Сложение и вычитание положительных и отрицательных чисел


Download 95.5 Kb.
bet1/4
Sana08.10.2023
Hajmi95.5 Kb.
#1695354
  1   2   3   4
Bog'liq
16571 (1)



Kogon shahar

3-umumiy o’rta ta’lim maktabi matematika fani o’qituvchisi Mamedova Umeda Nurilloyevnaning

“ Manfiy va musbat sonlarni qo’shish va ayirish” mavzusiga yozgan bir soatlik dars ishlanmasi

6-sinf

Manfiy va musbat sonlarni qo’shish va ayirish




Maqsadi:

  • Ta’limiyligi: o’tilgan mavzuni umumlashtirish va takrorlash; o’quvchilarning har xil ishorali sonlarni qo’shishi va ayirish amallarni bajarish ko’nikmarini shakllantirish;o’quvchilarning manfiy va musbat sonlar ustida amallarni bajarishini tekshirish;

  • Rivojlanuvchi: o’quvchilar xotira, nutqini bilim olish qiziqishlarini rivojlantirish; matematik til uning komponentlari, tarixiy rivojlanish haqida tassavvurini shakllantirish;

  • Tarbiyaviyligi: tartibli, intizomli bo’lishni tarbiyalash, boshqalarni diqqat bilan tinglay bilshni o’rganish, sinfdoshlarining savollarga bergan javoblariga nisbatan hurmat bilan qarash, bir-birini hurmat qilishni tarbiyalash.

Dars haqida:
Har xil ishorali sonlarni qo’shish” mavzusini umumlashtiruvchi dars .
Og’zaki hisoblashlardan maqsad – o’quvchilarning dars davomida fikrini to’plab ishlay olishga o’rgatish.
Dars davomida oldin olingan bilim, ko’nikma va malakalarni mukammallashtirish.
Dars tizimi:

  1. Dars maqsadining qo’yilishi

  2. Og’zaki hisob

  3. Sayyoralar bo’ylab sayohat

  4. Dam olish daqiqasi

  5. Mustaqil ish

  6. Yakun, uyga vazifa

  7. Refleks.

Dars jihozi: yo’nalish varag’i ( Ilova 1) , prezentatsiya ( Ilova 2), tarqatma, bort jurnali.
Darsning borishi

  1. Tashkiliy qism.

Salom, bolalar.
Bugungi darsimiz oddiy emas. Bu dars sizga nafaqat yangi va qiziq ma’lumotlar beradi, balki o’tilgan, har xil ishorali sonlarni qo’shish va ayirish mavzusini takrorlashga yordam beradi.
Bizning darsimiz kosmik sayohat shaklida bo’ladi. Bu sayohatimizni ana bu kosmik kemada ( slayd 2) Siz bort jurnalingizda hisobotingizni tuzasiz va qilingan ishlaringizni, kuzatgan , bajargan ishlaringizni qayd qilib borasiz.

Dars shiori: “ Yo’lni biladigan yolovchi topib boradi , matematikani esa fikrlaydigan.”

Siz har xil sayyoralarda sayohatda bo’lasiz. “Tarix” sayyorasiga to’xtab o’tasizundan so’ng “Tenglama” sayyorasiga kirib o’tasiz va boshqa sayyoralarga ham sayohatda bo’lasiz


Sayohatdan oldin men sizlarni rus matematik olimi Aleksandr Mordkovichning so’zlariga e’tibor berishlaringizni so’rar edim.(Slayd 3)
Kim yoshligidanoq matematika bilan shug’ullangan bo’lsa, o’sha diqqatini rivojlantiradi, aqlini charxlaydi, irodasini mustahkamlaydi, maqsadga erishish uchun o’zida tirishqoqlikni va intizomni tarbiyalaydi
Ana shu bizning darsimizga kerak bo’ladi: qo’yilgan maqsadga erishish uchun bizga diqqat, qat’iylik, tirishqoqlik.

Download 95.5 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2   3   4




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling