8-sinf. Geometriya. Mavzu
Download 212 Kb.
|
8-sinf. Geometriya. dars ishlanma1429210632
8-sinf. Geometriya. Mavzu: Qavariq ko`pburchak ichki va tashqi burchaklarining yig`indisi. Maqsad:
Ta`limiy maqsad: 1) Qavariq ko`pburchak ichki va bittadan olingan tashqi burchaklarning yig`indisini topish, formulalari bilan tanishtirish. 2) Tarbiyaviy maqsad: o`qituvchilarning ilmiy tadqiqotchilik faziliyatlarini tarbiyalash, ularda o`zaro hurmat, birovni tinglay olish, xususiyatlarini tarbiyalash. 3) Rivojlantiruvchi maqsad: masalalar yechish orqali o`quvchilarning mantiqiy va ijodiy fikrlashini rivojlantirish. Dars jihozi: 8-sinf “Geometriya” darsligi, test topshiriqlari yozilgan tarqatma materiallar, ko`pburchak chizilgan plakat. Dars turi: Savol-javob, musobaqa, yangi tushunchalar berish – aralash dars. 1. Darsning borishi: Tashkiliy qism o`tkaziladi navbatchining axboroti tinglanadi 2.O`tilgan mavzuni takrorlash. O`qituvchi: Qavariq ko`pburchak deb qanday ko`pburchakka aytiladi? O`quvchi: Agar ko`pburchak tomonini o`z ichiga olgan ixtiyoriy to`g`ri chiziqqa nisbatan bitta yarim tekislikda yotsa, u qavariq ko`pburchak eyiladi. O`qituvchi: Qavariq n burchakning diagonallari soni qaysi formula yordamida topiladi? O`quvchi: Qavariq n burchak diagonallari soni ga teng bo`ladi. 3. Yangi mavzu: Yangi mavzuni suhbat usulida o`quvchilar bilan savol-javob tarzida olib boriladi. O`qituvchi: Qavariq beshburchak chizing va uning biror uchidan barcha diagonallarni o`tkazing. Har bir o`quvchi o`qituvchi aytgan rasmni yasaydi. O`qituvchi: bunda nechta uchburchak hosil bo`ladi? O`quvchilar: 3 ta uchburchak hosil bo`ladi O`qituvchi: Shu beshburchakning burchaklari yig`indisini toping. O`quvchi: 180*3=540 bo`ladi. Mavzu: o`quvchilarga uyda o`qib kelish uchun berilgan bo`lishi kerak. O`quvchilar qavariq burchak, uning tashqi va ichki sohasi haqida bilishadi. O`qituvchi: Ko`pburchakning ichki burchagi deb nimaga aytiladi? O`quvchi: ko`pburchakning berilgan uchidagi ichki burchagi deb, uning shu uchida uchrashuvchi tomonlari hosil qilgan burchakka aytiladi. O`qituvchi: qavariq n burchak burchaklarining yig`indisi ga teng, bunda n-tomonlar soni? Isbot. A1 A2 A3…An – n burchak berilgan bo`lsin. Uning biror ichidan, masalan A dan ko`pburchakning barcha diaganallarini o`tkazamiz. Diagonallar ko`pburchakning nechta uchburchakka aylantiradi ? Download 212 Kb. Do'stlaringiz bilan baham: |
ma'muriyatiga murojaat qiling