Sinfi 2 “A” Fan: Matematika


Download 54.5 Kb.
Sana11.08.2023
Hajmi54.5 Kb.
#1666361
Bog'liq
2 sinf matematikadan bir soatlik dars


Sinfi 2 “A”
Fan: Matematika


To`rtni ko`paytirish va 4 ga bo`lish
Bir soatlik dars ishlanmasi


Darsning maqsadi:



  • A) ta`limiy

Har qanday sonni 4 ga k`opaytirishva 4 ga bo`lishini o`rgatish.

  • B) tarbiyaviy O`quvchilarga matematika sirlarini o`rganishga havas uyg`otish. Ona Vatanga mahr-muruvvat uyg`otish.

  • C) rivojlantiruvchi O`quvchilarga 4 ga ko`paytirish va 4 ga bo`lishni o`rgatish

D) davlat ta`lim standartlariga asosan ta`lim mazmuning majburiy minimumi
Bilimlar : 4 ga ko`paytirish va 4 ga bo`lish bilimi hosil qilish.
Ko`nikma : O`quvchining fikrlash faoliyatini aqliy rivojlanishini, mantiqiy tafakkurini o`stirish
Malaka : 4 ga ko`paytirish va 4 ga bo`lish malakasi hosil qilish;
Dars turi

  • Mustahkamlash

Dars usuli
Dars jihozi:

  • 2-sinf matematika darsligi;

  • Ko`paytirishga doir ko`rgazma

  • Tarqatma materiallar

Darsning borishi
Reja:

  • 1.Matematik maqolalar aytish.

  • 2.O`tilgan mavzuni takrorlash.

  • 3.Matematik diktant.

  • 4.Yangi mavzuni tushuntirish.

  • 5.Guruh sardorlari bellashuvi.

  • 6.Mustahkamlash.

Doskaga guruhlar raqami yoziladi.

  • Matematik maqollar aytiladi.

  • Sanamay sakkiz dema.

  • Etti o`lchab bir kes.Bilagi zo`r birni yiqitar.

  • Bilimi zo`r mingni yiqitar.

  • Bir yigitga yetmish hunar oz.

  • Yer haydasang kuz hayda,

  • Kuz haydamasang yuz hayda.

O`tilgan mavzuni o`rganish.
Yo`naltiruvchi savollar.
Guruhlarga alohida vazifa beriladi:
1-guruh 2-guruh 3-guruh 4-guruh
6 x 4 = 9 x 2= 5 х 3 = 4 х 3 =
24 :4 = 18 : 9 = 15 : 5 = 12 : 3 =
39-29= 53-36= 61-48= 57-28=
4 x 4 = 4 : 4 = 12 : 4 = 24 : 4=
Noto`g`ri echilgan misollar o`quvchilarga bo`shliq hosil qilgan hisoblanadi.
Shu paytning o`zidanoq misol beriladi.
Mavzu: To`rtni ko`paytirish va 4 ga bo`lishga doir misollar yechish
Matematik diktant.

  • 1. Beshdan to`rt marta.

Uchdan to`rt marta
Oltidan besh marta

  • 2. Sakkizni bo`ling ikkiga

O`nni bo`ling beshga
O`n to`rtni bo`ling ikkiga

1 m nesha sm
2 dm necha sm
O`quvchilar o`zlari qalam bilan baholashadi, natijani o`qituvchi aniqlaydi.
Harakatli o`yin bajariladi
Ko`p yozdi qo`llarimiz,
Ham charchab ko`zlarimiz
Bir, ikki, uch.
To`plab oldik kuch
Yecholmayman demagin,
Qiyin bo`lsa masala
Yalqovlarga bo`lmaydi
Ishlagani havsala.
656- masala.
Daraxtning shoxida 8 ta qush qo`nib turgan edi. Bir nechta qush uchib ketgandan keyin 3 ta qush qoldi. Nechta qush uchib ketgan?
657- tenglama
X + 23 = 69 20 – X = 3 2 x X = 18 X : 3 = 6
658-masala.
Bor edi – 45 ta
Ketdi – 3 ta va 2 ta
Qoldi - ?
Qolgan a`zolarga klaster usuliga oid vazifalar beriladi: amallar belgilari, raqamlar, uzunlik o`lchovlari, vaqt o`lchov birliklari geometric shakllar.
Har misolni yechmoqqa,
Sen doimo tirishgin
Yecholmasang ilk marta
Yana takror kirishgin







Guruh sardorlari va guruh a`zolari bajargan vazifalar tekshirilib baholandi.


Uyga vazifa


660- 661-misollar
Download 54.5 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling