fAN o’qituvchisi:Rahmonov S. Samarqand shahar O’zbekiston Finlandiya Pedagogika institutining Boshlang’ich ta’lim yo’nalishi 1-bosqich 106-guruh talabasi Kobilova Sharifabonning Mutaxassislikka kirish fanidan tayyorlagan “Dars ishlanmasi”. 2-sinf Fan:Ona tili va O’qishsavodxonligi(1-qism) Sana:25.11.2022 Sinf: 2-”A” Mavzu:Tanamizni o’rgnanamiz(90-97-betlar) Darsning texnologik xaritasi
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
|
Metod:suhbat, “savol-javob”metodi,
Shakl:jamoa , guruhda ishlash, hamma o’zi uchun.
Jihoz: darslik,rasmli ko’rgazmalar,tarqatma savollar
Nazorat:O’quvchining darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi.
Baholash:O’quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib,dars oxirida e’lon qilinadi.
|
Darsning maqsad va vazifalari:
|
O’quvchi shaxsini fikrlashga, o’zgalar fikrini anglashga, o’z fikrini og’zaki hamda yozma shaklda savodli bayon qilishga qaratilgan nutqiy kompetensiyani rivojlantirish.
|
Tayananch kompetensiyalar:
|
K-1: Ko’rgan lavhalardan ma’lumotlar yig’ish; televizor,telefondan to’g’ri foydalanish.
K-2: Sinfda va oilasida o’z o’rniga ega bo’lish; o’zidan kattalarga,o’rtoqlarga va o’zidan kichiklarga yordam berish.
K-3: Orasta kiyinish; ozodalikka rioya qilish;milliy bayramlarni bilish.
K-4: Kundalik faoliyatda turli chzmalarni chiza olish; o’z tanasini anlash: biologiyadan dastlabki tushunchalarga ega bo’lish.
|
T/r
|
Dars bosqichlari
|
Bajariladigan ish mazmuni
|
Bajariladigan ish shakli
|
Ajratilgan vaqt
|
1
|
Tashkiliy qism
|
O’quvchilarni darsga tayyorlash. Navbatchi axboroti.
|
Suhbat.
|
3 daqiqa
|
2
|
O’tilgan mavzuni takrorlash
|
O’tilan mavzuni takrorlash. Savol va topshiriqlar berib, xulosalash.
|
Savol-javob.
|
10 daqiqa
|
3
|
Yangi mavzu ustida ishlash
|
Tanamizni o’rganamiz.
|
Ko’rgazmalilik.
|
20 daqiqa
|
4
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
Ona tili daftari bilan ishlash.
|
Daftar bilan ishlash.
|
10 daqiqa
|
5
|
Darsni yakunlash va o’quvchilarni rag’bar
tlantirish
|
Uyga vazifani tushuntirish
|
Rag’batlantirish.
|
2 daqiqa
|
Dars jarayoni va texnologiyasi
. Maqsadlar: Ta’limiy maqsad:So’zlarni to’g’ri qo’llay olish. Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni ozoda yurishga undash. Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarning so’z boyligini o’stirish, fikrlash,xulosa chiqarishga o’rgatish, o’z tanasini anglay olish, sog’ligiga e’tibor berish. Dars o’tish jarayoni I.Tashkiliy qism:Salomlashish, yo’qlama qilish, O’quvchilarning darsga tayyorligini tekshirish. II.O’tilgan mavzuni takrorlash: 1.O’quvchilarning daftari ko’rib chiqiladi. 2.Suhbat jarayonida uy vazifasi qanday bajarilganligi aniqlanadi. III. Yangi mavzu bayoni: Inson tanasi qismlari Insondagi tana a’zolari She’rni o’qing. - Shamol nega shamollamas?
- Shamol nega shamollamas,
- Chuchkirmas yo yo'talmas?
- Og'rimaydi boshi hatto,
- Issig'i ko'tarilmas?
- Uchramaydi doktorga ham,
- Ehtiyoj yo'q doriga.
- Aytolmaydi hech kim - shamol
- Qachon, qay payt og'rigan.
- O'ylab-o'ylab bildimki, u
- Rostdan polvon shamoldir.
- Ko'p yugurib turganidan
- Sog'lom ham barkamoldir.
97-betdagi 1-mashqni bajaramiz - Bo'sh o'rinlarga berilgan so'zlardan mosini qo'-
- yib, matnni o'qing.
- Mushak, yurak, nafas, tana
- Odam. Tana sida 600 dan ortiq mushak bor. Mushaklar
- suyaklarni bir-biriga ulab, birlashtirib turadi. Masalan,
- siz yugurishni xohlasangiz, bosh miya suyaklaringizga
- emas, balki mushaklarga buyruq beradi.
- Mushaklar bo'lmasa, hatto nafas
- ham ololmaymiz.
- Ko'krak gafasimizdagi mushaklar qisqarib-kengayib
- nafas olishimizni ta'minlaydi.
- Umr bo'yi tinmay urib turadigan
- yuragimizni ham
- mushaklar harakatlantiradi.
Matn asosida tuzilgan savollarga javob bering! - Mushaklar nima vazifani bajaradi?
- Harakat qilishimiz uchun bosh miyamiz nima qiladi?
- Nafas olishimizda mushaklar qanday yordam beradi?
IV. Yangi mavzuni mustahkamlash: - Ona tili va o’qish savodxonligidan mashq daftarida berilgan 1-2-3-mashqlarni bajaramiz.
V. Uyga vazifa - Ona tili va o’qish savodxonligidan mashq daftarida berilgan 4-mashqni uyda bajarib kelish.
- Uyga vazifani qanday bajarish kerakligi tushuntirib beriladi.
Dars tugadi! - E’tiboringiz uchun tashakkur!
Do'stlaringiz bilan baham: |