O‘zbekiston – Finlandiya Pedagogika
Institiuti ,, Aniq – tabiiy fanlar va jismoniy madaniyat,,
Fakulteti Kimyo ta`lim yo`nalishi 340 – guruh talabasi
Xoliqulov Hamroning Kimyo o`qitish metodikasi fanidan
Kimyo darsini analiz qilish , uni takomillashtirish metodikasi mavzusi bo`yicha tayyorlagan
Dars Ishlanmasi
Bajardi: Xoliqulov.H
Tekshirdi: Mamirzayev.M
Samarqand - 2023
Kimyo darsinin analiz qilish, uni takomillashtirish metodikasi Mavzuviy taqvimiy reja. Kimyo darsining konspekti(matn)ni tuzish metodikasi.
Kimyo darslarini takomillashtirishda
jadvallardan foydalanish
Darsning maqsadi: Dars jarayonida uning ajralmas tarkibiy qismi sanalgan o’qituvchi va talaba birdek jalb qilingan va faol bo’lishi, ayniqsa talabaning bilim olishga qiziqishini ta’minlash, fanning cho’qqilarini zabt etishda mavzularning uzluksizlik zanjiridagi har bir halqasini bosqichma-bosqich, aniq va to’liq holda o’zlashtirilishiga erishilishi lozim.
Tarbiyaviy maqsad: Talabani Ona Vatanga , tarixiy va madaniy merosimizga , O`zbek xalqining buyuk siymolariga bo`lgan iftihori tuyg`usida tarbiyalash.
Darsning vazifasi: Kelgusida beriladigan ma`lumotlarni aniq bir meyorga solish , uni ma`lum bir aniq tartibga olib kelgan holda talaba va o`qituvchilarni bilim saviyasini qolibga solish .
Qismlar
|
Ajratilgan vaqt
|
Tashkiliy qism
|
10 minut
|
Pedagogik iqlim yaratish
|
10 minut
|
O‘tilgan mavzuni mustahkamlash
|
20 minut
|
O`quvchilarni baholash
|
30 minut
|
Topshiriqlarni tushunturish
|
5 minut
|
Uyga vazifa
|
5 minut
|
KIRISH
K imyo darslari sifatli va a’lo tarzda o`tishi uchun o`qituvchi o`z ustida mukammal ishlagan va aniq bir tartib asosida bo`lishligi lozim . Chunki arzimgan ma`lum detallarning bo`lishligi dars muhitini yoki jarayonni o`zgartirib yuboradi. Shuning uchun o`tiladigan darslarni analiz yoki tahlil qilish maqsadga muvofiq. Darslarni takomillashtirishda aniq jadvalga ega dars matni bilan ishlash o`rimnlidir .O`rgatuvchi uchun dars jarayonini samarali tashkil qilishda va o’z oldiga qo’ygan maqsadiga to’laqonli erishishida yordam bera oladigan eng muhim omillardan biri pedagogik amaliyotda mavjud, aynan mavzuga mos bo’lgan yondashuvlardan foydalanish, uzoq yillar mobaynida qo’llanib kelinayotgan texnologiyalarni takomillashtirish, ijodiy yondashuvga asoslangan holda, yangilarini yaratish va amaliyotda qo’llab borishdir. Dars jarayoni uchun tanlanadigan metodlar majmuaviy vazifalarni yechishga yo’naltirilgan bo’lishi, o’qituvchi va o’quvchilarning ta’lim berish va berilgan bilimlarni sifatli holda o’zlashtirish maqsadida birgalikdagi hamkorlikni ta’minlab berishi lozim.
Do'stlaringiz bilan baham: |