Kim qanday uxlaydi?” mavzusiga 1-soatlik ochiq dars ishlanmasi 2022-2023-o‘quv yili Dars sanasi


Download 427.62 Kb.
bet1/2
Sana10.01.2023
Hajmi427.62 Kb.
#1086594
  1   2
Bog'liq
kim qanday uxlaydi




TASDIQLAYMAN


__________________________
__________________________
__________________________
Toshkent viloyati Yuqori Chirchiq tumani XTB tasarrufidagi 15-sonli umumiy o‘rta ta‘lim maktabining boshlang‘ich sinf
o‘qituvchisi
Axmedova Dilobar To‘xtasinovnaning
Ona tili va o ‘qish savodxonligi fanidan
Kim qanday uxlaydi?” mavzusiga
1-soatlik ochiq dars ishlanmasi





2022-2023-o‘quv yili


Dars sanasi: 19.10.2022 yil Sinf: “2-B”
Fan nomi: Ona tili va o’qish savodxonligi
Dars mavzusi: Kim qanday uxlaydi?
Dars maqsadi:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga yangi mavzuni to’liq yetkazish, uxlash so’zining sinonimlari, hayvonlarning qanday uxlashi haqida tushunchalar berishsh, mavzuga oid bilim va ko’nikmalar hosil qilish

  1. tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni tabiatni asrab-avaylash, sevish ruhida tarbiyalash, berilgan topshiriqlarni o’z vaqtida bajarishga o’rgatish

  2. rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning o’qishga va yozishga, bilim olishga bo’lgan qiziqishlarini oshirish, nutqini o’stirish

Dars turi: aralash
Dars uslubi: guruhlarda ishlash,
Darsda foydalaniladigan jihozlar: rasmlar, ko’rgazma, audiomatn, tarqatma material, slaydlar.
Dars shiori:
O‘qib,uqib biz doim
Komil inson bo‘lamiz.
Kelajakda albatta
Yuksaklarga yetamiz.
Dars jarayoni va texnologik xaritasi

Ishning nomi

Bajariladigan ishning mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich
Tashkiliy qism

Darsni tashkil etish. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi

Suhbat

2 minut

2-bosqich Ehtiyojlarni aniql



O’quvchilarning ehtiyojlarini aniqlab, mavzuga oid tushunchalar beriladi.

Savol-javob

3 minut

3-bosqich Yangi mavzu bayoni

O’quvchilarning maktabga moslashuvini aniqlash. O’tilgan mavzuni mustahkamlash
Kim qanday uxlaydi she’ri bilan tanishtirish

Tushuntirish, izlanish
to’g’ri va noto’g’ri”

31 minut

4-bosqich Mustahkamlash

Qaysi hayvon qanday uxlashini she’r matni orqali , rasmlar asosida tushuntirish
She’rni ifodali o’qish

Muammoli izlanish

6 minut

5-bosqich rag’batlantirish

O’quvchilarning darsga ishtiroki hisobga olinib rag’batlantiriladi




3 minut

I Darsning borishi:
Darsni tashkil etish. O’zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasini kuylash. O’quvchilarning davomatini aniqlash. Sinfning darsga tayyorgarligini tekshirish.
Oquvchilarga o’z guruhlarining nomini aniqlashlari uchun 3 ta guruh uchun qog’oz bo’laklarini mozaika usulida yig’ish vazifasini topshiradi. O’quvchilar mozaikani yig’ib o’z guruhlari nomini aniqlaydilar. 1-guruh “Bahor”, 2-guruh-“Kuz”, 3-guruh- “Qish” guruhi deb nomlari aniqlanadi.

II O’tgan mavzuni so’rash:


Har bir guruh o’quvchilariga klaster usuli yordamida
qishda qaysi hayvonlar uxlashini yozish vazifasi
topshiriladi:



Qishning ro’moli” matni asosida “to’g’ri va noto’g’ri” metodi orqali o’quvchilar bilimi takrorlanadi va tekshiriladi:


Download 427.62 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:
  1   2




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling