lim metodlari
|
Ta’lim vositalari
|
1.
|
Tashkiliy qism
|
2min
|
O’quvchilarning tayyorgarligini nazoratdan o’tkazadi.Davomatni aniqlaydi.
Mavzuni nomi,maqsad va kutilayotgan natijalarni yetkazadi.Mashg’ulot rejasi bilan tanishtiradi.1-ILOVA
|
Suhbat
|
|
2.
|
Kirish qismi (Motivatsiya)
|
18min
|
O’tgan dars mavzusini va yangi mavzu uchun zaruriy materiallarni takrorlash.Mavzu bo’yicha asosiy tushunchalarni;Mustaqil ishlash uchun adabiyotlar ro’yxati aytiladi
Tezkor-so’rov,savol-javob,aqliyhujum orqali bilimlarni faollashtiradi..(2-ILOVA)
|
Tushuntirish
Insert Aqliy hujum
|
Tezkor savollar,
Test savollari Tayanch iboralari Nazorat savollari.
|
3.
|
Yangi mavzuning bayoni
|
35min
|
Mavzu bo’yicha asosiy nazariy holatlarni bayon qiladi.Jalb qiluvchi savollarberadi;mavzuning har bir qismi bo’yicha xulosalar qiladi;eng asosiylariga e’tibor qaratadi;berilayotgan ma’lumotlarni daftarga qayd etiladi.3-ilova
|
muammoli ma’ruza
|
Slaydlar Chizmalar
|
4.
|
Mustahkamlash (Qo’llash)
|
20min
|
Blits so,rov orqali bayon etilgan materiallarni umumlashtirish,asosiy xulosalarni,qonuniyatlar qoidalar ta’riflash.O’quv topshiriqlarini bajarish Test savollariga javob berish.4-ILOVA
|
Blits so’rov
Kichik guruhlarda ishlash
Kitob bilan ishlash;
|
Nazorat savollari
O’quv topshiriqlari
Darslik
|
5.
|
Yakuniy qism
|
5min
|
1.Mavzu bo’yicha yakun qiladi,qilingan ishlarni kelgusida kasbiy faoliyatlarida ahamiyatga ega ekanligi muhimligiga
talabalar e’tiborini qaratadi.
2.Guruhlar ishini baholash
3.Mustaqil ish uchun topshiriq berish va uning baholash mezonlarini yetkazish
5-ilova
|
Kichik guruhlarda ishlash
Baholash
Tushuntirish
|
O’quv materiali,
Ko’gazma-namoyish qurollari
|
O’qituvshi:_____________________________________ ___________________
1-ILOVA
Darsni tashkillash (darsning tashkiliy qismi);
Salomlashib, o‘quvchilarni darsga qatnashish davomati olingandan keyin, o‘quv xonasining darsga tayyorligi tekshiriladi. O‘quv xonasini darsga qanday tayyor bo‘lishi haqida va o‘quvchilarni kiyinish, muomala madaniyati haqida ko‘rsatma beriladi, jurnal bo’yicha o’quvchilar yo’qlama qilinadi, o’quvchilarning bu kundagi yangiliklarga munosabati tinglanadi.
2-ILOVA
Do'stlaringiz bilan baham: |