Mavzu: Qoldiqli bo’lish


Download 26.97 Kb.
Sana17.06.2023
Hajmi26.97 Kb.
#1550631
Bog'liq
4 qoldiqli bolish www.sadikov.uz


www.sadikov.uz




O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI
XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
NAMANGAN VILOYATI
XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
CHUST TUMAN XALQ TA’LIMI BO`LIMIGA QARASHLI 56-UMUMIY O`RTA TA’LIM MAKTABI
BOSHLANG`ICH SINF O`QITUVCHI
ALIMOVA UMIDANING
MATENATIKA FANIDAN 4-SINFLAR UCHUN TAYYORLAGAN BIR SOATLIK




Chust shahar
Mavzu:Qoldiqli bo’lish.
Darsning maqsadi:

  1. Ta’limiy maqsad:O’quvchilarda mavzu yuzasidan bilim malaka hosil qilish, “Qoldiqli bo’lish” haqidagi bilimlarini mustahkamlash va DTS talablarini bajarilishini ta’minlash.

  2. Tarbiyaviy maqsad:O’quvchilarning matematika faniga bo’lgan qiziqishini yanada ortirib boorish,ularni mustaqil hayotga tayyorlash.

s) Rivojlantiruvchi maqsad:O’quvchilarni bilimdon,chaqqon bo’lishga, hayotdagi har bir narsani qadrlashga ,unga mehr bilan yondashishga o’rgatish, o’z ustida izlanish qobiliyatini rivojlantirish.
Tk-2 matematik xisoblash doirasini rivojlantirish;
Dars turi: yangi bilim tushuncha hosil qiluvchi
Fanlararo bog’lanish: o’qish, ona tili, fizika, geometriya, chizmachilik.
Dars jihozi: darslik, konspekt, tarqatma materiallar, rag’batlantiruvchi kartochkalar, ko’rgazmali qurollar.

Darsning borishi: Tashkiliy qism


Salomlashish madaniyati, tinglash,navbatchi ishi nazorati,ma’naviy daqiqa;
-O’zbekiston Respublikasi mustaqillikka erishgan kun?
-1991 yil 31 avgust
-O’zbekiston Respublikasining Davlat bayrog’i tasdiqlangan kun?
-1991 yil 18 noyabr
- O’zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi tasdiqlangan kun?
-1992 yil 8 dekabr
Bugungi darsimizda manashu iqtisodiy bilimlarimizni yanada boyitamiz.
O’tilgan mavzuni takrorlash
Matematika bizga
Son-sanoqni o’rgatar
Ilmsizlikdan doim
U bizlarni qutqarar.
-O’quvchilar darsimiz nima ekan?
-Matemarika
-Qani matematika so’zining har bir harfiga so’z topinglarchi?
M-ma’naviyat
a-ahillik
t-tejamkorlik
e-ertak
m-mustaqillik
a-adolat
t-tehnika
i-inoqlik
k-kamtarlik
a-axborot

O’quvchilar uyga vazifani kim bajara оlmadi?


597.masalani javоbi
598. 2340x80-164840q187200-164840q22360
2943Q205480:8q2943Q25685q28628
16130:10x9q1613x9q14517
5600:700x4q8x4q32
O’quvchilar uyga vazifani javоblari shunday chiqdimi?Juda yaxshi

Yangi mavzu bayoni:O’quvchilar bugungi darsimizda 599-605 misоl va masalalarni yechamiz.


Bilimdоn Aqlli zukkо A`lоchi
Kashfiyotchi Matematika Tezkоr
Iqtidоrli Abjir Mulоhazali Epchil
599. 1)274:10 2) 457:100
274:10 q27(qоldiq 4) 457:100q4(qоldiq 57)
600.
386:10q38 (qоldiq 6) 53913:100q539(qоldiq13)
1254:10q125(qоldiq 4) 72835:1000q72(qоldiq835)
6247:100q62(qоldiq 47) 63924:100q263(qоldiq 924)

601.
Qisqa yozuv


Bor edi-90l benzin 5ta bir xil kanstrda
Quyildi-1avtomobil 54 l benzin
2-siga 36l benzin
1-avtomobil-?necha kanstr benzin qo’yildi?
2-avtomobilga-chi?
Bu masalani yechishda baliq skeletidan foydalanamiz.

602.
x:20q180:9 100QXx20q240


x:20q20 Xx20q240-100
x:20x20 Xx20q140
xq400 xq17
tekshirish:400:20q180:9 Tekshirish:100Q17x20q240
20q20 240q240
603.
160x300-300x8q48000-2400q45600

Yangi mavzuni mustahkamlash


O’quvchilar olgan rag’bat kartochkalarini tahlil qilamiz. To’ldiruvchi ball oluvchi o’quvchilar bargdagi olmalarga savol yozilgan
Anashulardan foydalanib, shu orqali ballarini to’ldiradilar.

(Ko’rgazma olma daraxti)


O’quvchilarni baholash:
Bugungi darsimizda barcha o’quvchilar aktivishtirok etdilar. Shuning uchun hammaga rag’bat kartochkalarini beraman.

Uyga vazifa:


Misol va masalalar yechish
Foydalangan adabiyotlar:
1.4-sinf matematika darsligi
2.4-sinf uchun qo’llanma
3.Boshlang’ich ta’lim jurnali
4.DTS talablari
5.3-sinf o’qituvchilar uchun metodik qo’llanma.


Download 26.97 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling