“TASDIQLAYMAN”
Ishlab chiqarish bo’yicha direktor o’rinbosari _____N.Hakimov
“______” ____________2023
1-Mavzu
|
Armatura tayyorlash.
| O‘quv-amaliyoti mashg‘ulotining o‘qitish texnologiyasi modeli
Mashg’ulot vaqti – 6 soat
|
Talabalar soni: _____ ta
|
O’quv mashg’ulotining shakli va turi
|
Amaliy - o‘quv amaliyot mashg‘uloti
|
O’quv – amaliyoti mashg’uloti rejasi
|
1. Kirish. Bajariladigan ishlar bilan tanishtirish
2. Ish jarayonini tushuntirish
3.Mustaqil ish
4. Baholash va baholarni e’lon qilish
|
O’quv – amaliyoti mashg’ulotining maqsadi :Armatura tayyorlashni o’rganish O‘quvchilarning qum va sementdan tayyorlangan qorishma bo’yicha bilim, ko’nikma va malakalarni mustahkamlash.
|
Pedagogik vazifalar:
Kirish. Mashg‘ulot maqsadi va bajariladigan ishlar bilan tanishtirish o‘tilgan mavzularni o‘zlashtirganliklarini aniqlash Armatura sifati haqida qisqacha ma`lumot
|
O’quv faoliyati natijalari:
Mashg‘ulot maqsadi va bajariladigan ishlarni biladilar, o‘tilgan mavzularni eslaydilar
Armatura sifati haqida qisqacha ma`lumotga ega bo’ladilar
|
O‘qitish metodlari
|
Aqliy hujum, namoish, zinama-zina
|
O‘quv faoliyatini tashkil etish shakllari
|
Jamoaviy va kichik guruhlarda ishlash
|
O‘qitish vositalari
|
O’quv-metodik majmua, proektor, kompyuter, ko‘rgazmali qurol, stend, plakatlar, slayd, yo‘riqli-texnologik xarita, belkurak, asbob-uskunalar, jihozlar
|
O‘qitish shart-sharoiti
|
Jihozlangan o’quv ustaxonasi
|
Qaytar aloqa usul va vositalari
|
Og‘zaki savol-javob
|
O’quv amaliyot mashg’ulotining texnologik xaritasi
Faoliyat bosqichlari va vaqti
|
Faoliyat mazmuni
|
O`qituvchining
|
Talabaning
|
1-bosqich. O’quv amaliyotiga kirish
(20- daq)
|
Tashkiliy qism:
1.O‘quvchilarni amaliyotga tayyorgarligini, sanitariya-gigiena holatini, tashqi ko‘rinishi tekshiradi.
2. Yo‘qlama qiladi.
Maqsad va vazifani belgilanishi:
3.Amaliy mashg‘ulot mavzusi, unig rejasi, maqsadi va kutilayotgan natijalar bilan tanishtiradi.
4.Mashg‘ulotning baholash mezonlari bilan tanishtiradi.
5.Xavfsizlik texnikasi qoidalariga amal qilishni eslatadi
|
Mashg‘ulotga tayyorgarlik ko‘radi
Amaliyotga xavfsizlik texnikasi, sanitariya va gigiena talablariga rioya qilgan holda maxsus kiyimda keladi.
Xavfsizlik texnikasi jurnaliga imzo qo‘yadi.
Tinglaydi
|
2-bosqich.
Asosiy bosqich
(200-daq)
|
Kirish yo’riqnomasi (50 daq.)
1.O‘quvchilar bilimini faollashtirish:
Tezkor savol-javob, aqliy hujum orqali bilimlarni rivojlantiradi (1-ilova) BBB jadvalini ikkita ustunini to`ldirishni taklif qiladi (2-ilova)
Yangi o’quv material bayoni:
2.Armaturachi kasbining maqsadi va bajariladigan ishlar bilan tanishtiradi g’isht terishda ishlatiladigan asbob-uskunalar bilan tanishtiradi, mustaqil ishlash uchun adabiyotlar ro`yxatini aytadi (3-ilova).
.
Joriy yo’riqnoma. (135 daq.).
2. O‘quvchilarni ish joylariga taqsimlab amaliy ish va sanitariya qodalarini tushuntirib berish Mahsulot sifati to`g`risida ma`lumot beradi . Mehnatni ilmiy tashkil qilish yo`llarini o`rgatadi. Ish joyini tashkil qilishga qo`yiladigan talablarni tushuntiradi (4-ilova: slaydlar1.2.3.4).
3 Yo`riqli texnologik xaritani beradi (5-ilova). Ish joyini tashkil qilishni ko’rsatadi
4. Mustaqil ishlarni bajarilishini maqsadli aylanish vaqtida nazorat qiladi va ish jarayonida o‘quvchilar yo‘l qo‘ygan xatolarni ko‘rsatish
5. O`quv ustaxonasida va kasb hunar maktabi hududida yurish-turish talablarini tushuntiradi. Texnika, elektr va yong`in xavfsizligi qoidalarini o`rgatadi. Jarohatlanganga birinchi yordam berish qoidalarini ko`rsatib o`rgatadi (6-ilova) va T. jurnaliga imzo qo`ydiradi.
|
Do'stlaringiz bilan baham: |