Namangan viloyati


Download 407 Kb.
Sana24.09.2020
Hajmi407 Kb.
#131008
Bog'liq
2-sinf o'qish fanidan dars ishlanma





O’ZBEKISTON RESPUBLIKASI

XALQ TA’LIMI VAZIRLIGI
NAMANGAN VILOYATI

XALQ TA’LIMI BOSHQARMASI
NORIN TUMAN XALQ TA’LIMI BO’LIMIGA QARASHLI

16-UMUMIY O’RTA TA’LIM MAKTABINING

BOSHLANG’ICH SINF O’QITUVCHISI

KOMILOVA MAXMUDANING

2017 – 2018 O’QUV YILIDA

TAYYORLAGAN 1 SOATLIK




Darsning mavzusi: Bola Alisher (Oybek).
Darsning maqsadi: O’quvchilarga buyuk bobomizning yoshligi haqida tushuncha berish.
Tarbiyaviy maqsad: Buyuk bobolarimiz hayotlari bilan tanishtirish va buyuk ajdodlarimiz bilan faxrlanish ruxida tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni o’qish tezligini oshirish va ifodali, ravon o’qishga o’rgatish.
Darsning uslubi: Noan’anaviy
Darsning turi: Yangi bilim beruvchi.
Darsning jihozi: A. Navoiy rasmi, AKT, test, tarqatmalar.
Darsning borishi:


  1. Tashkiliy qism: o’quvchilar bilan salomlashish, o’quvchilarni darsga tayyorlash, 2 guruhga bo’lib Alisher Navoiy hikmatli so’zlaridan ayttirish.

Oz – o’z o’rganib dono bo’lur,

Qatra – qatra yig’ilib daryo bo’lur.

Chin so’z mo’tabar,

Yaxshi so’z muhtasar.


  1. O’tilgan mavzuni so’rash va mustahkamlash: Ikkala guruhga testlar tarqatish va g’olib guruhni rag’batlantirish.




  1. So’z mulkining sultoni kim?

  1. Alisher Navoiy b) Bobur d) Ibn Sino




  1. Alisher Navoiy necha yoshidan she’r yozgan?

  1. 7-8 b) 9 d) 11




  1. O’nlik sanoq sistemasini kim yaratgan?

  1. Beruniy b) Navoiy d) Al-Xorazmiy




  1. Amir Temur kim bo’lgan?

  1. Sarkarda b) shoir d) Yozuvchi

Shu tarzda o’quvchilardan test savollariga javoblar olinadi.




  1. Yangi darsning mavzusi: Bola Alisher (Oybek)

O’quvchilarga Alisher Navoiy haqida ma’umot beraman. Bobomiz Alisher Navoiy 1441 yil Xirot shahrida tavallud topgan. Bobomiz o’zbek tiliga asos slogan mutafakkir olimdir. Bugungi kinda bizga uning juda ko’p she’rlari, g’azallari va dostonlari meros bo’lib qolgan. Bugungi darsimizda biz yozuvchi Oybekning Bola Alisher mavzusini o’tamiz. O’quvchilarga AKT dan Alisher Navoiyning “Kelmadi” g’azalini eshittiraman, so’ng ularga mavzuni ifodali qilib o’qib beraman va tushuntiraman. O’quvchilarga mavzuni navbat bilan o’qitaman.



Alisher yangi taxtachani qo’tig’iga qistirgan shod va mag’rur holda otasining oldida borur edi. Onasi ihlis bilan cho’miltirib, pokiza kiyintirgan Oppoq salla, mulla yoqa ko’ylak ustidan yengil adras to’n kiygan, oyoqlarida etik. G’iyosiddin bek ham soddagina kiyingan. Ustida uzun yaktak, katta salla, oyog’ida mahsi-kavush.

  • Domulla mo’tabar odam. Hurmat ila salom berib, qo’lini o’p! – deb G’iyosiddin o’glining yelkasini quchdi.

G’iyosiddin bek o’g’lini yetaklab maktabxonaga kirdi. O’qish shovqini shartta to’xtadi. Bolalar duv etib o’rinlaridan turdilar va “Assalomu alaykum!” deya ta’zim qilgach qayta o’rnilariga cho’kdilar. G’iyosiddin Alisherning qo’lidan ushlagan holda domulla oldiga borib, ehtirom ila salom berib, ko’rishdi. Alisher ham: - Assalomu alaykum, taqsirim! – deya egildida, qizarib domullaning qo’lini o’pdi.



  1. Darsni mustahkamlash: Savol-javoblar qilish, darsda faol ishtirok etgan o’quvchilarni rag’batlantirish.




  1. Alisherning otasi qayerga olib bordi?

  2. U qanday kiyingan edi?




  1. Uyga vazifa: Mavzuni o’qib, g’azallar yod olish.

Download 407 Kb.

Do'stlaringiz bilan baham:




Ma'lumotlar bazasi mualliflik huquqi bilan himoyalangan ©fayllar.org 2024
ma'muriyatiga murojaat qiling