РЕФЕРАТ
У чому полягає відмінність уяви
від інших психічних процесів?
Навчальна дисципліна: «Психологія»
-
ЗМІСТ
І. Вступ …………………………………………………………………………………3
ІІ. У чому полягає відмінність уяви від інших психічних процесів?.................3
1. Визначення, види, функції уяви ……………………………………………..3
1.1. Визначення уяви ………………………………………………………. ….4
1.2. Види уяви ………………………………………………………………….. 4
1.3. Функції уяви………………………………………………………………. 6
2. Зв'язок уяви з іншими психічними процессами ……………………………6
2.1 Уява і відчуття …………………………………………………………… .7
2.2 Уява і сприйняття ……………………………………………………....... 7
2.3 Уява і пам'ять ……………………………………………………………...8
2.4 Уява і мислення …………………………………………………………....9
2.5 Уява і мова ………………………………………………………………….11
2.6 Уява і емоції ………………………………………………………………...11
ІІІ. Висновки ……………………………………………………………………...... 12
ІV. Список використаних джерел ……………………………………………… ..14
І. Вступ
Уява - велика сила. З її допомогою можна полетіти на Місяць, відправитися в подорож по древньому миру і уявити собі обличчя далекого друга. Великий німецький математик Давид Гильберт на питання одного з своїх учнів відповів: «Він став поетом. Для математика у нього не вистачило уяви». Саме завдяки уяві, в науці довершені великі революційні відкриття, такі, наприклад, як створення періодичної системи елементів Д. І. Менделеєва і теорії відносності Ейнштейна.
Французький философ-просвітник і письменник XVIII в. Дени Дідро вигукував «Уява! Без цієї якості не можна бути ні поетом, ні філософом, ні розумною людиною, ні мислячою істотою, ні просто людиною... Уява - це здатність викликати образи. Людина, начисто позбавлена цій здатності, була б тупицею».
З давніх часів уява привертала до себе увагу, як особлива властивість людської психіки, що стоїть окремо від інших психічних процесів і разом з тим займає проміжне положення між сприйняттям, мисленням і пам'яттю. Однак феномен уяви залишається загадковим і в наші дні. Людству досі майже нічого не відомо саме про механізм уяви, в тому числі про його анатомо-фізіологічну основу. Питання про те, де в мозку людини локалізована уява, з роботою яких відомих нам нервових структур вона пов'язана, сьогодні ще не розгадані.
Уява відіграє величезну роль в житті людини. Майже вся людська матеріальна і духовна культура є продуктом уяви і творчості людей.
Уява виводить людину за межі його існування, нагадує йому про минуле, відкриває майбутнє. Володіючи багатою уявою, людина може «жити» в різному часі, що не може собі дозволити ніяка інша жива істота в світі. Минуле зафіксоване в образах пам'яті, що довільно воскрешаються зусиллям волі, майбутнє представлене в мріях і фантазіях. Уява є основою наочно-образного мислення, що дозволяє людині орієнтуватися в ситуації і вирішувати задачі без безпосереднього втручання практичних дій. Вона багато в чому допомагає їй у тих випадках життя, коли практичні дії або неможливі, або ускладнені, або просто недоцільні (небажані).
Do'stlaringiz bilan baham: |