Dars ishlanma (1-sinf) Mavzu: Shamol va quyosh (masal) Ezop Darsning maqsadi: Ta`limiy
Dars ishlanma (1-sinf)
Mavzu: Shamol va quyosh (masal) Ezop
Darsning maqsadi:
Ta`limiy: o`quvchilarnini “Shamol va quyosh” masali bilan tanishtirish. Masal matnini ifodali, rollarga bo`lib o`qish, savollar tuzish ko`nikmalarini takomillashtirish;
FK1: asar mazmunini og`zaki bayon qila olish;
Tarbiyaviy: o`quvchilarda do`stlik, hamjihatlik sifatlarini tarbiyalash, maqtanchoqlik yomon odat ekanini uqtirish;
TK4: yaxshi va yomon odatlarni bir-biridan farqlay olish;
Rivojlantiruvchi: o`quvchilarning bog`lanishli nutqini o`stirish, lug`at ustida ishlash, ongli va ifodali o`qish, erkin va mustaqil fikrlashini rivojlantirish;
FK2: o`qilgan asar mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera olish.
Darsning turi: Yangi bilim beruvchi dars.
Darsning metodi: Suhbat, tushuntirish, “Zanjir” usuli.
Darsning jihozi: Darslik, multimedia vositalari, ko`rgazma va tarqatma materiallar.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: Salomlashish, navbatchi axborotini tinglash, tozalikka qarash, o`quvchilarning darsga tayyorligini tekshirish.
O`tilgan mavzuni mustahkamlash
Uyga vazifa – Oy allasi (Odil Abdurahmon) she`rini ifodali o`qib kelish edi.
Oy – ona bolasi yulduzga nimalar haqida so`zladi?
Quyosh, oy, yulduzlar kimlarga o`xshatilgan?
Har bir o`quvchi birma-bir she`rni ifodali o`qishadi. So`ngra yangi mavzu e`lon qilinadi.
Yangi mavzu bayoni
Qadrli bolajonlar, bugun sizlar bilan Ezopning “Shamol va quyosh” masali bilan tanishamiz. (O`qituvchi muallif haqida qisqacha ma`lumot beradi.)
Monitorga darslikdagi shamol hamda quyosh tasviri chiqariladi. Masalni o`qituvchi ifodali qilib o`qib beradi, o`quvchilar diqqat bilan tinglashadi.
O`quvchilar “Zanjir” usulida matnni qismlarga ajratib, birma-bir o`qiydilar. Matnda uchragan notanish so`zlar yuzasidan lug`at ishi o`tkaziladi.
Lug`at ishi:
Do'stlaringiz bilan baham: |