FARG’ONA VILOYATI
XALQ TA`LIMI BOSHQARMASI
BESHARIQ TUMANI XALQ TA`LIMI
BO`LIMI
18-UMUMIY O’RTA TA’LIM MAKTABI
Matematika va geometrya fani o`qituvchisi
Samadov Elyorning
BIR SOATLIK
DARS ISHLANMASI
Mavzu: Kvadrat tenglama va uning ildizlarini topish formulalari
Darsning maqsadlari:
Ta’limiy maqsad: O‘quvchilarga Kvadrat tenglama va uning ildizlarini topish formulalari mavzusiga doir bilimlar berish, qoidalar bilan tanishtirish va o‘rgatish;
Tarbiyaviy maqsad: O‘quvchilarni odob-axloq, vatanparvarlik, milliy qadriyatlarimizga hurmat ruhida tarbiyalash, mehnatsevarlik, insoniylik fazilatlarini o‘quvchilar ongiga singdirish, o‘quvchilar o‘rtasida o‘zaro hurmatni kuchaytirish, o‘quvchilarni har tomonlama teran fikrli, komil insonlar qilib tarbiyalash;
Rivojlantiruvchi maqsad: O‘quvchilarga Kvadrat tenglama va uning ildizlarini topish formulalari mavzusini o‘rgatish orqali, ulardagi topqirlik, epchillik, hozirjavoblik kabi fazilatlarni rivojlantirish. Kvadtrat tenglamani ildizlarini topishga doir masalalarni mustaqil yechishlariga erishish;
Kompetensiyaviy maqsad: O‘quvchilarning turli xildagi axborotlar bilan ishlay olish qobiliyatini rivojlantirish; O‘quvchilarning umuminsoniy fazilatlarini yuksaltirish; O‘quvchilarning matematik hisob-kitoblarga asoslangan matematik savodxonligini yanada rivojlantirish;
Dars turi: o`1tilgan tushunchalarni yodga olish, yangi bilim berish o`rganilgan bilimlarni shakllantiruvchi.
Dars metodi: “Aqliy hujum”, “Kichik ma’ruza”, yakka tartibda va guruhlarda ishlash, “to`rt pog`ana ” va Omad shou o`yini dam olish daqiqasi.
Dars jihozi: darslik, plakat, tarqatmalar, test materiallari, kartochkalar, slaydlar, kompyuter, proyektor, doska, bo‘r.
Darsning tarkibiy qismlari:
Tashkiliy qism(3 minut)
O‘tilgan mavzuni takrorlash va uy vazifalarini tekshirish(5 minut)
Yangi mavzu bayoni (10 minut)
Misollar yechish (10 minut)
Omad shou o`yini (10 minut)
O‘quvchilarni baholash va rag‘batlantirish(3 minut)
Uyga vazifa berish(2 minut)
Darsni yakunlash(2 minut)
Do'stlaringiz bilan baham: |