Sana: Darsning mavzusi: Bikvadrat tenglamalar. Darsning maqsadi: Ta’limiy: Bikvadrat tenglamalarni yechish, tenglama ildizlarini topish


Download 1.48 Mb.
Sana12.03.2023
Hajmi1.48 Mb.
#1265599
Bog'liq
Yoqubbek ochiq dars[1]


Sana:_____________
Darsning mavzusi: Bikvadrat tenglamalar.
Darsning maqsadi:
Ta’limiy: Bikvadrat tenglamalarni yechish , tenglama ildizlarini topish ; mavzu borasidagi egallagan bilim , ko‘nikma va malakalarini mashqlar ishlash jarayonida takomillashtirish;
Tarbiyaviy:o‘quvchilarda sportga bo‘lgan qiziqishni tarbiyalash. TK3: mustaqil o‘qib-o‘rganish va bilimini muntazam oshirib borish; kun tartibini to‘g‘ri tashkil etish;
Rivojlantiruvchi: darslik ustida mustaqil ishlash ko‘nikmalarini rivojlantirish, og‘zaki va yozma nutqni o‘stirish, mavzu boʻyicha oʻtilganalarni yaxshi oʻzlashtirish;
Darsning turi: yangi bilim beruvchi dars.
Darsning metodi: suhbat, savol-javob, «Aqliy hujum», Ha va Yo‘q, zinama-zina, ta’limiy o‘yini.
Dars jihozlari: komyuter, mavzuga mos rasmlar, tarqatma materiallar, test. Rag‘bat kartochkalari.
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism.
O‘qituvchi o‘quvchilar bilan matematikcha salomlashadi.
O‘qituvchi:
"-salom aziz oʻquvchilar hammaning kayfiyati + ishorasi kabi musbat tomondagi? Bugungi darsga cheksiz funksiya kabi cheksiz kuch yigʻib keʻldingizmi,,.
O‘quvchilar: Navbatchi axboroti tinglanadi. Darsning Oltin qoidasi yodga olinadi.
O‘qituvchi:-Aziz o‘quvchilar! Darsimiz yanada qiziqarli bo‘lishi uchun guruhlarga bo‘linib olamiz Darsimiz erkin holatda xayolan sirli tarzda o‘tadi. Endi esa uch guruhga bo‘linamiz. Guruhlar ishi dars jarayonida baholanib boriladi.
II. O‘tilgan mavzuni mustahkamlash.
Uyga berilgan vazifa 386-misolni o‘qituvchi tekshirdi. O‘qituvchi misolning bajarilishini tekshirib chiqadi. Vazifani to‘g‘ri, ishlagan o‘quvchi rag‘bat kartochkasi bilan rag‘batlantiriladi.
O‘qituvchi darsi mustahkamlash uchun savol-javob o‘tkazdi.
Ha va Yo‘q ta’limiy o‘yini:
O‘quvchilarning javoblari to‘ldiriladi va umumlashtiriladi.
Savol va topshiriqlarga to‘liq javob bergan guruhga rag‘bat kartochkasi beriladi.
III. Yangi mavzu bayoni.
O‘qituvchi o‘quvchilarga Bikvadrat tenglamaning ishlanish uslublarini oʻrgatadi.
-Bikvdrat tenglamani ishlashni belgilash kiritish usulidan foydalanib ishlash yoʻlini koʻrsatildi. Bundan toʻrtinchi darajali tenglamalarni ikkinchi darajali kvadrat tenglamaga keltirib diskriminant va viyet teoremasi yordamida ishlash tushintirib berildi. Doskaga misol masalalar ishlandi. Mustahkamlash sifatida birgalikda misollar yechildi.
1) misol.
X^4-10x^2+9=0 ? X^4-5x^2+4=0 ?
Darslik bilan ishlash. Darslikdagi 3-misol doskada ishlandi.
O‘qituvchi mashhur olim al-Xoramiyning hind hisobiga yangilik kiritganligi haqida qisqacha so‘zlab beradi. Doskada 3-misol o‘quvchilar tomonidan bajarildi.


IV. Yangi mavzuni mustahkamlash.
O‘qituvchi yangi mavzuni “Tarmoqlash metodi” orqali mustahkamlaydi.
Mavzuni mustahkamlash uchun o‘z-o‘zini baholash usulida «Besh qadam» deb nomlangan test topshiriqlarini bajariladi.
O‘qituvchi o‘quvchilarga test tarqatadi. O‘quvchilar testni mustaqil bajaradilar.
O‘quvchilar test javobini ekran orqali tekshiradilar va o‘z-o‘zini baholaydilar.
V. Darsga yakun yasash va baholash.
O‘qituvchi: Aziz o‘quvchilar,darsimiz oxirlab bormoqda.
-Ana endi faol qatnashgan o‘quvchilarni baholash taqdimoti.Buning uchun eng ko‘p rag‘bat kartochkasi sanaladi va Eng faol guruh, Eng chaqqon guruh, Eng bilimdon guruh nominatsiyalar bilan taqdirlanadi.

Ikki bizga do‘st emas


Uchni yomon ko‘ramiz
To‘rt bo‘lsa ham mayliga
Beshdir bizning do‘stimiz
VI. Uyga vazifa.
5-misol.





Download 1.48 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling