Baliq, amfibiya, reptiliyalar dars maqsadi: a ta’limiy maqsad


Download 1.59 Mb.
Sana29.12.2022
Hajmi1.59 Mb.
#1072135
Bog'liq
BIOLOGIYA Ochiq dars ishlanma


Sana:
Sinf: 7 “___”
Fan: Biologiya
Mavzu: UMURTQALI HAYVONLARNING XILMA-XILLIGI. BALIQ, AMFIBIYA, REPTILIYALAR
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: O`quvchilarni baliq, amfibiya va reptiliyalarning ko’payishi va rivojlanishidagi o’ziga xos xususiyatlar haqidagi bilimlar bilan tanishtirish
b) tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarda hayvonot olamiga nisbatan ongli munosabatni shakllantirish; ekologik, estetik , axloqiy , iqtisodiy tarbiya berish.
v) rivojlantiruvchi maqsad:O’quvchilarning fikrlash qobiliyatini kengaytirish, olingan bilimlar,egallagan ko’nikmalar, ijodiy qiziqishlarni qo’shimcha manbalar , ma’lumotlar ustida mustaqil ishlash orqali rivojlantirish, o’quvchilarni fanga qiziqtirish, tasavvurlarini oshirish.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi-yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi
Dars shakli : no’ananaviy, interfaol, ertak, musobaqa
Darsda foydalaniladigan metodlar: “Baliq skeleti”, “Buni bilishing kerak”, “Rasmli jumboq”, “Baliq ovi”, “Jadvalni to’ldiring “( guruhlar bilan ishlash)
Dars jihozi: darslik, kompyuter, proyektor, rasmli ko’rgazmalar, baholar kartochkasi, slaydlar (elektron ko’rgazmalar), tarqatma materiallar, bo’r, doska, baholash jadvali.
Dars bosqichlari va vaqt taqsimoti:

T/r

Darsning texnologik xaritasi




I.

Tashkiliy qism

4-daqiqa

II

O’tilgan mavzuni takrorlash

7-daqiqa

III

Yangi mavzuni bayoni

12-daqiqa

IV

Yangi mavzuni mustahkamlash

18-daqiqa

V

Xulosalash va baholash

3-daqiqa

VI

Uyga vazifa

1-daqiqa

Darsning borishi:
Darsning tafsilotlari
I.Tashkiliy qism:
O`quvchilar bilan salomlashiladi, navbatchi axboroti tinglanadi, davomat aniqlanib, sinf xonasi va o`quvchilarning darsga tayyorgarligi tekshiriladi, yangi mavzu va uning rejasi, darsning maqsadi va usuli, baholash mezonlari, o’yin qoidalari bilan o’quvchilar tanishtiriladi, sinf o`quvchilari 4 guruhga bo’linadi,(o’quvchilar soni 6-7 nafardan oshmasligiga e’tibor qaratiladi) nomlanadi. Guruh sardorlari va guruh ballarini hisoblab borish uchun guruh hisobchilari aniqlanadi. Hisobchilar guruh a’zolarining dars jarayonida yig’gan rag’bat ballarini taqdim etilgan jadvalga belgilab boradilar. “Darsning eng faol ishtirokchisi” nominatsiyasi e’lon qilinadi va g’olib o’quvchi taqdirlanishi aytib o’tiladi.
Baholash mezonlari:
O’quvchilar har bir to’gri bajarilgan topshiriq uchun 1 ballni qo’lga kiritadilar va rag’bat kartochkalari bilan taqdirlanadilar.

5-ball 4-ball 3-ball


Darsga tayyorligi 1-ball, uyga vazifani bajarganlar 1-ball jami 2-ball to’plab ,3-ballni himoya qilish uchun yashil kartochkani ko’taradilar, 4-ballni himoya qilishlari uchun ko’k rangli kartochkalarni ko’taradilar, 5-ballni himoya qilish uchun esa qizil kartochkalarni ko’taradilar
Guruh va uning a`zolari to’plagan ballar jadvali (ilova qilindi)
1-guruh nomi: __________________
2-guruh nomi: ___________________
3-guruh nomi: ___________________
Darsning oltin qoidalari (elektron ko’rgazmasi ko’rsatiladi):(ilova qilindi)
II.O’tilgan mavzuni so’rash: SAVOL JAVOB TARIQASIDA O’TKAZILADI

III. Yangi mavzu bayoni: “Buni bilishing kerak”








IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:



V. Xulosalash va baholash:
Hisobchilar guruh a’zolarining dars jarayonida jamlagan rag’bat ballarini taqdim etadilar, guruh ballari jamlanib, g’olib guruh e’lon qilinadi. “Darsning eng faol ishtirokchisi” nominatsiyasi e’lon qilinadi va g’olib o’quvchi taqdirlanadi.
VI .Uyga vazifa:

Download 1.59 Mb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling