Fan : Algebra


Download 0.57 Mb.
bet1/2
Sana16.06.2023
Hajmi0.57 Mb.
#1494418
  1   2
Bog'liq
5sinf ochiq dars





"Tasdiqlayman"_________
O'IBDO'_________________

Buxoro viloyati Vobkent tumani
16-maktabning Tarix fani oʻqituvchisi
Jamolova Mohichehraning
5-sinf Tarbiya fanidan
«Umumlashtiruvchi takrorlash»
mavzusida
bir soatlik ochiq dars ishlanmasi




Mavzu: Takrorlash

Tarbiya biz uchun: Yo hayot, yo mamot,


yo najot, yo halokat, yo saodat,yo falokat masalasidir.
Abdulla Avloniy.

Darsning texnologik haritasi






Malaka talablari

Bilim: O'tilgan mavzular qayta takrorlanadi va mustahkamlanadi.
Ko`nikma: Tarbiya faniga hurmat hissini oshirish, erkin firlay olish qobiliyatini shakllantirish, tanish vaziyatlarda qolay olish.
Malaka:Egallagan bilimlarini notanish va notanish vaziyatlarda qo`llay oladi.
Kompitensiya: Tushuna oladi, ifodali o`qiy oladi, ijodiy failiyatida egallagan bilim ko`nikma va malakalarini kundalik faoliyatda qo`llay oladi.




Maqsad va vazifalar

a) ta’limiy: Tarbiya fanining nazariy va amaliy asoslarini o’rganish jarayonida o’quvchilarda estetik did,
estetik ong, adabiyotga muhabbat, badiiy tafakkur va tasavvurini kamolga yetkazish va barkamol avlod tarbiyasiga zamin yaratish.
b) tarbiyaviy: Tarbiya fani orqali o’quvchilarga DTS asosida dars berish.
c) rivojlantiruvchi: O’quvchilarni tafakkur va idrokini kengaytirish, ularni mustaqil fikrlashga o’rgatish.
O`quvchilarda mavzuga nisbatan qiziqish uyg`otish, bilimlarini kengaytirishga erishish.




O`quv jarayonini mazmuni

mavzu o`qituvchi va o`quvchi o`rtasida harakat bajaruvchisi munosabatni taxlil qilish




O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi

Metod: Amaliy, noan`aviy, Auktsion dars
Usul: Aqliy hujum, savol-javob,
Shakl: yakka tartibda ishlash
Vosita: Darslik? Testlar? Jadavallar, didaktik va tarqatma materiallar
Nazorat: Savol-javob test. (bayon, og'zaki)
Baholash: 5 balli tizim asosida



Kutiladigan natija

O`qituvchi: Mavzuni qisqa vaqt ichida o`quvchilar tomonidan o`zlashtirishlariga erishaman, o`quvchi faolligini oshiraman, o`quvchilarda fanga nisbatan qiziqish uyg`otaman, o`quvchilarga mustaqil o`rganish va hotirasida saqlash boshqalarga etkaza olish, savol berish va savollarga to`g`ri javoblarga o`rgataman.
O`quvchi: O`quvchilar mavzu yuzasidan bilim va ko`nikma hosil qiladilar, mustaqil fikrlay oladilar, nutqi rivojlanadi, qisqa vaqt ichida ma’lumotlarga ega bo`ladilar




Kelgusi rejalar

O`qituvchi: Pedagogik texnologiyalarni o`zlashtirish va darsga tatbiq etish, takomillashtirish, AKT vositalaridan unumli foydalanish yo`llarini o`rganish, o`z ustida ishash
O`quvchi: Mustaqil tadqiqot, izlanishni yo`lga q`oyadi, o`z fikrini savodli ifodalay olish va do`stlarini fikrini hurmat qilishga o`rganish, mavzu asosida qo`shimcha materiallar izlab topishga harakat qilish, ularni o`rganish. Do`stona muhitda hamkorlikda ishlash ko`nikmasini shakllantirish




Uyga vazifa

Keyingi darsga tayyorgarlik ko'rish

Darsning shior:


A`lo mamlakatning a`lo farzandi.
Bilib qo`yki, seni Vatan kutadi.
(G`. G`ulom)
Darsning maqsadi:

  1. Tarbiyaviy: O`quvchilarni o`zaro hamkorlik, hurmat, faollik, ishchanlik, tartiblilik va madaniyatlilikka o`rgatish;

  2. Ta`limiy maqsad: yangi mavzu to`g`risida bilim, ko`nikma, malaka hosil qilish;

  3. Rivojlantiruvchi: Tafakkur, xotira, idrok mashqi qiziqishini rivojlantirish, muloqot madaniyatiga o`rgatish;

  4. Kasbga yo`llovchi: Tadbirkor, vositachi, hisobchi kasblarining ayrim qirralari bilan tanishtirish;

  5. Milliy va mafkuraviy : Milliy qadriyatlar , san`at, ulug` mutafakkirlarni matematika rivojiga qo`shgan hissalaridan g`ururlanish, vatanni sevish va o`z yurtidan g`ururlanish tuyg`usini shakllantirishdan iborat.

Dars jihozi: Darslik , dars uchun zarur ko`rgazmali qurollar, testlar, tarqatma materiallar, doska, bo`r.


Dars usuli: O'yin dars.
Dars tipi: Yangi bilim va tushunchalarni hosil qilish
Darsning bosqichlari va vaqt taqsimoti:






Tashkiliy qism

2 daqiqa

2

Mavzuni takrorlash
a) Tayyorgarlik
b) yakka tartibda ishlash
d) Xulosa

15 daqiqa


10 daqiqa
3 daqiqa

3

Mavzuni mustahkamlash

10 daqiqa

4

Darsga yakun yasash va baholash

3 daqiqa

5

Uyga vazifa

2 daqiqa



Download 0.57 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling