Sana: Sinf: 3 Fan nomi: Matematika Mavzu: Qo‘shishning guruhlash qonuni


Download 1.03 Mb.
bet1/49
Sana02.06.2022
Hajmi1.03 Mb.
#724122
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   49
Bog'liq
matematika togarak 3-sinf 2 www.sadikov.uz
Attestatsiya 2022, O\'ROQOV ABROR TARIX, 200 та тест Микроиктисодиёт (2), Irsoli masal san\'ati, 1-laboratoriya ishi, 3-laboratoriya ishi, 4-laboratoriya ishi, 5-laboratoriya ishi, Bog’lanish kuchlari(1), Academic-Data-312181100298, invoice(1), 154 савол-жавоб Информатика, Yeoju Technical Institute in Tashkent, TAQVIMIY mavzu reja

Sana: __________ Sinf: 3 ______ Fan nomi: Matematika


Mavzu: Qo‘shishning guruhlash qonuni.


( Darslikdagi 25-32- misol va masala )


Tayanch tushunchalar: Qo‘shishning o‘rin almashtirish qonuni, qo‘shishning guruhlash qonuni, ko‘pburchaklar, ularning tomonlari, burchaklari va uchlari.
Mavzuning qisqacha mazmuni: Qo’shishning o‘rin almashtirish va guruhlash qonunlarini eslatish, ularga doir misollar yechish, ko‘pburchaklarning tomonlari, burchaklari va uchlari bo‘yicha ularni ajrata olishga doir mashqlarni yechish.
Metodlar: Suhbat, mustaqil ish, «Kim tez topadi?» interfaol metodi.
Jihozlar: Darslik, mavzuga doir plakatlar.
Nazorat: Og‘zaki so‘rov, doskada va mustaqil ravishda misol, masalalarni yechish.
Baholash: Doskada yoki mustaqil ravishda misol, masalalarni yechishlariga qarab o‘quvchilar baholanadi.
Mashg’ulotning maqsadi: Qo‘shishning o‘rin almashtirish va guruhlash qonunlari, ko‘pburchaklar bo‘yicha o‘quvchilarning 2-sinfda olgan bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlash.
Kutilayotgan natijalar: Qo‘shishning o‘rin almashtirish va guruhlash qonunlarini qo‘llagan holda misollarni yechishni puxta o‘zlashtirib oladilar, ko‘pburchaklaming tomonlari, burchaklari va uchlari bo‘yicha ularni ajratish, ko‘pburchaklaming nomlarini ayta oladilar.
Mashg’ulotning borishi:
Tashkiliy qism: Salomlashish; Davomatni tekshirish
To’garakning maqsadini aytish.
Yangi mavzu bayoni:
25- va 26-misollarning yechihshi o‘quvchilarga tushuntiriladi. Qo‘shishning o‘rin almashtirish va guruhlash qonunlarini puxta o‘zlashtirib olishlari zamrligi ta’kidlanadi.
27-misolni o‘quvchilar mustaqil yechadilar. Shu bilan birga o‘quvchilar navbatma-navbat doskada ham misolni yechishlari mumkin.
29-masalaning yechilishi quyidagicha boiadi:
1-usul: 1) Diloromdagi daftarlar - 14 + 5 = 19 (ta); 2) hammasi - 14 + 19 = 33 (ta).

Download 1.03 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   49




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2023
ma'muriyatiga murojaat qiling