Sinf: Fan nomi: Mavzu:“Uchburchak” Darsning maqsadlari: Ta`limiy


Download 1.88 Mb.
bet1/4
Sana26.02.2023
Hajmi1.88 Mb.
#1232243
  1   2   3   4
Bog'liq
uchburchaklarning ichki burchaklari



Maktabda matematika fanini
chuqur o’rgatish hayot uchun
poydevor yaratish demakdir.
Sinf: _______
Fan nomi: _______________
Mavzu:“Uchburchak”
Darsning maqsadlari:
Ta`limiy: O’quvchilarga Uchburchakning ichki burchaklari yig’indisi haqida ma’lumot berish, o’quvchilarni geometriya faniga bo’lgan qiziqishlarini оrttirish.
Rivоjlantiruvchi: O’quvchilarning mustaqil faоliyat ko’nikmalari rivоjlantirish, fanlararо bоg’lanishni shakllantirish.
Tarbiyaviy maqsadi: Buyuk kelajakni quruvchi, yuksak ma`naviyatga ega barkamоl avlоdni tarbiyalashga qaratish, umuminsоniy qadriyatlarni, milliy istiqlоl g’оyalarini singdirish.
Kasbga yo’llоvchi: Tadbirkоrlik, hisоbchi, ayrim jihatlari bilan tanishtirish.
Dars turi: yangi bilim beruvchi
Dars usuli: Savol-javob, misollar yechish
Dars jihоzi: Geometriyaga dоir ko’rgazmali qurоllar, markerlar vatman qog’ozlar, kompyuter, slaydlar
Darsning blok chizmasi



Darsning borishi

Vaqti


Tashkiliy qism

5 daqiqa


O’tilgan mavzuni takrorlash

12 daqiqa


O’tilgan mavzuni yakunlash

3 daqiqa


Yangi darsning bayoni

15 daqiqa


O’tilgan mavzuni mustahkamlash

3 daqiqa


Guruhlar ishini yakunlash va baholash

5 daqiqa


Uyga vazifa berish

2 daqiqa




Jami:

45 daqiqa

DARSNING BORISHI


I. TASHKILIY QISM: a) salomlashish;
b) navbatchi orqali davomatni aniqlash;
d) mustaqilligimizning muhim sanalari va
she’riy daqiqalar;
O’quvchilar mustaqillik odimlari va she’rlar aytadilar
O‘tilgan mavzuni takrorlash, baholash ishlari
S inf o’quvchilari 3 ta guruhga bo’linadi. Huruhlar nomlanadi va guruh nomlari izohlanadi.
1) O‘quvchilarga “Ikki parallel to'g'ri chiziq va kesuvchi hosil qilgan burchaklar” mavzusii yuzasidan savollar berish:
1. Ikki parallel to'g'ri chiziq va kesuvchi hosil qilgan almashinuvchi burchaklar haqidagi teoremani ayting.
2. Ikki parallel to'g'ri chiziq va kesuvchi hosil qilgan mos burchaklar haqidagi teoremani ayting.
3. Ikki parallel to'g'ri chiziq va kesuvchi hosil qilgan bir tomonli burchaklar yig'indisi haqidagi teoremani ayting.
2) Uy vazifasini tekshirish va baholash.


O’quvchilar ko’rgazmali quroldan savollarni tortib javob beradilar.


Savol –javobdan so’ng uyga vazifa tahlili o’tkaziladi. Har bir javob va vazifa bajarilishi boyicha rag’bat kartochkasi to’playdilar.



Download 1.88 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling