Viii sinf. Algebra
Download 18.41 Kb.
|
Berdimurod dars ishlanmasi VIII sinf
- Bu sahifa navigatsiya:
- Darsning maqsadi
- Javob
13.05.2009 yil VIII sinf. Algebra. Darsning mavzusi: Ikkinchi darajali tenglama qatnashgan eng sodda sistemalarni yechish. 399-misol. Darsning maqsadi: O’quvchilarga mavzu yuzasidan tushuncha bilim berishdan iborat. Darsning jihozlanishi: Darslik va ko’rgazmali qurollar. Darsning borishi: a) O’quvchilar bilan salomlashish b) Davomatni anoqlash. v) O’tilgan darsni so’rab baholash. g) Yangi darsning bayoni. 1-masala. To’g’ri burchakli uchburchakning gipotenuzasi sm ga teng, uning yuzi esa 3 sm2. Uchburchakning katetlarini toping. Uchburchakning katetlari x va y santimetrga teng bo’lsin. Pifagor teoremasi va to’g’ri burchakli uchburchakning yuzi formulasidan foydalanib, masala shartini bunday yozamiz: (1) Sistemaning birinchi tenglamasiga 4 ga ko’paytirilgan ikkinchi tenglamasini qo’shib, quyidagini hosil qilamiz: . Bundan yoki x va y lar musbat sonlar bo’lgani uchun x+y=5 bo’ladi. Bu tenglamada y ni x orqali ifodalaymiz va (1) sistema tenglamalaridan biriga, masalan, ikkinchi tenglamaga qo’yamiz . Hosil qilgan tenglamani yechamiz: bu qiymatlarni y=5-x formulaga qo’yib, y1=3, y2=2 ni topamiz. Ikkala holda ham katetlardan biri 2 sm, ikkinchisi esa 3 sm. 2-masala. Tenglamalar sistemasini yeching: Bu sistemani o’rniga qo’yish usuli bilan yechami: . Bu sistemani soddalashtirib, quyidagini hosil qilamiz.: bundan x ning qiymatini formulaga qo’yib, ekanini topamiz. Javob: (1;-3), (8,6;19,8). 3-masala. Tenglamalar sistemasini yeching: Sistemaning birinchi tenglamasini bunday yozamiz: (x-y)·(x+y)=16. Bunda x-y =2 ni qo’yib, x+y =8 ni hosil qilamiz. Shunday qilib Bu sistemani algebraic qo’shish usuli bilan yechib, x=5, y=3 ekanligini topamiz. Javob: (5 ; 3). Darsni mustahkamlash. Darsni yakunlash. Uyga vazifa 400 – misol. Download 18.41 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling
ma'muriyatiga murojaat qiling